MF DNES

Dražší máslo vytáhlo inflaci na 2,5 procenta

-

PRAHA Inflace v srpnu vzrostla stejně jako v červenci o 2,5 procenta. Na zvyšování cenové hladiny mělo největší vliv zdražování potravin. Největší cenový šok zažilo máslo, které oproti loňsku podražilo o 45,5 procenta.

Kromě másla se cenové skoky dotkly i jiných potravin. Za vejce si lidé připlácejí 33,9 procenta, za mléko 14,6 procenta, za sýry 14,6 procenta. Maso podražilo o 5,8 procenta.

Meziroční inflace zůstala v srpnu na úrovni z minulého měsíce, tedy 2,5 procenta. Z měsíce na měsíc se však ve většině komodit skok neprojevil, inflace klesla o 0,1 procenta. Některé potraviny oproti červenci naopak zlevnily, například zelenina o 11,4 procenta, z toho plodová zelenina o 21,2 procenta a brambory o 18,5 procenta.

Podle ekonoma společnost­i Cyrrus Lukáše Kovandy podporuje inflaci růst mezd, a ten jen tak neodezní. „Tyto proinflačn­í faktory budou v ekonomice převážně přítomny i nadále. Za celý rok tedy vykáže míra inflace úroveň přesahujíc­í inflační cíl České národní banky a to bude klíčovým důvodem, proč ČNB letos, pravděpodo­bně v listopadu, ještě jednou zvýší své úrokové sazby. Do té doby však nelze vyloučit další slovní intervence, jimiž se ČNB bude snažit podpořit korunu,“uvedl v komentáři.

Na meziroční inflaci mělo vliv i zdražování pohonných hmot, jejichž ceny v minulých měsících klesaly nebo stagnovaly. V srpnu však ceny začaly růst o 2,1 procenta.

V oddíle pošty a telekomuni­kace došlo k prohlouben­í cenového poklesu. Ceny mobilních telefonů šly o patnáct procent dolů (v červenci o 14,6 procenta) a ceny telefonick­ých a telefaxový­ch služeb o jedno procento (v červenci o 0,8 procenta). Ceny čistého nájemného se zvýšily o 2,5 procenta, vodného o 1,2 procenta, stočného o 0,4 procenta, elektřiny o 0,3 procenta. (iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia