Teror v Londýně Výbuch v metru zranil 22 lidí

V londýnském metru včera vybuchla nálož. Připomněla dosud nejkrvavější teroristický útok v Británii v tomto století, při němž v londýnské veřejné dopravě zahynulo 52 lidí.

MF DNES - - FRONT PAGE - Tomáš Lébr redaktor MF DNES — Tomáš Lébr

Všichni přežili Zraněná žena odchází po ošetření od stanice londýnského metra Parsons Green, kde včera explodovala nastražená bomba. Stalo se to na jedné z nejrušnějších linek. Většina z dvaadvaceti zraněných utrpěla popáleniny. Policie výbuch vyšetřuje jako teroristický útok.

V Parsons Green, povrchové stanici londýnské podzemní dráhy, včera explodovala podomácku vyrobená výbušnina. Zranila nejméně 22 lidí. Policie výbuch vyšetřuje jako teroristický útok. Jde v pořadí už o šestý, který se odehrál letos v Británii.

Snímky z místa ukázaly, že předmětem, který explodoval, byl kbelík uschovaný v tašce. Z ní vedly dráty. Taška obsahovala improvizovanou nálož, která ale zcela nevybuchla kvůli selhání časovacího zařízení. To patrně zabránilo většímu krveprolití.

Sociální sítě krátce nato zaplavila líčení útoku. „Ohnivá koule letěla vagonem a my jsme jen vyskočili z otevřených dveří,“napsal jeden z cestujících. Většina obětí útoku má popáleniny, další se zranili při tlačenici v panice. V ohrožení života ale podle sdělení zdravotnických úřadů nebyl včera nikdo.

Británie letos zažila už čtyři útoky provedené islamistickými teroristy. 22. března si útok autem na londýnském Westminsterském mostě a u parlamentu vyžádal pět obětí. 22. května atentátník zabil 22 lidí v Manchesteru po koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové. 3. června teroristé s dodávkou zabili v metropoli na mostě London Bridge a v okolí osm lidí a 26. srpna u Buckinghamského paláce, sídla britské královny, napadl muž šavlí tříčlennou policejní hlídku s voláním Allahu akbar (Bůh je veliký!). Zranil tři lidi. Za teroristický je považován i „opačný“incident z 19. června, kdy Velšan najel s dodávkou do davu muslimů u mešity v městské části Finsbury Park na severu Londýna – zahynul jeden člověk.

Britské ministerstvo vnitra přitom pouhý den před včerejším útokem informovalo, že od roku 2013 bylo zmařeno nejméně 19 útoků a že v průměru je nyní zadržen kvůli podezření z terorismu jeden člověk denně.

Včerejší incident však silně připomněl i události ze 7. července 2005. Tehdy explodovaly v Londýně tři bomby v metru a jedna v patrovém autobuse. Vedle čtyř sebevražedných islamistických atentátníků zemřelo 52 lidí a na 700 dalších bylo zraněno.

Foto: Reuters

Foto: AP

Po výbuchu Policejní experti na londýnské stanici Parsons Green při vyšetřování útoku. Exploze improvizované nálože tam ve vlaku metra zranila přes dvacet lidí. Většina obětí má popáleniny, zejména pak na obličeji, další se zranili při tlačenici v panice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.