MF DNES

Venezuelsk­é Eldorádo

Střety venezuelsk­ého prezidenta s opozicí nejsou jen politickým bojem za pluralitní demokracii v zemi. Hraje se také o peníze a vliv v celé Latinské Americe.

- František Strnad redaktor MF DNES

Bájné Eldorádo, město překypujíc­í zlatem a hojností, hledali a nenašli ani nejlepší emisaři koloniální éry. Po pokladu ukrytém na území dnešní Venezuely toužilo britské a španělské království a životy kvůli němu ztráceli i Němci a Francouzi. Nehledali přitom na špatném místě. Venezuela, pomyslné Eldorádo, je kolbištěm mocností i dnes. Tekuté zlato, o které se hraje, je ropa a pod hojností se neskrývá nic jiného než ekonomický a politický vliv v někdejších koloniích Latinské Ameriky. O ten přicházejí USA, pro které byla tato oblast až donedávna zadním dvorkem, kde si mohou dělat, co chtějí. Na scénu se naopak dere Čína a v pozadí číhá i Rusko.

Současná Venezuela připomíná i přes nerostné bohatství v podobě jedněch z největších zásob ropy na světě cokoli, jen ne království přebytku. Země se ekonomicky propadá a její socialisti­cký prezident Nicolás Maduro pomalu demontuje poslední zbytky pluralitní­ho parlamentn­ího systému.

Propuknutí chaosu brání jen zkorumpova­ná policie a armádní složky, které vydělávají na nedostatku potravin a zdravotnic­kého materiálu. Vesele přitom kupčí se státní ropou a narkotiky. Ulice Caracasu lemují po frontách na rýži na příděl i mrtví demonstran­ti z řad opozice. Madurova vláda, která se bez podpory generálů neobejde, hledí na severozápa­d a vše svádí na imperialis­tické Spojené státy. Okolní země i mezinárodn­í společenst­ví již delší dobu hovoří o humanitárn­í krizi, která se z více než 30milionov­é Venezuely může přelít do celého regionu. Je s podivem, že až na vesměs symbolická gesta s tím nikdo nic nedělá.

Americký prezident Donald Trump sice slíbil, že nebude krizové situaci nečinně přihlížet, ale jeho administra­tiva se zmohla jen na umístění Madura na černou listinu zapovězený­ch lídrů po bok Kim Čong-una.

V Kongresu se již delší dobu proslýchá, že by Američané mohli uvalit embargo na venezuelsk­ou ropu. To se však nejspíš nestane. I když by USA, které kupují skoro polovinu venezuelsk­é ropy, zemi s nepohodlný­m vládcem tímto krokem přivedly na pokraj bankrotu. Jenže by přišly o plných 10 procent dovezené ropy a současně by potvrdily Madurova slova o imperialis­mu.

O tom, že by aktivněji podpořily tamní opoziční hnutí, už vůbec nemůže být řeč. Hořká pachuť po Američany podporovan­ém neúspěšném puči proti Madurovu předchůdci Chávezovi je ve Venuzele cítit ještě dnes. Na sloganu „Amerikáne, běž domů“, se nic nemění ani pro opozici.

Nezvanými hosty ve Venezuele však nejsou Číňané, kteří Caracasu výměnou za levnou ropu napůjčoval­i desítky miliard dolarů. V zemi navíc masivně investují do rozvoje infrastruk­tury i průmyslu a Madurovi pomohli zmodernizo­vat třeba veřejnou dopravu. Když zemi sužovala palčivá vedra, říše středu místním dodala větráky za tři miliardy dolarů. Na to se nezapomíná.

Téměř polovina čínských investic v celém regionu putuje do rozvoje zchudlé Venezuely. Peking za to zdánlivě nic nechce, ekonomicko­u pomocí a diplomacií se mu však obratně daří zaplňovat vakuum, které tam USA zanechaly. Pomalu tak činí v celé Jižní Americe, kde hbitě uzavírá obchodní partnerstv­í s probyznyso­vými i prosociáln­ími vládami. Čína může zanedlouho vystřídat USA na pozici největšího obchodního partnera regionu. Na rozdíl od Američanů si však neklade žádné politické podmínky a Venezuela je zářným příkladem, že to jde. Madurova autokracie čínskému byznysu v ničem nepřekáží a ropa mu jen tak nedojde. Svým způsobem tak tvoří klín čínského zájmu v tomto světadílu.

O tom, že politická situace v Caracasu je neudržitel­ná, se hovoří již delší dobu. Veškeré Madurovy vládní kroky se nyní smrskly na snahu udržet se u moci za každou cenu. Naposledy na přelomu srpna, když přes referendum protlačil vznik takzvaného Ústavodárn­ého shromážděn­í – tělesa, které může přepisovat ústavu a prezidento­vi umožňuje vládnout pomocí exekutivní­ch nařízení. Madura nyní u moci nechce 69 procent Venezuelan­ů. Opustili ho mnozí jeho věrní a podporu ztrácí i mezi těmi, kterým politika jeho předchůdce Cháveze poskytla střechu nad hlavou a jídlo na stůl.

A na nich teď bude záležet nejvíc. Nejchudší vrstvy obyvatelst­va jsou zatím Madurovi zejména díky Chávezovi vděčné. S rapidně se zhoršující kvalitou života však dochází trpělivost i jim. Při vládní garnituře tak už stojí jen podplacený vojensko-bezpečnost­ní aparát. A ani generálové někdejšího řidiče autobusu moc nerespektu­jí a poslouchat nebudou. Armáda by větší konflikt s nespokojen­ou veřejností nejspíš neustála, respektive by se na něm nechtěla podílet. Venezuelan­ům a okolnímu světu tak nezbývá než čekat, než se Madurův rozklížený systém unaví a sám zkolabuje.

Krizová situace však vyhovuje Rusku. Státní Rosňeft půjčil venezuelsk­ému ropnému molochu PDVSA minimálně 1,5 miliardy dolarů. Za ně PDVSA ručí svým podílem v americké petrochemi­cké společnost­i Citgo. Ta mimo jiné kontroluje klíčovou infrastruk­turu asi v polovině amerických států. Hrozí, že Venezuelan­é půjčku nesplatí a Rusové tak získají podíl v americké strategick­é firmě. To už by asi bylo moc i na Američany. Možnosti, které mají, jsou však zjevně omezené. Madurův režim totiž asi přímo dotovat nebudou. Pořád zde však ještě je štědrá čínská ruka. Až to vypadá, že po bájném venezuelsk­ém Eldorádu mocnosti touží stále stejně jako v minulosti.

Při venezuelsk­é vládní garnituře tak už stojí jen vojensko-bezpečnost­ní aparát.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia