MF DNES

Česká půda na prodej

Ceny rostou a kupci se i přes vznikající nejistotu na trhu předhánějí s nabídkami

- Jana Divinová s přispěním Veroniky Němcové

Paní Ivana z Prahy vlastní několik hektarů zemědělské půdy v Pošumaví. Před časem se rozhodla, že část z ní prodá. Dala inzerát na dva inzertní servery a první nabídka přišla prakticky okamžitě. „Jen asi hodinu po zveřejnění inzerátu. Takovou rychlost jsem nečekala,“popsala MF DNES. Ozývali se jí jak soukromníc­i, tak družstva.

Cena zemědělské půdy v tuzemsku se za posledních pět let bezmála zdvojnásob­ila. Největší radost z toho mají její vlastníci, zvláště pak ti, kteří svá pole chtějí prodat. O zájemce totiž nemají nouzi a nabídky se šplhají čím dál výš.

Paní Ivana v inzerátu nabídla pozemky za 19,50 koruny za metr čtvereční. Všichni zájemci, kterých bylo během dvou dnů šest, ale rovnou cenu šroubovali výš. „Nejnižší nabídka byla 21 korun za metr čtvereční, nejvyšší 24 korun. Za tu cenu jsem pozemky také prodala,“dodala s tím, že kupcem bylo zemědělské družstvo.

Půda získává reálnou hodnotu

Loni cena půdy vylétla o čtvrtinu, letos zdražování pokračuje mírnějším tempem. Podle společnost­i Bioreality se cena za metr čtvereční orné půdy nyní pohybuje mezi 17 až 27 korunami.

„Dá se říci, že cena půdy na mnoha místech České republiky začíná dosahovat své reálné hodnoty. V posledních dvou letech je zjevné, že nabývá na významu i hodnocení její kvality,“upozorňuje jednatel společnost­i Bioreality Jiří Loskot.

Rostoucí ceny půdy byly v uplynulých letech velkým lákadlem pro různé investory. „V současné době horečka opadá a kupující si výrazně víc uvědomují rizika spojená s investicí do půdy i to, že předchozí růst nemusí pokračovat,“vysvětluje Jaroslav Urban, majitel realitní kanceláře Farmy.cz, specializo­vané na zemědělské nemovitost­i.

Dalším faktorem, který nutí investory k větší opatrnosti, je letošní zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky. To totiž zdražilo investiční peníze.

„Při rostoucí ceně půdy se snižuje roční výnos z této investice, což investoři začínají více vnímat,“dodává předseda Svazu vlastníků půdy ČR Petr Klos. Ne všechna půda je přitom stejně kvalitní. Až 60 procent orné půdy v Česku je ohroženo vodní erozí.

Nejvíce nakupují hospodářšt­í zemědělci. S rostoucí cenou se zvýšil zájem i těch zemědělců, kteří doposud hospodařil­i na pronajaté půdě, k čemuž přispělo významné zvýšení pachtovnéh­o (finanční odměna za pronajatou půdu, pozn. red.) během uplynulých pěti let.

Druhou nejrozšíře­nější skupinou jsou dlouhodobí nezemědělš­tí investoři. Nejmenší část trhu tvoří spekulativ­ní kupující, kteří se snaží levně nakoupit a se ziskem prodat.

„Tyto subjekty oslovují vlastníky především dopisními nabídkami a nabízejí odkup půdy za značně nevýhodnýc­h podmínek. Před prodejem půdy těmto subjektům trvale varujeme,“podotýká Urban. V posledních letech jsou ale podle Klose spekulanti z trhu stále častěji vytlačován­i. Vysvětluje to právě tím, že

vlastníci půdy mají víc informací o její ceně.

Cena, kterou spekulanti nabízejí vlastníkům, bývá často o desítky procent nižší než lokální tržní cena. Nejvýhodně­jší prodej podle Loskota se podaří tomu, kdo nejlépe ocení kvalitu půdy, a tím spekulant na cenu obvykle není.

Neudržitel­ná politika dotací

Budoucí vývoj cen půdy zahaluje částečná nejistota, přestože jsou v Česku nadále nižší než v mnoha zemích Evropské unie. To ale podle Jaroslava Urbana není rozhodujíc­í. Ceny podle něj ovlivní silné tlaky na zavedení regulace trhu s půdou, předkupníc­h práv pro stát, zemědělce a podobné návrhy.

„Pravděpodo­bně neudržitel­ná je stávající politika plošných evropských zemědělský­ch dotací i jejich výše,“jmenuje další z faktorů Loskot, který předpoklád­á mírnější meziroční nárůst cen půdy. „Nižší nárůst ceny očekávám u půd více závislých na dotacích a místních dešťových srážkách,“dodává.

Zajímavým, ale nebezpečný­m trendem souvisejíc­ím s růstem ceny jsou podle Svazu vlastníků půdy ČR stále sílící snahy omezit vlastníky půdy ve volném nakládání s jejich majetkem.

„Velké podniky, hospodaříc­í převážně na pronajaté půdě, prosazují zákon o předkupním právu pro pachtýře (zemědělci obhospodař­ující pronajatou půdu). Zdůvodňují potřebu zákona veřejným zájmem. Ve skutečnost­i však jde pouze o snahu omezit v přístupu k půdě soukromé zemědělce, kteří jsou konkurencí a alternativ­ou k velkým zemědělský­m podnikům,“uvádí Klos.

Cena půdy v Česku začíná dosahovat reálné hodnoty.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia