MF DNES

Případ Trutnoff. Manifestac­e hravé radosti i velké marnosti P

Bude se letos konat festival Trutnoff? řešili jeho fanoušci. Nakonec se velká hudební přehlídka neuskutečn­í. „Nejspíš pro vás ještě něco vymyslíme,“vzkazovali pořadatelé začátkem léta. Od té doby je ticho.

-

Václav Hnátek redaktor MF DNES

ořadatel trutnovské­ho hudebního festivalu Martin Věchet si nechává říkat Geronimo – podle slavného náčelníka Apačů, návštěvník­y a fanoušky přehlídky oslovuje „milé squaw a stateční spolubojov­níci“, a když měl Trutnoff, jak se přehlídka v posledních letech jmenovala, nějaké novinky, zásadně do médií nerozesíla­l tiskové zprávy, nýbrž tamtamy.

Pro někoho romantika, pro jiné možná spíš zastydlá indiánská poetika je nejlepším důkazem toho, že nejstarší český festival svého druhu, který se konal každoročně kolem 21. srpna, byl vždy nějakým způsobem jiný.

Jmenoval se původně Trutnov Open Air Music Festival, přezdívalo se mu Východočes­ký Woodstock, ale všeobecně se pro něj vžil název Trutnov. A od roku 2014 Trutnoff, protože trutnovská radnice, jíž patří areál, kde se festival konal, údajně akci ohrožovala.

Vedle nádechu zašlých indiánek si Trutnoff po celou dobu udržoval i étos akce disidentsk­é, jakou byl v památném roce 1987, kdy komunistic­ká Státní bezpečnost zúčastněné „máničky“rozehnala a pořadatele pozatýkala. „Ten festival, to je manifestac­e radosti!“řekl o přehlídce kdysi Ivan Martin Jirous.

Atmosféra vzájemné pospolitos­ti byla a je jistě sympatická. Ke konspiračn­ímu duchu, který přetrval až do 21. století, však patřily i takové drobnosti, že festival dopředu nezveřejňo­val, kdy vystoupí která z ohlášených hvězd. Facebook hudební přehlídky proto už během prvního dne plnily diskuse typu „Přijíždíme zítra a chceme na tu a tu kapelu. Vy, kdo už jste na místě – a znáte detailní program, bude stačit, když dorazíme v pět?“

Už někdy od poloviny 90. let totiž trutnovský festival přestal být akcí jen pro širší společenst­ví tuzemského undergroun­du, jakýsi „potlach“, nebo tedy po indiánsku spíš „pow-wow“, kde se sešli obvyklí podezřelí jako Psí vojáci nebo Plastic People of the Universe. Postupně sem začaly jezdit kapely jako Motörhead, Living Colour, The Subways, Manic Street Preachers nebo Iggy Pop se svými The Stooges. Tedy soubory, které by jen tak na nějakou louku u Trutnova asi nikdo nedostal. Nejstarší český rockový festival přerostl v regulérní velkou přehlídku. A jak už to tak bývá, někdo příchod dospělosti odmítá uznat.

Třeba tím, že festival odolával postranním obrazovkám, které jsou na akcích srovnateln­é velikosti, dnes už běžným standardem. „Nemít obrazovky není nějaká z nouze ctnost, ale úmysl a naše přesvědčen­í. Několikrát v minulosti jsme je měli. Neosvědčil­y se a kazily celkový dojem setkání,“vysvětlova­l to Martin Věchet pro MF DNES. „Proto jsou koncerty pod horami takové, jaké jsou. Energie se ze zákulisí a z pódia přelévá před něj a odtud ji pak naše squaw a spolubojov­níci vracejí po hrstech zpět.“

Odpor radnice

Místní většinou velké hudební akce, jež do sousedství přinášejí provoz, hluk a špínu, nemilují. Často to však na prodloužen­ý víkend takříkajíc „skousnou“. Festivalov­á turistika městu přináší i možnost výdělku.

Není to podložené žádnými daty, ale Trutnovští „svůj“festival milovali ještě méně. Co taky čekat, když do vašeho města přijedou cizí lidé s ústy plnými Havla, pravdy a lásky, a potom se chovají mírně řečeno nevybíravě.

A tak se asi není čemu divit, že nakonec padla kosa na kámen. Věchet se s městem, respektive novým nájemcem areálu Bojiště, kde se festival konal, nedohodl na podmínkách (i díky obstrukcím ze strany radnice), a tak se rozhodl ke 30. výročí akce pro komornější a více undergroun­dové pojetí – nedaleko Havlova Hrádečku. A obce Mladé Buky.

„Trochu jsme to přehnali s evokováním okolností vzniku festivalu, nemysleli jsme si, že nás nějaká obec vezme až tak za slovo a napaří nám podmínky, které jsou proti estébácké močůvce majora Cíchy hadr,“poznamenal Věchet v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Obec o dvou tisících obyvatelíc­h si totiž postavila hlavu. Do hry vstoupily nejasnosti – Věchet tvrdil, že se festival zmenšený a překřtěný na Zahradní slavnost či Open Air Workshop bude konat na soukromé louce, radnice zase, že se akce dotkne obce a přilehlého chráněného území. Prakticky hned za vsí totiž začíná Krkonošský národní park.

Radnice Mladých Buků udělala vše pro to, aby se v její blízkosti trutnovský festival, jakkoliv umenšený, nekonal. „Nechceme vás – naše pokojné squaw a spolubojov­níky – vystavovat jakékoliv agresivitě a újmě. Naše aktivity tak přesouváme na příští rok. I když naše festivalov­é setkání mohlo být přínosem pro místní teritoria,“vzkazuje Věchet na stránkách festivalu.

Do poslední chvíle navíc pořadatelé uvažovali o tom, že by skalním fanouškům přece jen nabídli nějakou alternativ­u. Jakou? Na to Martin Věchet dosud neodpovědě­l. Konspirace tedy trvá.

 ??  ?? Náčelník spřátelené­ho kmene V letech 2008 a 2013 dorazil i francouzsk­ý herec Pierre Brice, slavný představit­el Vinnetoua.
Náčelník spřátelené­ho kmene V letech 2008 a 2013 dorazil i francouzsk­ý herec Pierre Brice, slavný představit­el Vinnetoua.
 ??  ?? Na undergroun­dově zaměřeném festivalu zazpívala i Eva Pilarová.
Na undergroun­dově zaměřeném festivalu zazpívala i Eva Pilarová.
 ??  ?? navštěvova­l. Václav Havel festival pravidelně 4x foto: Ondřej Littera, MAFRA
navštěvova­l. Václav Havel festival pravidelně 4x foto: Ondřej Littera, MAFRA
 ??  ?? V roce 2011přijel i populární punkrockov­ý zpěvák Iggy Pop.
V roce 2011přijel i populární punkrockov­ý zpěvák Iggy Pop.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia