Lídři slibují urychleně dostavět okruh

MF DNES se zeptala zástupců stran, jak chtějí v parlamentu řešit problémy Prahy v dopravě

MF DNES - - PRAHA - Matěj Ludvík redaktor MF DNES

Levicový nebo pravicový politik – urychleně dostavět Pražský okruh chtějí všichni. Alespoň to vyplývá z odpovědí lídrů pražských kandidátek politických stran, které mají podle dlouhodobých průzkumů největší šanci dostat se po říjnových volbách do lavic Poslanecké sněmovny.

Hlavní město dlouhodobě trápí především automobilová doprava. Řidiči denně v kolonách tráví desítky minut a vyhlídky na rychlé zlepšení tady nejsou. Příměstskou i tranzitní dopravu by měl z velké části odvádět právě zmiňovaný vnější obchvat Prahy, ale zatím stojí jen jeho část na jihozápadním okraji metropole. Státu, který má jeho budování na starosti, se ho dlouhodobě nedaří dostavět. Typickou ukázkou je například úsek číslo 511, který má spojit dálnici D1 s „hradeckou“D11.

Řada lídrů mezi svými prioritami zmiňuje také rozvoj železniční dopravy. Tady státní správce železnice v minulosti zaspal. Až na výjimky zastaralé trati na území Prahy a Středočeského kraje kapacitně nestačí a přes zvyšující se zájem cestujících řada příměstských vlaků už častěji jezdit nemůže. Vůbec nejpalčivějším problémem je podle některých železniční spojení s Kladnem, kde navíc chybí odbočka na letiště.

Jak nynější sliby politiků skutečně dopadnou, je otázka. Protože jejich strany už měly v posledních letech dost času tristní stav zlepšit, ale příliš se jim to nepodařilo.

Foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zaklínadlo Pražský okruh Pokud by se dalo věřit volebním slibům, mohli by se řidiči dočkat dostavby Pražského okruhu v nejbližší době, ať už vyhraje volby kdokoliv. Důležitostí stavby se zaklínají všichni oslovení lídři politických stran v Praze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.