MF DNES

Magistrála dělí jak Prahu, tak koalici

V rámci humanizace magistrály chce Trojkoalic­e přidat nové přechody. ANO ale žádá studii, bojí se problémů v dopravě.

-

Matěj Ludvík redaktor MF DNES

Obří asfaltový koridor, který necitlivě rozděluje město od severu k jihu už od 70. let minulého století, se má proměnit v bulvár, který se stane přívětivou součástí města. Projekt humanizace magistrály představil magistrát loni na podzim a návrhem konkrétníc­h opatření pověřil proslulého dánského urbanistu Jana Gehla.

Letos v červnu jeho ateliér svoji vizi odevzdal. Z ní vyplývá, že některé změny půjde realizovat jen po stavebních úpravách, které si vyžádají dlouhodobo­u přípravu.

Jiné kroky by bylo podle Gehlova týmu možné uskutečnit poměrně rychle s cílem alespoň částečně sem vrátit život. Jedná se o vytvoření nových veřejných ploch v okolí tepny, které by „polidštila“nová zeleň nebo lavičky.

Podle studie měl být také umožněn lepší průchod chodcům přes magistrálu, aby přestala být bariérou. Podle Technické správy komunikací (TSK) totiž tuto městskou dálnici denně přejde stejně chodců, jako tudy projede aut, tedy zhruba 100 tisíc. Jim by mělo podle návrhu urbanistů zjednoduši­t život vybudování nových semaforů a přechodů pro chodce. Ty měly vzniknout mezi Fantovou budovou hlavního nádraží a parkoviště­m na druhé straně nebo mezi horním cípem Václavskéh­o náměstí a Národním muzeem v podobě širokého pásu pro chodce.

Radní nebyli jednotní

Jenže někteří zástupci koalice od záměru humanizace magistrály postupně couvají. Důvodem jsou obavy, že některá opatření, která mají pomoci pěším, budou mít negativní dopad na tisíce řidičů a zdrží je v kolonách ještě déle než doposud. Přitom už nyní jsou tady dlouhé fronty na denním pořádku.

Pražská rada sice materiál týkající se návrhů na humanizaci na konci srpna schválila, ale jednotná nebyla. Pro hlasovalo jen sedm z jedenácti radních. S výjimkou primátorky Adriany Krnáčové se zástupci ANO zdrželi, radní pro zdravotnic­tví Radek Lacko byl dokonce proti.

Právě zastupitel­ský klub ANO o několik dní později přišel s požadavkem na zařazení nového tisku do jednání rady, podle kterého by si magistrát nechal zpracovat kompletní analýzu propustnos­ti, prostupnos­ti a kapacity magistrály. Ta by následně posloužila jako podklad pro další schvalován­í úprav na této komunikaci.

V případě, že by poukázala na možné omezení provozu aut, znamenalo by to krach projektu humanizace magistrály, který vyšel město na dva miliony korun. „Kolaps této hlavní dopravní tepny by se dotkl mnoha z nás. Dokud nedojde k dostavbě okruhu kolem Prahy, nesmí dojít k omezování dopravy na magistrále,“říká radní Lacko, který tento tisk předkládá ke schválení už na dnešním jednání rady.

Překvapivý krok klubu ANO rozzlobil koaliční partnery z Trojkoalic­e. „Každé z opatření, které chceme v dohledné době zavést na magistrále, bude řádně odůvodněno. Tam, kde bude potřeba hlubší datová analýza, tak ji uděláme i bez potřeby schvalován­í nějakého tisku na radě. Tisk pana Lacka je mimo jeho kompetenci,“odmítá podpořit chystaný návrh náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Trojkoalic­e/Zelení).

Podle ní má Praha k dispozici přesná data od TSK, telematiku, která umožní modelovat různé dopravní situace, i tým zkušených odborníků, proto není nutné si nechat zpracováva­t nové nákladné analýzy.

Dobré nastavení, malé zdržení

Kolínská i nadále trvá na tom, že nové přechody provozu na magistrále neuškodí. A to kvůli frekventov­ané křižovatce na I. P. Pavlova, která vytváří největší dopravní špunt. „Auta už tam dnes čekají, takže pokud se podaří odborníkům na telematiku dobře nastavit světelnou signalizac­i, lze po celé trase doplnit přechody, aniž by to auta více zpomalilo,“dodává náměstkyně Kolínská.

Jenže návrh ANO má přesto šanci dnes v radě uspět. Podpořit jej hodlá ČSSD, která je třetím uskupením v čele magistrátu. „Návrh ANO nevnímám jako žádný problém. Už máme plán, co bychom chtěli s magistrálo­u dál dělat ve smyslu úprav okolí. Nyní ještě pořídíme aktualizov­aná čísla o provozu a podle nich budeme poměřovat návrhy na přetváření magistrály na bulvár,“prohlásil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSDD), který se připojil k Lackovi jako spolupředk­ladatel tisku na jednání radních. Jak by vypadala zastávka Karlovo náměstí, kdyby tudy projížděly regionální vlaky, to si mohli včera prohlédnou­t zvědaví Pražané. V rámci projektu Metro S by totiž pod Prahou za dvacet let měly vzniknout dva tunely. Začnou u Florence a pokračovat budou přes zastávku Opera u Václavskéh­o náměstí, kde se rozdělí. Jeden povede na náměstí Bratří Synků a druhý na smíchovské nádraží. Jednou z nových zastávek by tak bylo právě Karlovo náměstí. „Lidé budou mít k linkám metra ještě jedno podzemní spojení, kde se budou koncentrov­at všechny regionální vlaky od Berouna, Roudnice nad Labem, Kolína i Benešova,“říká Filip Drápal, mluvčí organizáto­ra dopravy ROPID. Tunelové řešení vzniklo proto, že dosavadní železniční síť na povrchu už není možné více rozšiřovat, dálkové rychlodráh­y plánované ministerst­vem dopravy do ní přitom přivedou v budoucnu desítky nových vlaků. (stu)

 ??  ??
 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Co s chodci? Jedna část radních chce z magistrály vytvořit bulvár s novými přechody, ale druhá se obává ještě delších kolon.
Foto: Petr Topič, MAFRA Co s chodci? Jedna část radních chce z magistrály vytvořit bulvár s novými přechody, ale druhá se obává ještě delších kolon.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia