Anketa I mistr se utne...

MF DNES - - VELKÁ ŠKOLA PRAVOPISU -

Můj nejčastejší překlep

...neumím označit. Když píšu rychle, překlepy a nedoklepy střídám. Vnímám ale překlepy druhých. Jednou jsem se dočetl v dopise, že divadelní představení bylo opravdu „genitální“. Vskutku geniální překlep! Jiný krásný překlep: „kapírový papesník“. Ještě jiný: „jednotka rychlého zasazení“. To se z vojáka stal rázem jakýsi militantní zahradník.

Co nejhrůznějšího jsem viděl napsaného

„Ženy se šli projít.“To ale ještě neexistoval termín neutrální sex. Gramaticky chybně, ale co do korektnosti to byl už pionýrský čin.

V čem si v češtině nejsem jistý

V gramatice si nejsem jistý na sto procent. Troufám si říct, že skoro nikdo si zcela jistý není. Nejčastěji chybuju v čárkách. Často si neuvědomím rozdíl mezi slučovacím a vylučovacím významem u spojky „nebo“. Při psaní příliš nepřemýšlím nad pravidly. Proto je nutné číst pak text znovu a znovu a nenechat se jím unést a jenom hledět na gramatiku. Nebo mít dobré editory (můj případ) a chyby odstranit při korekturách. Ale i tak je známo, že v každé knize lze najít chybu či chybičku. Někdo dokonce věří, že je to dobré znamení – chyba pro štěstí.

Jakou mám poučku, abych se vyvaroval chyby

Nemám žádné stálé pravidlo. U čárek, které jsou tak mnohoznačně a pestře stanoveny pravidly, vím, že ukončený text budu muset v tomto ohledu zkontrolovat. Pak ho dám přečíst ženě. Ta vidí chyby často hned. Já ji pak podezírám, že plně nevnímá obsah a kvalitu povídky.

spisovatel, fejetonista

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.