Politici opět strhli barokní dílo

Zastupitelé odmítli mariánský sloup. Kopie se měla na Staroměstské náměstí vrátit příští rok

MF DNES - - PRAHA -

Benedikt Lederer s přispěním Jana Bohaty

1918 strhl, šel pak zničit i sochy na Karlově mostě, ale dorazilo vojsko a na most je nepustilo,“komentoval situaci pražský zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Trojkoalice/KDU-ČSL).

Politici uváděli různé důvody, proč se nemá sloup vracet. Podle předsedkyně výboru pro kulturu Elišky Kaplický Fuchsové (ANO) není dílo symbolem smíření, jak avizují jeho zastánci, když se kvůli němu zformovaly dva znepřátelené tábory. Pirátští zastupitelé uvedli, že mariánský sloup je katolický symbol nadvlády Habsburků a měl by být případně umístěn jinde než na Staroměstském náměstí. Navrhli Mariánské náměstí, nebo dokonce přesun do Mariánských Lázní.

Nadvládu rakouského rodu však nemělo dílo nikdy symbolizovat. Praha monument dostala od panovníka Ferdinanda III. za své statečně ubránění se Švédům během třicetileté války. Spory vyvolávala socha anděla symbolizujícího kacířství. Ten by byl na nové kopii doplněn nápisem odkazujícím ke smíření.

Přesun jinam rozhodně odmítá sochař Petr Váňa, který s týmem vytvořil kopii mariánského sloupu, která měla být příští rok, na sté výročí stržení, znovu na Staroměstské náměstí umístěna. Dílo totiž vzniklo už tehdy pro konkrétní místo a přesun jinam je nevhodným řešením.

Práce vyšla na miliony korun

výtvarník zprávu, že pražští zastupitelé monument opět „strhli“. Na odmítnutí návratu díla se podle Váni zřejmě podepsala atmosféra před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny. „Připadá mi, že zastupitelé jednají podivně, ukvapeně. Sloup měl symbolizovat smíření,“povzdychl si sochař. S přípravnými pracemi začal již v druhé polovině 90. let. Tehdy tvůrce počítal s tím, že dílo vyjde asi na 5,5 milionů korun.

Nadšenci však řadu nezbytného materiálu dodali jako dar, proto na náklady na vytvoření sousoší stačilo okolo dvou milionů korun. „Hodnota vynaložené práce a emocí se ale samozřejmě vyčíslit nedá,“konstatoval Petr Váňa. Například pro potřebný kámen se sochařský tým vydal až do Indie a také do Itálie.

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Zklamání po letech Na obnově mariánského monumentu začal sochař Petr Váňa pracovat před dvaceti lety, penězi či materiálem přispěly stovky lidí. Pražské zastupitelstvo se včera postavilo proti návratu díla. Výtvarník přesto neztrácí naději, že by se...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.