Jermanová si stěžuje na STAN. Sbližuje se s ČSSD

MF DNES - - Z DOMOVA - — Eva Zahradnická

Hejtmanka Středočeského kraje a bývalá místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) má potíže.

Žena, která loni zkraje ledna odešla ve prospěch hejtmanství z Poslanecké sněmovny a po tři čtvrtě roce do ní ze čtvrtého místa znovu kandiduje, týden před parlamentními volbami řeší další krizi uvnitř své krajské koalice tvořené zástupci ANO, STAN, ODS a třemi Nezávislými Středočechy.

Jermanová včera na tiskové konferenci kritizovala práci části radních zvolených za Starosty a nezávislé (STAN). Tvrdí o nich, že svoje odbory neřídí, zasahují do výběrových řízení a z úřadu unikají informace. A hovoří o možném porušení koaliční smlouvy a programového prohlášení.

„Všichni členové rady kraje za STAN pracují dobře. Koalice funguje a má řadu úspěchů,“kontruje předseda středočeské organizace Starostů a radní Věslav Michalik.

Důvodem prohlášení Jermanové může být to, že několik zdrojů MF DNES včetně zástupců opozice potvrdilo, že hejtmanka a její lidé už nějakou dobu vyjednávají o výměně hnutí STAN za opoziční zastupitele z ČSSD, kteří vládli kraji společně s komunisty posledních osm let. Hejtmanka se kvůli tomu měla dokonce už i sejít s Milošem Peterou, bývalým středočeským hejtmanem za ČSSD a nyní opozičním zastupitelem.

Jermanová i Petera to popírají. „S panem Peterou hovořím stejně jako s ostatními zastupiteli za sociální demokracii. Je předčasné mluvit o tom, že budeme měnit koalici, protože dnes je koaliční jednání, kde si tyhle věci máme vyříkat,“uvedla k věci Jermanová.

Exhejtman Petera nicméně deníku řekl, že je připraven o případné spolupráci na koaliční úrovni s hnutím ANO jednat. „Zatím nám to nikdo nenabídl, ale samozřejmě bychom se tím zabývali a záviselo by na tom, jaké by byly podmínky,“vyjádřil se oficiálně Petera. Lidé z jeho okolí nicméně jednání s Jermanovou potvrzují.

Není to poprvé, co si Jermanová na kolegy ze STAN stěžuje. Letos v dubnu jim vytýkala zpackané kotlíkové dotace, když před budovou kraje stály stovky lidí, ale na dotaci mnozí nedosáhli. V jiné podatelně z vedlejšího vchodu budovy je totiž předběhl kurýr. Tvrdí, že toto selhání radního odpovědného za dotace z hnutí STAN Věslava Michalika stálo kraj 25 milionů.

„Máme před volbami, takže jednání paní hejtmanky chápeme spíš jako součást volebního boje. Navíc si myslíme, že koaliční spory by se měly řešit uvnitř koalice, ne s novináři,“uvedl volební lídr Starostů ve Středočeském kraji Vít Rakušan.

Foto: Dan Materna, MAFRA

Jaroslava Pokorná Jermanová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.