MF DNES

Gilmour v Pompejích, zblízka jako nikdy

Koncertní film David Gilmour v Pompejích je obrazovou i zvukovou lahůdkou. Zítra dorazí na jeden večer do sedmi desítek českých kin.

-

Václav Hnátek redaktor MF DNES

Kytarista David Gilmour se po pětačtyřic­eti letech vrátil do antického amfiteátru, kde vznikl legendární snímek Pink Floyd v Pompejích. Tak je propagovan­ý koncertní film, který vstupuje na jeden večer do kin po celém světě a koncem měsíce vyjde i na zvukových a audiovizuá­lních nosičích.

Je to samozřejmě pravda, původní událost připomene spolu s přípravami aktuálního koncertu úvodních deset minut filmu. Dokumentár­nímu pohledu do zákulisí chybí drobnost – titulky. Takže ti, kteří nevládnou angličtině dokonale, trochu ostrouhají. Naštěstí ve zbytku se už skoro nemluví. Podstatný rozdíl oproti „koncertu“Pink Floyd je ten, že v sedmdesátý­ch letech kapele v Itálii chybělo publikum. Gilmour ho loni v rámci dvou zastávek Rattle That Lock Tour měl, přibyly i mohutné světelné efekty a hlavně dokonalý zvuk.

Ten je popravdě natolik nadpřiroze­ně dobrý, že se divákovi v kině bude chtít po prvních písničkách tleskat, tak je dojem koncertu věrný. Hudebník šel rovněž po zvuku jednotlivý­ch písní s až forenzní zaujatostí. Jiný by si možná vystačil s jednou dvěma kytarami, pod Gilmourový­ma rukama tu ožívají tři různé elektrické, klasická akustická španělka a dokonce i havajská steel kytara, na kterou se hraje vsedě. K tomu baskytara i kontrabas, několikero kláves a desetihlav­ý ansámbl včetně vokalistů. Ještě aby to neznělo dobře.

Dechberouc­í detaily

Kdo čekal, že si tvůrci snímku víc pohrají s návratem hudebníka po letech na slavné místo, bude trochu zklamán, ale naštěstí to film vynahradí. Přenos atmosféry živého vystoupení na plátno bývá zrádný. Tím spíš, když koncert v Pompejích byl přes svou pompéznost vlastně velmi komorní – ochozy antického stadionu nejsou funkční a na plochu se vešly jen asi tři tisíce lidí. Nicméně režisérovi Gavinu Elderovi se povedlo využít filmové kamery takříkajíc do mrtě.

Záběry na divoce nasvícenou starověkou památku i Vesuv v pozadí jsou dechberouc­í. Ohňostroj, na který během koncertu dojde, málem oslepuje i v kině a divák se na něj může připravit díky tomu, že v předchozí písničce najednou celá kapela nasadí sluneční brýle.

Přesto nic z toho není hlavní obrazovou devizou koncertníh­o filmu. Tou jsou detailní záběry na jednotlivé hráče, protože z půl metru nelze podobné hvězdy sledovat ani na nejlepších místech pod pódiem.

Dívat se Gilmourovi, klávesisto­vi Chucku Leavellovi, který pravidelně doprovází třeba Rolling Stones, a dalším hudebníkům pod ruce, je skutečná příležitos­t a zážitek. Kamery jdou do takové vzdálenost­i, že s trochou snahy lze přečíst i vinětu na minerálce, již má Gilmour za sebou.

Skutečný fajnšmekr potom může detailně studovat, jaký snímač na které ze svých kytar zrovna používá. Brány fanouškovs­kého nebe jsou dokořán.

David Gilmour v Pompejích

 ??  ?? Jeden večer v kinech Kytarista David Gilmour v Pompejích zahrál své hity, výsledkem je zvukově i obrazově skvělý film. Foto: Aerofilms
Jeden večer v kinech Kytarista David Gilmour v Pompejích zahrál své hity, výsledkem je zvukově i obrazově skvělý film. Foto: Aerofilms

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia