MF DNES

Letnou zachrání rybník

Park u Stalina ničí sucho. Vodu od Hradu město nedostane, čerpat bude z řeky

- Benedikt Lederer s přispěním Matěje Ludvíka

Letenské sady, kam chodí stovky Pražanů, by se mohly změnit ve vyprahlou pláň. „Je tam opravdu sucho, a když se s ním nic neudělá, mohly by během deseti let začít tamní stromy umírat,“popsala situaci magistrátn­í radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalic­e/STAN).

Že situace s vodou není v parku ideální, ví hlavní město už delší dobu. Několik let se snaží přesvědčit Správu Pražského hradu, aby se mohla potřebná voda čerpat z hradního vodovodu. Pro tento účel už dokonce vzniklo potrubí v rámci mostu přes Chotkovu ulici.

Správa Hradu však nechce dát svůj vodovod metropoli k dispozici, byť třeba jen přes noc. „Nejsou dostatečně vyřešená věcná břemena k některým pozemkům, kudy je vodní dílo historicky vedeno. Proto nemůžeme vytvářet jakékoli další závazky,“uvedl mluvčí správy David Šebek. Bližší vysvětlení už nesdělil.

Podle Dana Frantíka, vedoucího magistrátn­ího oddělení péče o zeleň, nechtěla správa řadu let o napojení vodovodu vůbec slyšet a nyní přišla s podmínkou, která je nesplnitel­ná. Jelikož město nechce s ohledem na stále rostoucí teploty čekat, zda se názor Hradu změní, přistoupí k nákladnějš­ímu řešení.

U Hanavského pavilonu na jihovýchod­ním konci parku vznikne rybník, jehož vodou se bude zavlažovat Letná. Vodní plochy by se lidé mohli dočkat už za tři roky. Nyní je u vyhlídkové stavby prohlubeň, kterou při tvorbě vodního díla město využije. Jak nákladné bude vybudování nádrže, zatím město neví.

Stejně jako u nových rybníků ve Stromovce zde nebude koupání zakázáno, ale ani povoleno. Lidé tak sice nedostanou pokutu, ale nepříliš čistá voda z Vltavy čerpaná přes Rudolfovu štolu stejně asi mnoho Pražanů nepřiláká.

Čerpání za 600 tisíc ročně

„Vybudování čerpadel a potrubí vyjde podle čerstvě vypracovan­é studie na asi 6,3 milionu korun. Roční provozní náklady pak budou zhruba 640 tisíc korun,“řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Velká část provozních nákladů plyne z elektrické energie, kterou si vyžádají čerpadla, aby se voda dostala do kopce. Varianta levnějších nádrží na dešťovou vodu, kterou by se zavlažoval park, je totiž nemožná. Nejsou pro to v dané lokalitě vhodné podmínky.

Magistrát tak nyní rozpracová­vá do podrobnost­í dokumentac­i k územnímu řízení pro tuto variantu. „Pokud by se dohodu se Správou Pražského hradu v budoucnu podařilo projednat, bylo by možné zásobování vodou z obou zdrojů,“doplnil Hofman.

Jakmile se pro Letenské sady zajistí voda, mohla by se dočkat proměny stráň pod metronomem. Místo něj kdysi stál obří Stalinův pomník a svah pod ním byl vzorně upraven. Zelený trávník a několik stromů rozděloval­y bělavé cesty vedoucí na vršek kopce. Nyní je naopak svah hustě zarostlý.

Na proměnu stráně jsou protichůdn­é názory. „Současný stav, kdy se pravidelně stráň prořezává, mi nepřijde špatně. Kdyby se místo upravilo více, byly by vidět zdi, na kterých je graffiti,“sdělil Jan Čižinský (Praha 7 sobě/KDU-ČSL), starosta Prahy 7, na jejímž území se místo nachází. Podle něj je pro možnou úpravu potřeba znát názor památkářů a hlavního města.

Ovál pro bruslaře už letos

Magistrátn­í památkáři úpravě svahu nebrání, stačí jen, aby někdo přišel s nápadem. Sami už podle jejich šéfa Jiřího Skalického navrhli sedmé městské části a magistrátn­ímu odboru ochrany prostředí, aby se graffiti na schodech, cestách a zdech odstranila. Nebyl by podle památkářů problém potřít objekty protisprej­erským nátěrem, tudíž by při odstranění popínavých rostlin a keřů nevadilo, že jsou zdi vidět.

Samotní odborníci však nejsou zcela rozhodnuti, do jak velkých úprav stráně se pouštět. „Ani botanici se neshodnou, co by se mělo dělat. Jedna skupina je pro setrvání v současném stavu, druhá by svah částečně revitalizo­vala,“řekl Frantík, podle něhož však stráň nikdy nebude takovým parkem, jaký je na vrchu kopce.

Zatímco úprava stráně je nejasná a rybník vznikne až za několik let, už za tři měsíce by měla být na Letné hotová oválná dráha pro in-line bruslaře. Město se tam chystá prodloužit současnou bruslařsko­u dráhu tak, aby mohli lidé jezdit dokola. Délka jedné strany okruhu bude 600 metrů. Ovál pro bruslaře vznikne v rámci úprav sadů, které vyjdou na 15 milionů korun.

Vybudování čerpadel a potrubí vyjde asi na 6,3 milionu korun. Roční náklady budou 640 tisíc.

 ?? Foto: Yan Renelt, MAFRA ?? Za pár let s rybníkem Napravo od Hanavského pavilonu na Letné plánuje hlavní město vybudovat rybník s vltavskou vodou, kterou bude zavlažovat tamní park. Dostat vodu na vrchol kopce vyjde ročně na více než 600 tisíc korun.
Foto: Yan Renelt, MAFRA Za pár let s rybníkem Napravo od Hanavského pavilonu na Letné plánuje hlavní město vybudovat rybník s vltavskou vodou, kterou bude zavlažovat tamní park. Dostat vodu na vrchol kopce vyjde ročně na více než 600 tisíc korun.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia