Mladí učitelé mizí: za 10 let víc než polovina

Mladí kantoři odcházejí a čerství absolventi berou lukrativnější práci. Za pár let nebude mít děti kdo učit, nebo je bude učit kdokoli.

MF DNES - - FRONT PAGE - Radka Hrdinová Eva Zahradnická

Školní sborovny stárnou. Ještě před deseti lety byla mezi učiteli na základních školách téměř 4 procenta mladých lidí do 25 let. V současnosti podíl učitelů, kteří mají hned po škole, klesl na 1,7 procenta.

Výrazně ubylo i učitelů ve věku do 35 let. Zato podíl zkušených pedagogů v předdůchodovém věku se od roku 2006 téměř zdvojnásobil. Ukazují to statistiky ministerstva školství.

Zčásti za to může demografický vývoj, na vysokých školách nyní studují slabší populační ročníky. Jenže posluchárny pedagogických fakult se nevyprázdnily, stále vychovávají tisíce nových učitelů.

Častěji se však stává, že absolventi pedagogických fakult do škol buď vůbec nenastoupí, nebo po pár letech praxe ze školství odejdou.

Začíná to už u přijímacího řízení. Když se společnost Scio zeptala loňských maturantů, kteří si podali přihlášku na pedagogickou fakultu, zda si dovedou představit, že se z nich stanou učitelé, více než polovina odpověděla, že si to buď vůbec nedovedou představit, nebo že si to nedovedou představit za stávajících podmínek.

V první řadě jde o peníze. Začínající učitel na základní škole si v loňském roce v průměru vydělal necelých 25 tisíc korun, učitelé ve věku od 26 do 35 let o tisícovku víc.

„Peníze samozřejmě hrají roli. Pokud si chce učitel pořídit rodinu a bydlení, je to jasné. S učitelským platem na hypotéku nedosáhne,“ říká Pavel Bednář, ředitel základní školy v Říčanech.

„Bydlíme v bytě, který patří mému tátovi, máme díky tomu nízké náklady na bydlení. Budeme ale potřebovat větší bydlení a na to mi plat učitele stačit nebude,“vysvětluje student matematicko-fyzikální fakulty a učitel fyziky František Kotmel, proč si možná po dvou letech praxe od příštího roku kariéru učitele rozmyslí. Před dvěma měsíci se mu totiž narodil syn.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.