MF DNES

Být sám dvě hodiny na pódiu je kus práce

- — Jana Fikotová

Herec a hudebník Jan Budař vyráží na turné s názvem Seznamme se a podtitulem Jak by to vypadalo, kdyby muži při seznamován­í říkali pravdu? První koncert se koná ve středu v Luhačovicí­ch, další pak 15. září v Praze a turné končí 28. listopadu v Brně. Vystupovat bude tentokrát sólově, jen s klavírem.

Jak bude vaše turné vypadat?

Bude to sedm koncertů v divadlech po celé republice. Každý trochu jiný, jednak díky improvizac­ím, jednak i proto, že je sami diváci budou spoluvytvá­řet. V první půlce mi můžou položit jakýkoliv dotaz, já na ně budu odpovídat. Taky předvedu čtyři typy mužů, kteří se budou seznamovat s náhodnou divačkou z publika a budou u toho říkat pravdu. Postupně se ze mě stane romantik, rocker, ezoterik a podnikatel.

Novinkou je, že budete sám bez kapely. Proč?

Dlouho jsem se k tomu odhodlával. Být sám dvě hodiny na pódiu představuj­e kus práce, ale zároveň jde i o krásné setkání s publikem. A protože se divadlu v tuto chvíli nevěnuji, jsou to pro mě vzácné chvíle. Zároveň jsem zjistil, že to svým písničkám dlužím, každá z nich vlastně vznikla pouze s klavírem. A hezky mě to přinutilo znovu se pečlivě věnovat textům, hudbě, emocím. Hraju je teď s větší radostí.

Projekt Seznamme se jste představil loni v pražském metru...

Ano, jeli jsme z konečné na konečnou. Byl to krásný zážitek, ještě nikdy jsem v metru nehrál. A i když zvuk byl příšerný, setkání to bylo výjimečné.

Jak lidé reagovali?

Výborně. Já bych si velmi přál, aby bylo pražské metro jako jiná metra ve světě, kde se ze všech koutů line hudba. Nechápu, proč se to u nás ještě neděje.

Rád cestujete za poznáním do ciziny?

Já velmi rád cestuji.

Kde jste všude byl?

Tak já vám to zkusím vyjmenovat. V krátkosti. Na Slovensku, v Polsku, v Německu, v Rakousku, v Rusku, ve Švédsku, ve Finsku, ve Velké Británii, v Irsku, na Islandu, v Nepálu, v Tibetu, v Itálii, ve Španělsku, v Portugalsk­u, v Kosovu, byl jsem v celé bývalé Jugoslávii, abych to zkrátil. Dále v Japonsku, v Číně, v Severní i Jižní Americe. V Africe, v Kanadě a na Aljašce, tam jsem ještě

Johnny Galecki, Jim Parsons a Kaley Cuocová, představit­elé ústředního tria Leonarda, Sheldona a Penny, si v prvních třech řadách Teorie velkého třesku vydělali nanejvýš 60 tisíc dolarů za epizodu. Díky obrovskému úspěchu však jejich platy rostly, nyní všichni tři i Simon Helberg v roli Howarda a Kunal Nayyar jako Rajesh dostávají devět set tisíc dolarů za díl. Celá pětice si přitom nechala honorář snížit o deset procent, aby se také jejich kolegyním Mayim Bialikové ztvárňujíc­í Amy a Melisse Rauchové hrající Bernadette mohly zvýšit sazby; nyní obě berou půl milionu.

Ale nejen penězi se měří legenda. Seriál jménem Teoretici, jenž vykradl Teorii velkého třesku od znělky přes postavy po zápletky, před časem vysílali v Bělorusku, kde by zvažovaná žaloba neuspěla. Jenže když tamní herci zjistili, že kopie běží bez licence, statečně dali výpověď a Teoretici museli skončit. nebyl, ale rád bych se tam podíval. A je ještě obrovské množství míst, kde jsem nebyl a kam bych se rád podíval.

V první půli koncertu mi lidé mohou položit dotazy a já na ně budu odpovídat. Jan Budař, zpěvák

Mimo cestování, hraní a koncertová­ní i píšete a malujete. Je to pro vás návrat do dětství?

Asi před rokem jsem ze dne na den zničehonic začal kreslit takový obrázek draka. Po třech hodinách jsem zjistil, že je hotový a že je krásný, až mě to rozplakalo. To se mi nestalo skoro dvacet let. Od té doby zase kreslím a začalo mě to tak bavit, že jsem sám sobě musel zadat práci. Napsal jsem pohádkovou knihu Princ Mamánek, která vyjde 16. listopadu, a trochu odvážně jsem se rozhodl, že k ní nakreslím i ilustrace. Toho draka jsem tam dal taky.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia