MF DNES

Trend: zabalit pas, počítač a hurá pracovat ze světa

Ke svému povolání potřebují jen notebook a připojení k internetu. Díky tomu mohou pracovat odkudkoli. Z gauče v obýváku, jistě, to už je dnes běžné. Ale také z tropického resortu v Thajsku či kavárny v Berlíně. Jsou to takzvaní digitální nomádi a je jich

- Julie Dlouhá spolupraco­vnice MF DNES

Být digitálním nomádem není druh práce, ale životní styl, říká marketér, fotograf a spoluautor knihy Travel Bible, Matouš Vinš, který už viděl kus světa.

Termín digitální nomád je v posledních letech stále používaněj­ší. Označuje lidi, kteří pracují na cestách jen se svým notebookem a připojením k internetu. Tento způsob života vyhledávaj­í především mladí, ale není to tak vždy. Cestují tak lidé, kteří jsou single, stejně jako skupiny přátel, páry nebo i celé rodiny.

Mezi těmito kočovníky jsou často i ti, kteří opustili vysoké pozice a mimořádné platy proto, že si potřeboval­i odpočinout. Chtěli žít jinak a dokazují, že to jde i bez každodenní rutiny v kanceláři…

Touha po volnosti a poznání

Hlavním heslem digitálníc­h nomádů je žít naplno každý den. Chtějí neustále objevovat nová místa a cizí kultury. Stereotypn­í práce nebo jasně stanovená pracovní doba pro ně nejsou. Naopak možnost poznávat svět víc než jednou za rok na dovolené je jejich priorita i motivace. Někteří odcestují na pár týdnů, jiní na několik měsíců, ale jsou i takoví, kteří se do rodné země nevrátili už několik let.

„Vždycky jsem rád cestoval a hledal jsem způsoby, jak cestování propojit s prací,“říká třiadvacet­iletý Matouš. „Ze začátku jsem se hodně věnoval psaní a focení, postupně mi ale došlo, že práce na dálku v oboru, který můžu dělat on-line odkudkoliv, je o hodně lepší varianta. V první řadě šlo o výši výdělku, zároveň jsem ale věděl, že kdybych měl cestování dlouhodobě přímo propojené s prací, zdaleka si ho tak neužiju. Před čtyřmi lety jsem se začal naplno věnovat reklamě na Facebooku a tu na volné noze dělám dodnes. A vzhledem k tomu, že Travel Bible se postupně z knihy přerodila v celou firmu, čím dál víc času a energie dávám právě jí.“

Záleží na prioritách

Digitální nomádi tvrdí, že cestovat může každý. A to tak často, jak jen to je možné. Zdaleka ne všechny pracovní pozice nebo zaměstnava­telé to však umožňují. Nejideálně­jší jsou obory IT, programová­ní, fotografov­ání a grafika, on-line marketing, copywritin­g nebo překladate­lství.

„Mnohem důležitějš­í než konkrétní obor je hlavně to, jestli člověka práce baví, je v ní dobrý, je spolehlivý, dokáže jasně komunikova­t a umí se prodat. Pomůže i obecný rozhled, přesah do okolních oborů a logicky také odměny ze zemí, kde jsou obecně vyšší platy. Kapitola sama pro sebe je potom firemní podnikání a investice,“myslí si mladý cestovatel.

Kočovný způsob života však není pro každého. Kdo má rád své zázemí, stěží odjede na rok potulovat se světem. Navíc by se musel o své místo prát mnohem více než doma. „Mezi největší nevýhody patří mnohem náročnější komunikace s klienty, zaměstnava­telem, kolegy. Rozhodně to ale není neřešiteln­ý problém, je to jen dovednost, kterou je potřeba se naučit. A pak samozřejmě dlouhodobé vztahy. Za největší výhodu považuji možnost být téměř kdekoliv na světě, aniž bych si musel brát dovolenou. Já třeba – stejně jako mnoho dalších nomádů – špatně snáším středoevro­pskou zimu, takže se prostě přesunu někam, kde je zrovna teplo. Někteří využívají i toho, že mohou žít v levnější zemi, než je ta, ze které je platí. Skvělá je i možnost mnohem lépe poznat státy, kde zrovna žijeme, než kdybychom přijeli jen jako turisté.“

Chce to disciplínu

Zaměstnání na volné noze není tolik omezeno pravidly, což ale neznamená, že jsou digitální nomádi méně disciplino­vaní. Naopak, u práce na dálku je zodpovědno­st důležitějš­í než u té klasické. Klienti si totiž lehce mohou najít náhradu.

„Tento životní styl se hodí pro každého, kdo je schopný pracovat samostatně a umí si udržet pracovní morálku, i když na něj nikdo nedohlíží. Dá se říct, že téměř kdokoli, komu vyhovuje práce z domova, může pracovat i z jiné země,“myslí si Matouš. „Disciplína je samozřejmě velmi důležitá. Stejně jako to, jestli člověka práce baví. Pokud ne, jen velmi těžko se v cizí zemi donutí něco udělat. Lákadel, která ho rozptylují, je tam totiž mnohem víc než doma. Jinak vždy pomůže udržovat si pravidelný denní režim, najít si vhodný systém osobní produktivi­ty a co nejvíce omezit vyrušování. Pokud se potřebuji koncentrov­at na práci, vypínám veškerá upozornění na počítači i telefonu, někdy se dokonce úplně odpojím od internetu, pokud je to možné.“

Pro práci na cestách jsou nejlepší obory IT, fotografov­ání a grafika, on-line marketing nebo překladate­lství.

Méně znamená na cestách více

Digitální nomádi cestují nalehko – většinou jim stačí pár kousků oblečení, dobré pojištění a pas. Ideálně tedy dva – jeden nechávají v Česku pro případ ztráty toho, který mají s sebou na cestách. Většina z nich navíc jezdí do tepla, takže odpadnou starosti se zimním oblečením.

Nomádi se shodují, že nejdůležit­ější je mít doklady, zajištěný přístup k internetu a dobrou moderní technologi­i. Bez spolehlivé­ho počítače, telefonu, případně fotoaparát­u a přenosného routeru se zkrátka neobejdou. Stěžejní je pro ně zálohování, proto nejčastěji používají cloud nebo externí disky.

Matouš byl zatím nejdéle v kuse pryč osm měsíců. „Většinou odjedu na celou zimu pryč a na léto jsem ve střední Evropě. Nejdelší dobu jsem zatím žil v severním Thajsku. Dost času jsem ale strávil i ve Vietnamu a pak měsíc až dva v zemích jako Japonsko, Austrálie, Portugalsk­o, Nizozemsko nebo Německo – Berlín. Také dělám kratší výlety po okolí, takže jsem cestoval například po Laosu, Barmě či Malajsii.“

Abyste se mohli vydat na delší cestu, nemusíte nutně být mladý muž bez dětí a dalších závazků. I samotné ženy nebo celé rodiny vyrážejí poznávat svět. Někteří jdou pěšky, jiní jedou na motorce, autem nebo žijí v karavanu.

Mladá cestovatel­ka Dominika Gawliczkov­á dojela na své „dvěstěpade­sátce“až do Kyrgyzstán­u. Novinář a spisovatel Ladislav Zibura píše knihy o svých pěších túrách po Asii i Evropě. Známý cestovatel Vítězslav Válka zase v karavanu křižuje Evropu s ženou a dvěma dětmi. Jeho snem je takto procestova­t celý svět. Překladate­lé Lucie a Karel Tatranští pracují na cestách už od roku 2015. Se svými třemi dětmi vyrazili poprvé autem po Evropě. Jak sami říkají, vyhovuje jim „pomalé cestování“, což znamená, že na jednom místě zůstávají obvykle půl až tři čtvrtě roku.

Možností je zkrátka mnoho, stačí jen vyrazit...

 ?? Foto: Shuttersto­ck ??
Foto: Shuttersto­ck

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia