MF DNES

Minimální plat učitele? 40 tisíc měsíčně

-

Rozhovor Radka Hrdinová reportérka MF DNES

ový školní rok zahájili učitelé demonstrac­í za vyšší platy. Když jim vláda nepřidá slíbených 15 procent, chtějí jít do stávky. To by bylo poprvé od roku 2003. Ministr školství Stanislav Štech je přesvědčen­ý, že přidáno nakonec dostanou. Jsem přesvědčen, že ano. Otázka je, o kolik. Učitelé by měli dostat citelně víc než ostatní.

Vaše ministerst­vo chce učitelské platy na úrovni 130 procent platu průměrného. To není nové číslo, mluví se o něm už léta.

První pokus byl už v době, kdy byla ministryní školství Petra Buzková, bohužel pak výše učitelskéh­o platu stagnovala, pohybuje se dlouhodobě kolem 107 procent průměrného platu. Horší je, že nedosahuje ani 60 procent průměrného platu jiných vysokoškol­sky vzdělaných zaměstnanc­ů. Je třeba říci, že za této vlády a za ministryně Valachové se od roku 2015 zvýšily platy pedagogick­ých pracovníků o 14,5 procenta, jedná se o jedno z největších navýšení v historii, ale stále nedostateč­né.

Jenže rostly i platy jinde ve veřejné sféře. Přiblížili se učitelé zmíněným 130 procentům?

o které tvrdíte, že je takto zoufale podfinanco­vána, musíte dát přiměřeně víc.

Do jaké míry ovlivňují platy kvalitu učitelské práce? Už jsem slyšela i ze strany učitelů názor, že za tak málo peněz toho od nich moc chtít nemůžeme.

To je trochu vyostřený výrok. U profesí, jako je učitelská, nehrají roli jen peníze. Když má učitel před sebou třídu plnou dětí, cítí odpovědnos­t za jejich osud, cítí závazek. Nelze na to spoléhat ve chvíli, kdy úroveň jejich materiální­ho zajištění klesne pod určitou hranici. Pak už například nebude cítit apel, aby kreativně a jinak přistoupil k výuce Pythagorov­y věty, protože napoprvé ji pochopilo ve třídě jen 20 procent žáků.

Jsou učitelé pod touto určitou hranicí? Změní vyšší platy automatick­y kvalitu práce učitelů? Nemůže se stát, že budeme mít za více peněz stejné školství?

Jen s výší platů bych vyšší kvalitu automatick­y nespojoval. Je třeba udělat řadu provázanýc­h opatření.

Jako vysokoškol­ský pedagog se osobností učitele zabýváte už léta. Podle čeho se podle vás pozná dobrý učitel?

To se jednoduše říct nedá. Potkal jsem „suchary“, kteří byli zbožňováni. Jejich žáci je popisovali jako divné, bez smyslu pro humor, ale spravedliv­é, kteří hodně naučí. Čím jsou děti starší, tím lépe dokážou odlišit učitelskéh­o populistu od učitele, který je sice občas nepříjemný, ale má jim co dát a chce jim to dát. Ale zpátky k věci. Dobrý učitel nemusí věčně vtipkovat nebo zkoušet něco nového. Musí to být člověk, který je otevřený novému. Znamená to, že když narazí na problém, třeba na to, že jen pár žáků chápe jeho výklad Pythagorov­y věty, bude schopen a ochoten přemýšlet, jak to udělat jinak.

Stejně důležité je, aby byl ochoten pracovat na sobě. K tomu patří i pracovat na své frustrační toleranci. V učitelském povolání je riziko frustrace trvale zakotveno. Začnete pracovat s dětmi a zjistíte, že jste na první dobrou oslovila z těch třiceti dětí šest, a vy musíte pokračovat a zkoušet to znovu a jinak.

Když mluvíme o penězích, náklady na inkluzi překonaly vaše očekávání. Jsou peníze využívány efektivně?

Původní odhady byly skutečně nižší. Je celkem složité odhadnout počty nových dětí se speciálním­i potřebami. Za reálný nárůst nákladů oproti odhadům může velký zájem rodičů, žádají o vystavení posudku podle nových pravidel s předstihem. Systém se prodražuje také kvůli tomu, že je z něj více a více hrazena osobní asistence, kterou mělo primárně hradit ministerst­vo práce a sociálních věcí, a také neoprávněn­ým využíváním podpor.

Kontroluje­te to?

Ano, každý měsíc. Kvůli neúčelnému využívání prostředků u pedagogick­é intervence (například na doučování) už jsme změnili vyhlášku. Zjistili jsme i neúčelné využívání podpory pro nadané žáky, kdy na výběrové škole, kde je formálně nadaný každý žák, dostali každý podporu v podobě drahého zařízení, jako je například mikroskop. Takové případy sledujeme.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia