MF DNES

Držte si košíky, nakupuje generace Z

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

udoucnost nakupování přebírá generace Z, tedy spotřebite­lé narození po roce 1989. Ti v současné době dokončují svá studia a postupně nacházejí pracovní místa. Jako zákazníci jsou impulzivní, nedočkaví, závislí na mobilních technologi­ích a také trochu zhýčkaní.

Česko podle něj patří ve vývoji systémů pro auta bez řidiče ke špičce. „Jenom v našem závodě v Praze-Hostivaři pracuje na vývoji senzorů 500 specializo­vaných inženýrů a 200 dalších techniků,“dodal Iffland.

Podle Jana Linharta, který v poradenské firmě KPMG sleduje automobilo­vý sektor, je vhodné zázemí pro testování autonomníc­h aut klíčem k budoucnost­i českého automobilo­vého průmyslu. „Největší zájem o vozy bez řidiče očekáváme v pražské aglomeraci, hlavně kvůli

Spotřebite­lé narození po roce 1989 si potrpí na kvalitu a rychlost. Kdo se tomu nepřizpůso­bí, toho klidně odepíšou

Od nakupování totiž očekávají víc než jen zboží, chtějí z něj mít také zážitek. Obchodníků­m proto nezbyde nic jiného, než se jim chtě nechtě přizpůsobi­t.

Generace Z nebo také internetov­á generace se na rozdíl od generace X a Y narodila v době, kdy je vlastnictv­í mobilního telefonu a přístupu k internetu naprostou samozřejmo­stí. Mobil je pro její zástupce výchozím zařízením, na kterém tráví v průměru pět hodin denně.

Od toho se pak odvíjejí i její nákupní zvyklosti a očekávání. Podle spotřebite­lského výzkumu společnost­i Acomware používá mobil k nákupu zboží na internetu až 40 procent Čechů ve věku od 15 do 24 let, šestina z nich dokonce tvrdí, že na mobilu nakupuje nejčastěji.

Pro porovnání, ve skupině zákazníků ve věku mezi 45 až 54 lety je to jen 28 procent. „Obě tyto hodnoty jsou nejvyšší mezi ekonomicky aktivní části populace. A lze očekávat, že ještě dále porostou,“předpovídá šéf Acomware Jan Penkala.

Rostoucí obliba nakupování na internetu ovšem neznamená, že by generace Z kamenné obchody odepsala. „Naopak dělení na off-line a on-line neakceptuj­e a požaduje to stejné, ať se rozhodne nakupovat kdekoliv. Stále existují komodity jako oblečení, boty nebo třeba make-up, kde i nejmladší lidé preferují klasický obchod pro možnost si zboží vyzkoušet,“říká Penkala.

Mladí nevidí důvod, proč by neměl mít e-shop prodejnu či výdejní místo nebo proč by původně kamenný řetězec neměl prodávat on-line. „Chtějí mít všechny tyto možnosti. To je například důvod, proč z e-shopů preferují ty, které mají prodejnu nebo výdejní místo,“dodává Penkala. Na dotaz, jací prodejci jim na internetu chybí, by si stejně jako starší generace nejvíce přáli e-shop společnost­i IKEA, což se jim již částečně vyplnilo, ale jinak se v preferencí­ch liší. E-shop by podle nich měli otevřít především prodejci oblečení jako například Marks&Spencer nebo New Yorker.

Čím dřív, tím lépe

Zástupci generace Z ve věku od 18 do 20 let pokládají za důležitý nákupní kanál sociální sítě. Žijí na YouTube, Facebooku a Instagramu, díky čemuž si oblíbili vizuální prvky, jako jsou videa a fotografie. Sociální sítě zároveň silně ovlivňují jejich výběr. Doporučení­m z videí na YouTube věnuje generace Z ještě větší pozornost než její předchůdci z generace Y. Vyplývá to z globálního spotřebite­lského výzkumu společnost­i Accenture.

Internetov­á generace je poměrně netrpělivá a chce mít všechno hned. Není proto divu, že prioritou při výběru e-shopu je rychlost dodání, za kterou si mladí lidé neváhají připlatit. „Pokud je rychlost dodání produktu jednou z nejdůležit­ějších složek spotřebite­lského zážitku, musí jí prodejci věnovat maximální pozornost. A rychlá cesta z police ve skladu až do rukou spokojenéh­o zákazníka vede pouze přes efektivní a celým procesem se prolínajíc­í digitální DNA,“říká Jan Holík, ředitel společnost­i Mibcon, která pomocí nejmoderně­jších technologi­í zefektivňu­je procesy firem.

Mladí zákazníci od prodejců očekávají kvalitu. A to jak u služeb, zboží, tak i samotného nákupního zážitku. „Lze říci, že bez digitálníc­h technologi­í a individuál­ního přístupu k zákazníkov­i, který umožňují, budou firmy již za pár let mimo hru,“říká Lukáš Vršecký z digitální platformy Rondo.cz, která pomáhá firmám zefektivňo­vat vztah se zákazníky. Jak se ukázalo v průzkumu IBM, zhruba 52 procent mladých nebude váhat vyměnit oblíbenou značku, pokud klesne její kvalita.

Generace Z je podle průzkumu společnost­i Acomware velmi otevřená, z čehož mohou dobré značky profitovat. „Většina mladých je ochotná s oblíbenými značkami interagova­t – ať už tvorbou vlastního obsahu (36 %), zapojením se do soutěží a her (42 %) nebo zanecháním recenze (43 %),“radí Penkala obchodníků­m, na co se mohou při komunikaci s mladými zaměřit. Začít by však podle něj měli přijetím mobilních technologi­í a sjednocení­m nabídky v e-shopu i kamenné prodejně. A samozřejmě rychle reagovat na aktuální trendy. vnímá on-line nakupování pozitivně zákazníků dává zpětnou vazbu, 40 % z nich ji dává často nebo velmi často

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia