MF DNES

Třídní hvězda, NEBO OUTSIDER?

Dětský kolektiv není žádná charita – kdo nemá zdravé sebevědomí a cool mikinu, nemusí si ve třídě ani škrtnout. Zde pár postřehů k nepsaným zákonům třídy. íky svým dětem pozoruji už nějakých osm let, jak to dnes ve třídách chodí. Dost podobně jako před tř

- Text: ALENA BARTOŠOVÁ Foto: SHUTTERSTO­CK, PROFIMEDIA.CZ alena.bartosova@mfdnes.cz

Djestli sledujete YouTube a jak rychle reagujete na módní vlny typu fidget spinerů. Prostě peklo.

OD ALFY AŽ PO OMEGU

Jinak všechno při starém. S dětmi to bylo a je jako se zvířátky (se vší úctou ke zvěři). Ocitnou se ve smečce a stejně jako třeba vlci se poskládají do hierarchic­ké struktury. Podle sociálního psychologa Jaroslava Řezáče tam najdete: alfu čili neformální­ho vůdce (imponuje téměř všem a bývá nejaktivně­jší), betu – tzv. experta, který rozvíjí nápady alfy, gamu (počtem největší zastoupení přizpůsobi­vých členů) a nakonec omegu čili outsidera skupiny.

Řečeno lidsky a česky – v téměř každé třídě září hvězda jasná, přirozená autorita a jakýsi vzor, pak tam provozuje svou živnost třídní šašek, průměrná děcka, která nikdo extra neobdivuje a která zároveň ani nikomu nepijí krev, nějaký ten nemožně otravný spolužák a tak dále.

Bývá to i povahově pestrá skvadra. Vstřícnost, otevřenost, ochota, sebevědomí, hádavost, vychloubač­nost, agresivita, potřeba strhávat na sebe pozornost – vyrušování­m, překračová­ním pravidel, křikem, rvačkami, pomlouvání­m. Dále pak šplhounstv­í, urážlivost, smysl pro humor, pohodářstv­í, ambice, pohodlnost, pasivita – všechno tohle se podle psycholožk­y Anity Michajluko­vé mísí mezi všemi těmi extroverty, introverty, šprty a mazánky. Zkrátka všehochuť. Velmi přirozeně – podle povah, sympatií a sociálních dovedností – se rozdají karty a smečka se rozvrství do určité hierarchie.

MASTNÉ VS. TRENDY VLASY

Po pravdě – hodně, opravdu hodně, záleží i na tom, jak kdo vypadá. Je třeba konstatova­t, že všechna moudra podpořená pohádkami o netvorech a odporných ropušácích s dobrým srdcem, které mají demonstrov­at, že na vzhledu nezáleží a že důležité je očím neviditeln­é,

v dětském kolektivu málokdy fungují. Když se na základce zeptáte na oblíbené a neoblíbené spolužáky, zjistíte následujíc­í: „Má nechutně mastný vlasy... Nosí hrozný hadry a páchne... Je strašně tlustá... Ta patka mu sluší a je nejlepší v těláku... Prostě hezká... Fuuj, slizoun.“Až po složitější­m páčení se dozvíte, že někdo „lže“, „vychloubá se“, „nedá nikomu opsat úkol“, „kritizuje, přitom sama žádnou kritiku nepřijme“nebo naopak „skvěle napovídá“, „můžeme k němu domů chodit hrát hry na počítači“, „je s ním sranda“...

Čili: Nechcete-li, aby vaše dítě bylo (či zůstalo) outsiderem, mělo by zamakat na následujíc­ích faktorech:

1. tělesná schránka (neříkám, abyste ho trápili dietami, ale fit a upravené děti to mají opravdu v kolektivu jednodušší),

2. shopping (jestliže vám dítě řekne, že v téhle nemožné košili fakt nemůže do školy, pak má pravdu),

3. smysl pro humor (to je taky trochu i váš job – v příjemné, optimistic­ké rodinné atmosféře vyrostou pohodové veselé děti, které se dovedou zasmát samy sobě),

4. sociální dovednosti (záleží mimo jiné na tom, jak se vy sami stavíte ke svým kamarádkám a kamarádům, jestli se s nimi pravidelně vídáte, jak moc vám na nich záleží, jak se před dětmi chováte obecně k lidem – k prodavačce, pošťákovi, učitelce), 5. nadhled (ne všechno se dá ovlivnit, ne všechno má smysl řešit a ne každý může být nositelem pověstného X-faktoru. Vaše dítě nemusí být extra třída, vůdce a jedničkář v jednom, ale přirozená bystrost ještě nikomu neublížila), 6. optimismus (třída je dynamická jednotka – z hvězd se stávají lúzři a ani otloukánek nemusí svůj cejch nosit navždy – možná si i vy pamatujete, že žertíky dvorního šaška občas vyčpí, suchar začne snídat vtipnou kaši, z ošklivek se stanou princezny a naopak krása lolit povadne), 7. sebeúcta a sebevědomí (což je pochopitel­ně běh na dlouhou trať). S mým synem chodí do školy chlapec, který se už druhý rok snaží dostat do elitní skupinky podlézáním a nošením svačiny třídní hvězdě. Tak to není ta správná cesta.

Jeden třeťák se o vylepšení svojí pozice taky snažil docela svéráznou cestou. Šel si stěžovat paní učitelce a školní psycholožc­e. Nikdo s ním prý nekamarádí. Tak to laskavě zařiďte. K tomu má dobrý postřeh Anita Michajluko­vá:

„Děti se nepřetvařu­jí – prostě když se jim něco na druhém nelíbí, dají to najevo a nevidí důvod, proč by se měly ze soucitu kamarádit s někým, kdo jim přijde otravný nebo nezajímavý. Krutost? Ne, prostě reálná zpětná vazba na určité chování.“Po takové stížnosti se obvykle učitelka (případně psycholožk­a) snaží přesvědčit děti, aby se horoucně a hlavně upřímně rozkamarád­ily. Vždyť by se všichni měli mít rádi a jsme přece tolerantní společnost. „Jenže děti cítí, že něco nesedí – vždyť ani my dospělí nemáme rádi všechny svoje sousedy a kolegy,“uvažuje psycholožk­a. „Kdyby vám někdo nařídil, že musíte milovat lidi, kteří jsou vám protivní, jak byste se tvářili?“

Toto je rada nejen pro rodiče, ale i inspirace pro školní personál: podle Michajluko­vé by se mělo pracovat spíš s outsidery. Ti přece potřebují změnit svoje chování. Ne nutit zdravě fungující děti k přetvářce.

Přízeň zkrátka nejde vydupávat žalováním nebo hraním na city. Třídní koučink by podle naší odbornice měl jít úplně jinou cestou: „Kdyby si paní učitelka s dětmi sedla a zeptala se jich, proč se s dotyčným vlastně nechtějí kamarádit, outsider by tím získal cenné informace.“Věděl by, co na sobě změnit, aby o něho ostatní jevili opravdový zájem a nebavili se s ním jen z donucení a navíc s otráveným obličejem.

„Kdyby zjistil, že ostatním vadí, že se kupříkladu pokaždé hned naštve kvůli hlouposti nebo že se pořád vychloubá, diriguje ostatní, tváří se jak puchýř, že si nečistí zuby, a tak mu páchne z úst, moc se potí a tak dále, má pak šanci se postarat o změnu a vybudovat si sebedůvěru. Přirozeně a postupně.

A jak je na tom ve třídě vaše dítě?

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia