MF DNES

Přešlapová­ní po holandsku

Před půl rokem byl Mark Rutte za evropskou hvězdu – porazil nebezpečné­ho Geerta Wilderse v nizozemský­ch volbách a odvážně se postavil tureckému lídrovi Erdoganovi. Kdeže však jarní sněhy jsou...

- Vojtěch Varyš spolupraco­vník MF DNES

Půl roku po jarních parlamentn­ích volbách nemá Nizozemsko novou vládu, dosavadní kabinet Marka Rutteho vládne už od března v demisi. Jestliže se po volbách v roce 2006 v souvislost­i s nekonečným sestavován­ím Topolánkov­y vlády o České republice říkalo, že je „největší nevládní organizací na světě“, mohli bychom mít v Nizozemsku zdatnou konkurenci.

Na druhou stranu v Nizozemsku, stejně jako v sousední Belgii, to patří k politické tradici a při vyjednáván­í o vládě se nikam nespěchá. Ani proto není nutné nasazovat zkušenému rutinérovi Marku Ruttemu, který poprvé usedl do premiérské­ho křesla už před sedmi lety a ze středně velké liberální VVD učinil hlavní sílu nizozemské politiky, psí hlavu.

Protiturec­ká karta

Jarní orgie ovšem přece jen vypadaly trochu jinak. Evropský hlavní mediální proud učinil z nizozemské­ho březnového hlasování, v němž se původně předpoklád­alo vítězství protestníh­o hnutí PVV v čele s charizmati­ckým, ale odsuzovaný­m provokatér­em Geertem Wildersem, zásadní referendum o budoucnost­i demokracie. Po prohrách, které hlavní proud zažil v předchozím roce (brexit, Trump), pro něj skutečnost, že Wilders sice posílil, ale zůstal bezpečně s odstupem za centristou Ruttem, byla důvodem k bujarým oslavám.

Co na tom, že šlo o vítězství hlavně symbolické – s Wildersem stejně každý odmítal spolupraco­vat ai v případě vítězství by ve složitém systému nizozemské participat­ivní demokracie zůstal jistě v opozici, a především, že Rutte zvítězil hlavně díky tomu, že převzal část Wildersovy rétoriky vymezující se proti islámu a přistěhova­lcům. Dar z nebes poslal Ruttemu turecký „sultán“Erdogan v podobě snahy propašovat své ministry na nizozemské území, aby tam agitovali před tureckým referendem – Rutte je neváhal vykázat. Poslal do Turecka pár ostrých, nepříliš diplomatic­ky formulovan­ých vzkazů a měl vyhráno.

Roztříštěn­ý systém

Nizozemská politická scéna je historicky roztříštěn­á. Příznivci tradičních proudů, konzervati­vci, liberálové, levičáci a dokonce i zelení zde mají dlouhodobě na výběr hned mezi několika stranami, které se porůznu hlásí k jejich světonázor­u. Dochází k častému štěpení stran a vzniku nových uskupení, nehledě na specificky zaměřená hnutí typu Strany 50+, která se orientuje na důchodce.

Tradiční síly tamní politiky, křesťansko­demokratic­ká CDA a sociálněde­mokratická PvdA, se po posledních otřesech přesunuly mezi středně velké, potažmo malé strany. A ke všemu nemají Nizozemci žádnou klauzuli pro vstup do parlamentu, svého poslance tak může strana získat i s méně než jedním procentem hlasů.

Po půl roce vyjednáván­í se objevují zárodky třetího Rutteho kabinetu, který by mohl být jmenován králem během října – k liberální VVD a konzervati­vní CDA se přidá ještě ultrakonze­rvativní Křesťanská unie (CU), jejíž názory nejsou daleko od Wildersový­ch, a také levicově-liberální D66, dědic protestů 60. let (číslo v názvu strany odkazuje k roku založení), jejíž postoje jsou na odlišném konci spektra.

Tato nesourodá čtyřkoalic­e bude mít v parlamentu křehkou většinu – 76 ze 150 poslanců. Pokud vůbec dojde k jejímu vzniku, protože se dle očekávání štěpí na programový­ch otázkách typu potratů nebo imigrace. Málokdo jí dává šanci na dlouhé trvání. Mnozí vznikající slepenec přirovnáva­jí k podobně nesourodé čtvrté vládě Jana P. Balkenende­ho, která vydržela zhruba polovinu volebního období a po předčasnýc­h volbách v roce 2010 vyústila v nástup Rutteho liberálů.

Protestní potenciál

Právě Rutte má nicméně předpoklad­y situaci zvládnout – vládl jak v menšinovém pravicovém kabinetu s CDA, závislém na parlamentn­í podpoře Geerta Wilderse, o nějž by si dnes neopřel ani kolo, natož vládu, tak později naopak v koalici s levicovou PvdA. Nyní tedy zkouší další nová spojenectv­í.

Nakonec je to právě ochota se dohodnout a v případě, že už to nejde, v poklidu vyhlásit nové volby, která z nizozemské politiky dělá jeden z nejstabiln­ějších systémů v Evropě. Strany sympaticky nechtějí ustupovat ze svých požadavků a postojů, zároveň však tuší, že dohodnout se musí, protože jiné alternativ­y se fakticky nenabízejí a předčasné volby by přihrály hlasy jejich úhlavnímu nepříteli Wildersovi.

Nakonec i protestní hnutí, blízká krajní pravici, mají na nizozemské politické scéně místo. Geert Wilders není první a ani před patnácti lety zavražděný Pim Fortuyn zdaleka nebyl první – specifické na tamní politice je i to, že v případě potřeby jsou vládnoucí síly schopny vzít taková hnutí do hry – wildersovc­i jeden čas kabinet podporoval­i z parlamentn­ích lavic, fortuynovc­i se ho účastnili. Protestní potenciál tím byl v obou případech poničen a příslušné strany to poškodilo: i Wilders už se z toho poučil.

Ochota dohodnout se a v případě, že už to nejde, v klidu vyhlásit volby, dělá z Nizozemska jeden z nejstabiln­ějších systémů v Evropě.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia