Žába velká jako lev. Ten z korunové mince

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Bobek ředitel Zoo Praha

Vážně, taková žába opravdu existuje. Kdyby si sedla na korunovou minci, zakryla by českému lvu tělo a hlavu. Nohy a rozdvojený ocas by mu zůstaly koukat. A to je, prosím, dospělá, plně vzrostlá žába, ne nějaký čerstvě zmetamorfovaný pulec. Ale k téhle žábě se ještě vrátím, protože dnes tu hodlám probrat všechny nejmenší obratlovce planety.

Mezi savci byla až do roku 1974 v čele bělozubka nejmenší. Něco jako rejsek, abych vám ji přiblížil. Zatraceně malý rejsek, protože váží jen 1,8 až 2 gramy a měří 36 až 53 milimetrů. V uvedeném roce 1974 byl popsán její vážný přemožitel, netopýrek thajský. Ten váží srovnatelné 1,5 až 2 gramy, ale měří jen 30 až 40 milimetrů. A zapomeňte, že byste mu chtěli roztáhnout a přeměřit křídla!

V případě ptáků není co řešit. Nejmenší je samozřejmě kolibřík. Má české jméno kalypta nejmenší a samice, která je větší než samec, váží 2,6 gramu a měří 61 milimetrů.

U plazů jsem se krapánek zasekl. Herpetologové mají bohužel neblahý zvyk fotografovat si je na špičce prstu, což nutně odvádí k úvahám uspořádat pro ně na Hithitu sbírku, která by jim doživotně financovala služby manikérek. To se pak těžko hodnotí plazí rekordmani… No nic. Za nejmenší plazy lze bez výčitek svědomí prohlásit dva druhy gekonů, které žijí v Karibiku. Měří pouhých 16 milimetrů. Přece jen mi to ale nedá, abych alespoň nezmínil nejmenšího hada. Kdybyste z uvařené špagety utrhli 10 centimetrů, jako byste ho měli před sebou.

A kategorií obojživelníci jsme ve finále. Vůbec nejmenší žába byla popsána teprve roku 2012 a je z Nové Guineje. Jeden americký profesor se svým studentem tam hrabali hrabanku – a tuhle žabku parosničku z ní ke svému překvapení vyhrábli. Měří 7,7 milimetru! Většina autorit tvrdí, že jde o nejmenšího obratlovce vůbec. Kritici by sice raději prohlásili za vítěze rybku, kterou zmíním níže, ale jejich argumentace postavená na miligramových rozdílech v hmotnostech obou soupeřů na mne moc silný dojem neudělala.

Touto absolutně nejmenší rybou, která má navíc v celkovém pořadí nárok na skvělou stříbrnou medaili, je kaprovitý prcek Paedocypris progenetica. Objeven byl teprve v minulé dekádě v rašelinných bažinách na Sumatře a Borneu a měří jenom 7,9 milimetru.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.