MF DNES

Teroristé a draci Ku-klux-klanu

Nacionalis­té se vydali do ulic. Občanská válka však v USA nehrozí. Historie přesto nabízí nehezkou paralelu s obdobím rekonstruk­ce po občanské válce, kdy v zemi vládl zmar a chaos.

- František Strnad redaktor MF DNES

Imperiální mág Ku-klux-klanu David Duke hrdě cválá vstříc soše generála americké občanské války Roberta E. Lee. U té ho konfederač­ními prapory vítají zástupci sjednocené alternativ­ní pravice provolávaj­ící hesla o nadřazenos­ti bílé rasy. Teď si vezmou zpátky svoji zem.

Tak nějak vypadá alternativ­ní realita v hlavách některých současných nacionalis­tů v USA. Nebo spíše přání. Skutečnost je odlišná. Minulou sobotu se u altánku v americkém Bostonu, jedné z bašt tamního liberalism­u, sešla hrstka konzervati­vců, kteří chtěli hájit svobodu vyjádření. Desítky tisíc protidemon­strantů je před začátkem shromážděn­í vypískaly. Přívrženci extremisti­ckého hnutí Ku-klux-klan (KKK) nedorazili. Na revoluci to tedy moc nevypadá. Ani obraz skupinky zhrzených zastánců starých pořádků ve stínu masivního davu liberálů však neodráží skutečný stav americké společnost­i.

V poslední době často slýcháme, že USA se ocitly na pokraji nové občanské války. Důkazem má být srpnový útok extremisty, který v Charlottes­ville najel autem do davu levicových demonstran­tů a zabil jednoho člověka, i černošské nepokoje, které tu a tam vypukají v amerických městech. Všechno to zavinil neoliberal­ismus, rasismus i politická korektnost a výsledkem je chaotická vláda Donalda Trumpa, který společnost nadále rozděluje. Vyberte si – nespletete se. USA však ozbrojený střet Jihu se Severem – nebo dnes spíše tažení konzervati­vního vnitrozemí na kosmopolit­ní velkoměsta představuj­ící progresivn­í hodnoty – nečeká. Přesto je společnost výrazně rozdělena. Nápadně to připomíná začátek rekonstruk­ce po občanské válce mezi lety 1865 až 1877.

Ta doba patří k nejchaotič­tějším obdobím historie USA. Na jejím počátku byla snaha o nalezení společné řeči mezi názorovými postoji, které proti sobě ještě nedávno vedly občanskou válku. A na konci zmar.

KKK je tu stále

Rasismus a etnická nesnášenli­vost jsou v USA na pochodu. Stále. Nejde o nové fenomény, jen jsou teď víc vidět a zbaběle se vezou na současné vlně populismu. Hnutí KKK, které hlásá nadřazenos­t bílé rasy, si však nevymyslel prezident Trump. Vzniklo na protest proti budoucímu uspořádání USA, jak ho načrtl Kongres v čele s vítěznými republikán­y po občanské válce. Kromě teroru na afroameric­ké populaci se jeho agendou stal nacionalis­mus, konkrétně suverenita členských států USA proti centrální vládě. Jednalo se o rozhodujíc­í důvod, proč se státy Jihu rozhodly odtrhnout od Severu. A šel tehdy ruku v ruce s rozhodnutí­m jižanských států zachovat otrokářstv­í. Taková byla realita občanské války.

Dnes se ke Ku-klux-klanu a dalším choromysln­ým buňkám bělošské nadvlády, které adorují tu Hitlera, tu leninistic­ké pojetí státu, hlásí tisíce Američanů. Ve skutečnost­i jich asi bude o něco víc. V době největší slávy měl KKK až 6 milionů členů.

Ještě větší počet Američanů má však dnes opět pocit, že o nich rozhoduje někdo zvenčí proti jejich vůli. Ten jde ruku v ruce s frustrací ze špatně placené práce. Pokud o ni konzervati­vní Američané zaměstnaní ve výrobním sektoru ještě nepřišli. Jako hromosvod jim slouží přistěhova­lci nebo nelegální imigranti. Cizinci je mají s prací připravit i o současný styl života. Mnozí politici a média tento obraz živí, a tak není divu, že do ulic vyšli i extremisté, kteří ještě donedávna provolával­i rasistická hesla jen v klubových stodolách.

Sny o bělošské nadvládě z hlavy imperiální­ho mága Ku Klux Klanu, velkých důstojníků a draků – tak si mezi sebou členové stále říkají – však nejsou pohádkou. Teror na lidech i institucíc­h byl a je tvrdou realitou rekonstruk­čního období i současné Ameriky. I nedávné najetí vozem do skupiny demonstran­tů vyšetřují úřady jako teroristic­ký čin.

Do toho Spojenými státy otřásají útoky nábožensky a kulturně motivovaný­ch extremistů, kteří jednají s odvoláním na teroristic­ké organizace jako Islámský stát nebo z vlastního fanatismu. Jedním z nich byl útok na gay klub v Orlandu na Floridě loni v červnu, při kterém Omar Mateen povraždil 49 lidí.

Terorismus má mnoho nových podob, ale i historické předobrazy. Před tím, že „tací, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat“, varoval třeba španělský myslitel George Santayana. Dodnes je považován za jednu z klíčových postav americké filozofie.

 ??  ?? Vůdce Ku-klux-klanu David Duke sní o Americe, jíž vládne bílá rasa. A není jediným extremisto­u. V USA se poslední dobou hlasitě projevují příznivci krajní pravice i levice. Na novou válku Severu a Jihu to však naštěstí zatím nevypadá.
Vůdce Ku-klux-klanu David Duke sní o Americe, jíž vládne bílá rasa. A není jediným extremisto­u. V USA se poslední dobou hlasitě projevují příznivci krajní pravice i levice. Na novou válku Severu a Jihu to však naštěstí zatím nevypadá.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia