Stramaccioni: Máme šanci Plzeň porazit

MF DNES - - PRAHA -

Rakovina prsu paří mezi jedno z nejčastějších smrtelných onemocnění žen. I proto odborníci její diagnostice a léčbě věnují velkou pozornost. Novinkou je značení a vyhledávání uzlin zachycujících nádorové buňky pomocí nanočástic železa. Ty nahradily radioaktivní kontrastní látku.

Jednou z prvních pacientek, které tuto metodu podstoupily, je paní Eva z Prahy (43). „Na nádor v prsu mi lékaři přišli během preventivního vyšetření. Neměla jsem žádné potíže. Nádor je ale třeba odstranit a s ním i záchytnou uzlinu,“říká Eva, která novou metodu značení podstoupila před několika dny. Při odstraňování strážných uzlin (jinak zvaných záchytných či sentinelových), umístěných v podpaží, je problém v tom, že je nelze nijak odvodit od místa, kde se nádor nachází, navíc strážná uzlina nemusí být jen jedna.

Jak fungují sentinelové uzliny

Každá část lidského těla je protkána sítí lymfatických žláz, které se sbíhají k lymfatickým uzlinám. Když vznikne nádor, tak se z něj do krevního a lymfatického systému začnou uvolňovat nádorové buňky. „Úkolem záchytných uzlin je tyto buňky vychytat a zabránit tomu, aby se nádor šířil dál do těla a zakládal metastázy. Odstranění uzlin je tak důležité i proto, aby se z nich pochytané

Chválí protivníka z Plzně, uznává práci jeho trenéra Pavla Vrby. „Plzeň je v lize první zaslouženě a pan Vrba je vynikající expert, úspěšný trenér a odvádí skvělou práci. Ale Plzeň a Spartu nelze srovnávat,“říká sparťanský kouč Andrea Stramaccioni před ligovým hitem, v němž Sparta v neděli od 18 hodin hostí vedoucí tým tabulky.

Pro klub z Letné je to nejspíš zápas poslední naděje. A to ze všech pohledů.

Pokud by suverénního lídra porazila, stáhne ztrátu na devět bodů. Do Sparty to přinese záblesk lepších časů. Možná italskému kouči uvěří jeho vizi i fanoušci, kteří už víru ztratili. „Máme velkou šanci to zvládnout,“tvrdí Stramaccioni.

Co vás k této víře opravňuje, když Plzeň letos neztratila ani bod a Sparta ještě pořádně nezahrála?

Máme v týmu hodně hráčů, kteří byli u toho, když Sparta na jaře vzájemný zápas vyhrála. A jsou schopni to zvládnout zase.

Berete nedělní utkání jako poslední naději s ligou ještě něco udělat?

Ve chvíli, kdy se snažíte, aby tým byl na zápas maximálně připravený, nemůžete mluvit o ničem jiném než o samotném utkání. Když budeme Pracuje jako mamochirurg v několika pražských zařízeních – například v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí či v Nemocnici Na Bulovce. V Centru pro nemoci prsu je vedoucím lékařem oddělení. Jako jeden z prvních v ČR začal používat novou metodu značení záchytných uzlin. ● V Ústavu pro péči o matku a dítě lékaři ročně operují 500 žen s nádorem prsu. ● Metodu s použitím nanočástic železa ústav rutinně zavedl jako první v Praze letos v září. ● Vyšetření je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

buňky nešířily lymfou dál,“vysvětluje mamochirurg Karel Rauš z Ústavu pro péči o matku a dítě. Odhalení a laboratorní vyšetření sentinelové uzliny ovlivňuje i následný způsob léčby.

„Běžně se uzliny značí radioaktivní kontrastní látkou, která se ženě vstříkne do prsu. Nově je možné tuto látku nahradit kontrastní látkou s nanočásticemi železa. V obou případech se látka dokáže navázat jen na ty uzliny, které pochytaly nádorové buňky, do nepostižených uzlin nepronikne,“říká lékař.

Nová metoda je podle jeho slov pro pacientky výhodná z mnoha důvodů. „Radioaktivní látku mohou aplikovat pouze lékaři na oddělení nukleární medicíny. Při použití nanočástic železa nyní ženám odpadá cesta na toto oddělení, protože kontrastní řešit tabulku, bude to vyvíjet negativní energii. Ano, měli jsme výsledky, které se nepovedly. Ale abychom vybudovali vítěznou mentalitu, musíme se koncentrovat na devadesát minut a na nic jiného. David Lafata mluvil o tom, že každý zápas je pro Spartu už jako play-off. Takže asi tak.

Jak vnímáte souboj z osobního pohledu, že stojíte proti trenérovi, o kterého se Sparta zajímala před vámi?

Trenér Vrba je vynikající expert, úspěšný trenér a odvádí skvělou látku můžeme aplikovat přímo zde,“popisuje Rauš.

S použitím radioaktivní látky souvisí i označení problematické uzliny. Půl hodiny po vstříknutí látky do prsu ženy podstupují celotělové snímkování, které ukáže dráhu, kudy látka do uzlin putuje. V případě nanočástic železa toto odpadá.

Výhodou je i to, že látka v těle vydrží déle, pokud by došlo k oddálení operace o den dva, není nutné, aby pacientka nepříjemnou aplikaci látky podstupovala opakovaně. Odejmutí uzliny probíhá během operace, kdy lékař odstraňuje nádor.

„Nádor byl malý a byl blízko sentinelové uzliny, a tak mám na prsu jen jednu jizvu,“popisuje Eva. Pokud by byl nádor blíže hrudní kosti, musel by lékař udělat drobný řez ještě v podpaží. práci. Ale při vší úctě, být trenérem ve Spartě a v Plzni jsou hodně rozdílné věci. Sparta je velký klub s miliony fanoušků a obrovským tlakem. Já velmi respektuju plzeňskou sérii, ale věřím, že ji v neděli zastavíme.

Čím si vysvětlujete, že Plzeň tak skvěle odstartovala?

Má velmi dobře složené mužstvo, hráči jsou delší dobu pohromadě. Před sezonou nemuseli tolik věcí měnit. Trenér se vrátil do prostředí, které dobře zná. A velmi důležité pro ně bylo, že některé zápasy

Hledání uzliny se v mnohém podobá práci hledačů kovu. „Řezem v kůži zavedeme sondu do oblasti podpaží. Jakmile se sonda začne blížit k uzlině, ve které je nakumulovaná látka, tak sonda začne vydávat zesilující akustický signál.

Výhoda nové metody je i v tom, že navázaná látka obsahující železo uzlinu zbarví lehce do hněda, takže máme i zrakovou kontrolu nad tím, jakou uzlinu a kolik uzlin máme odstranit,“doplňuje lékař. Následná rekonvalescence a léčba žen vychází z množství odebrané prsní tkáně a množství odebraných uzlin.

Operace šetří prs

Pokud to situace umožní, ve všech případech chirurgické léčby nádoru se lékaři snaží odebrat jen nutné množství tkáně prsu. Tkáň ve větším rozhodly drobnosti, jako například v Jablonci. A to všechno Plzni pomáhá. I díky maličkostem je tým tak silný. Je zaslouženě první. A tím spíš je ten zápas pro nás nesmírně důležitý.

A když k tomu přičtete bodový rozdíl, dovede si představit, že Plzeň ještě doženete?

rozsahu preventivně lékaři neodstraňují. „V mém případě je jen malý rozdíl mezi zdravým prsem a prsem odoperovaným. Takže o žádné úpravě jeho vzhledu neuvažuji,“dodává Eva. Ne vždy ženy ale takové štěstí mají. „Ve všech případech se snažíme, aby ženy byly zákrokem postiženy co nejméně. Odebrání tkáně děláme tak, aby pacientky měly šanci následně podstoupit rekonstrukci prsu,“dodává lékař.

K rekonstrukci se žena může odhodlat se souhlasem onkologa. Samotná rekonstrukce probíhá v oddělení plastické chirurgie. „Výsledky plastických chirurgů jsou velmi dobré. Nově vytvořený prs ženám vrací sebevědomí a vrací je zpět do normálního partnerského, rodinného i pracovního života,“doplňuje lékař.

Foto: Veronika Cendelínová

Na operačním sále Rakovina prsu je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění žen. V Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí ročně kolem 500 žen podstoupí chirurgickou léčbu.

Foto: František Vlček, MAFRA

Odhodlaný kouč Trenér Andrea Stramaccioni věří před bitvou s Plzní svému týmu. „Zápas je pro nás nesmírně důležitý.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.