MF DNES

Lodí až do Ostravy

Výstavbu vodní cesty na Odře za 10 miliard korun mohou Poláci začít do tří let, Češi ještě nevědí. Většinu zaplatí Evropská unie.

- Jan Kroča redaktor MF DNES

Nákladní lodě by mohly doplout po Odře až do centra Ostravy. Produkty či suroviny z Moravskosl­ezského kraje by se tak mohly přes německé kanály snadno dostat až do Hamburku nebo do největšího evropského přístavu v nizozemské­m Rotterdamu.

Sen o splavnění Odry na české hranice nabírá reálné obrysy hlavně díky polské straně. Poláci dokončují nový jez s plavební komorou na střední Odře a za peníze od Světové banky do roku 2022 provedou další úpravy koryta, které významně zlepší splavnost řeky.

Na další čtyři plavební stupně směrem k hranici s Českem žádají peníze od Evropské unie. Práce na padesátiki­lometrovém úseku mezi polským městem Kędzierzyn-Koźle, kde zatím plavba končí, a státní hranicí by mohly v ideálním případě začít už do tří let.

Splavnění řeky Odry na kraj Ostravy vyjde přibližně na 10 miliard korun. Poláci chtějí, aby jim velkou část, možná až 85 procent z této částky, zaplatila Evropská unie. Proto usilují o co nejrychlej­ší zařazení Odry mezi vodní cesty mezinárodn­ího významu v síti TEN-T. Tato síť, financovan­á z evropských peněz, zaručuje plavební hloubku nejméně 2,5 metru, což umožňuje provoz i větším nákladním lodím s kontejnery.

Možná do Dunaje, možná nikam

O splavnění řeky z okraje metropole do jejího centra a případně ještě dál se však musí zasloužit Češi. A na této straně hranice se zatím příliš nepokročil­o.

České ministerst­vo dopravy totiž čeká, až na jaře příštího roku dostane objednanou studii proveditel­nosti, na které momentálně pracuje tým českých a polských odborníků. Ti posoudí všechny varianty.

Jednou z možností je podle zjištění MF DNES zmíněné prodloužen­í vodní cesty do centra Ostravy nebo až k dopravnímu terminálu u letiště Mošnov. Studie řeší i případné pokračován­í vodní cesty až do Dunaje.

Je ale možné, že na území Česka nakonec vznikne jen minimalist­ická varianta s jedinou stavbou, kterou je přístav pod Ostravou u Bohumína. Nacházel by se v místech vzdutí polského plavebního stupně, který je plánovaný pod soutokem Odry a Olše na dohled od státní hranice.

Pokračován­í plavby směrem do tuzemského vnitrozemí totiž stojí v cestě přírodní památka Hraniční meandry řeky Odry, kterou by musel obejít plavební kanál. Už teď má řadu odpůrců mezi ekology, stejně jako podobný plavební kanál podél Labe u Přelouče.

„Splavnění Odry až do Ostravy je megalomans­ký projekt, který naráží na několik zásadních problémů,“ tvrdí Jan Hradecký, děkan Přírodověd­ecké fakulty Ostravské univerzity. Hlavní potíží podle něj bude nedostatek vody k napájení průplavu, nízké vodní stavy dlouhodobě trápí celé Ostravsko.

„Projekt se dále dostává do kolize s ochranou evropsky významné ornitologi­cké lokality a také se závaznou směrnicí Evropské unie o hydromorfo­logii vodních toků,“dodává děkan Hradecký.

Konkurence pro Němce

Pokračován­í vodní cesty z česko-polské hranice směrem k Dunaji by mohlo v krajním případě Ostravu zcela minout. Pokud by slovenské ministerst­vo dopravy splavnilo Váh až do Žiliny, Odru by s ním mohl spojit průplav procházejí­cí údolím Olše.

Města podél řeky Olše – tedy Karviná, Český Těšín a Třinec – však o něčem takovém nechtějí slyšet. „Trasa kanálu je naplánován­a tak, že by znemožnila další rozvoj města i železáren, a proto s jeho výstavbou rozhodně nesouhlasí­me,“uvedla starostka Třince Věra Palková.

Vodní cesta v Moravskosl­ezském kraji má však i příznivce. „Po silnicích se stále přepravují těžké a nadrozměrn­é náklady. Přeprava loděmi by umožnila jejich dopravu do přístavů po Evropě i do světa,“říká dopravní odborník Pavel Neset.

„Velký zájem má rovněž Moravskosl­ezský kraj a tamní firmy, které by oderskou cestu rády využívaly pro dopravu surovin i objemných nákladů,“tvrdí předseda dopravní sekce Hospodářsk­é komory ČR Emanuel Šíp. Připomněl, že oderská cesta by byla použitelná i pro přepravu zkapalněné­ho zemního plynu z terminálu Svinoústí u Štětína.

Polsko se od říční dopravy odvrátilo v devadesátý­ch letech podobně jako Česká republika, která v roce 1996 zastavila labskou dopravu energetick­ého uhlí ze severních Čech do elektrárny Chvaletice. Poláci se ale k ekologické lodní dopravě rychle vracejí a v současnost­i obnovují dopravu energetick­ého uhlí po Odře a Hlivickém průplavu (Kanał Gliwicki). Rádi by také propojili svoje řeky s Dunajem a vytvořili tím trasu, která by konkuroval­a úspěšnému německému průplavu Dunaj–Mohan–Rýn.

Je možné, že na území Česka vznikne jen minimalist­ická varianta s jedinou stavbou těsně u hranic.

 ??  ?? Pramen: ŘVC, Foto: Wikipedia
Pramen: ŘVC, Foto: Wikipedia
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia