MF DNES

Dotknout se hranice

Oštěpař Vadlejch, jedna z českých nadějí na medaili z atletickéh­o MS

- Miroslav Němý reportér MF DNES

Klukovské léto, poklidný tok dvou měsíců bez povinností. A k tomu jeden jasný cíl: ať to letí daleko! „Pamatuju si, jak jsem celé prázdniny na chalupě jezdil na nedaleký stadionek a házel,“líčí muž, který se touto činností dnes živí.

Tehdy měl zrovna v ruce krikeťák, jindy mu posloužily klidně i obyčejné kameny. „Měl jsem čáru na trávě a pořád si hody měřil. Líbilo se mi, jak se zlepšuju,“vybavuje si Jakub Vadlejch. „Byl jsem hrozně zapálený, nadšenec. A to je i teď v atletice moc důležitá věc.“

Vášeň pro řemeslo, která tak trochu vychází z klukovskýc­h kratochvíl­í, mu vydržela. Oštěp posílá zvlášť letos pravidelně daleko, srovnal si osobní rekord 88,02 metru. Je obhájcem triumfu v Diamantové lize. Ve světových tabulkách mu patří sice „až“6. pozice, ale pokud závodil, držel se téměř vždy na stupních vítězů.

Tam by byl rád i v Londýně. Světový šampionát startuje už v pátek, oštěpařská kvalifikac­e proběhne 10. srpna a boj o medaile o dva dny později. Vadlejch by na jednu mohl dosáhnout: „Celou sezonu se držím na špici, tak se pojedu poprat.“

Cesta k osudovému trenérovi

Než zjistil, na co má největší talent, vyzkoušel toho spoustu. Stolní tenis, fotbal, florbal. „I na judo jsem chodíval,“usměje se. Ale i při všesportov­ní orientaci mu z plejády možností vyčnívalo jediné jméno: „Neměl jsem žádný předobraz, modlu; tehdy jsem ani ještě nedělal atletiku. Ale stejně si vybavuju, že se mi hrozně líbilo, jak Železný hází daleko. Nějaké semínko zaklíčilo.“

A vida, nyní je z jeho svěřenců nejlepší. Hned čtyři krajané budou v Londýně závodit, tolik adeptů ještě na mistrovstv­í světa žádná česká disciplína nedodala. Jan Železný dohlíží i na trio Vítězslav Veselý, Jaroslav Jílek, Petr Frydrych, ale největší naděje budí právě Vadlejch.

„Možná věřím na osud. Je zajímavé, jak mě dovedl k trenérovi. Když si to člověk uvědomí, mám hrozné štěstí na lidi a vážím si toho,“vypráví 26letý oštěpař.

Snad konečně – i proto hned zaklepe kloubem prstu na zuby – překonal zdravotní trable. A tak těží z talentu, který můžete odhadnout třeba i ze zmíněných obyčejných činností: „My tomu říkáme spínání; někomu svaly sepnou rychleji. A jako malý jsem krikeťákem a šutrama házel hodně daleko.“

Jak překonávat sám sebe

Vadlejch, roky trápený bolavým tělem, poznává krásu synergické­ho efektu. Loni na olympiádě v Riu byl osmý, i to vzhledem k průběhu roku bral. Ovládl dlouhodobo­u soutěž v podobě součtu mítinků Diamantové ligy, přesto on, kouč Železný i všichni tušili: Má ještě na víc.

„On to bývá začarovaný kruh,“říká. „Když je člověk zraněný, dostává se to špatné do techniky, potom i do hlavy. Zdraví je horší a horší. Tělo přejímá špatné hody, špatné stereotypy. Nebo nastane přesný opak. A jde to ruku v ruce.“

Proto cítí radost. Těší se do své práce – a zvlášť na závody. „Nechuť se projevuje tak, že člověka přestane bavit závodění, přitom právě o něj jde. To se v posledních třech letech otočilo,“cení si Vadlejch. Trénink je pro něj najednou jen nutný základ, to pravé se děje až na stadionech plných diváků.

S jasným cílem, jako kdysi dávno o letních prázdninác­h: „Těším se na závody a na to, že se posouvám. Jde o hledání vlastních limitů. O překonáván­í sama sebe.“

Trénovat pod Janem Železným je požehnání, neboť tak dobře oštěpařské­mu umění nejspíš nerozumí nikdo jiný na planetě – ale zároveň se nikdy nezbavíte srovnávání. Světový rekord 98,48, to je jiná dimenze, nechme ji stranou. Vadlejch spíš usilovně nahání magickou devadesátk­u, známku extratřídy. Je blízko – i daleko. „Věřím, že se to někdy povede. Ale na těchto vzdálenost­ech je každý metr navíc hrozně moc,“říká.

Oštěp ho baví, naplňuje. Mety, k nimž ho vzduchem posílá, se mají nacházet pořád dál, v čemž si pomáhá Železného myšlenkami. „Jak říká trenér – míra talentu se liší, ale každý se snaží přiblížit své hranici. Někdo nevyužije, co měl darováno. Já bych si rád jednou řekl: Jo, udělal jsem pro to v životě všechno.“Znamená to vydržet v dřině. Mít silnou, optimistic­kou mysl, také proto Vadlejch spolupracu­je se sportovní psycholožk­ou. A také věřit, že hranice neexistují. „Ideální hod přijde logicky jen jednou v životě; jeden musí být nejdelší ze všech,“povídá. „Ale teoreticky je posouvání pořád možné, pokud je člověk zdravý. Mám docela hodně závodů přes 87 metrů a vím, že se dá hodit o dost dál.“

Káva a ticho hor

Nejen sportem živ je člověk a Vadlejch tím spíš. Zbožňuje kávu, na olympiádu si bral aeropress pro ideální přípravu. „Nemám tolik času si o kávě číst, ale pořád je pro mě neuvěřitel­ný požitek si ji vychutnat.“

Na to, aby se dostal na chatu do jižních Čech, je prostoru ještě méně – ale dojde-li na to, oštěpař pookřeje. „Na dva dny zmizím, lítám po zahradě, hlava i tělo si odpočinou a můžu zase dál,“líčí. Stejně tak jej uklidňuje ticho hor: „Zbožňuju je, opravdu. Občas je příjemné vypustit, být uprostřed přírody.“

Brzy bude v hlučné samotě stát vprostřed hučícího davu olympijské­ho stadionu v Londýně, adept na medaili z mistrovstv­í světa.

A stále zapálený. Jako kdysi.

 ??  ??
 ?? Foto: AP ?? Sen o osobním rekordu V roce 2017 si Jakub Vadlejch (na snímku v Monaku) na centimetr srovnal osobní rekord 88,02 metru. Na MS v Londýně se touží ještě zlepšit: „To by byl sen.“
Foto: AP Sen o osobním rekordu V roce 2017 si Jakub Vadlejch (na snímku v Monaku) na centimetr srovnal osobní rekord 88,02 metru. Na MS v Londýně se touží ještě zlepšit: „To by byl sen.“
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia