Milé úsměvy prvňáčků Š

Říjen patří ve školách fotografování. I letos přináší MF DNES tabla nových žáků

MF DNES - - PRVŇÁČCI - Daniel Podlipný spolupracovník MF DNES

kolní lavice jsou po prvním měsíci plné usměvavých tváří. Po zářijovém seznamování si prvňáčci našli spoustu nových kamarádů. Jak se však školní rok přelije do měsíce října, začíná výuka nabírat na obrátkách. Jakékoliv zábavné vytržení z výuky tak provází nadšení. A přesně tímto vytržením bývá fotografování.

Také letos přináší MF DNES tradiční projekt Prvňáků, do kterého se zapojilo v celé ČR 832 prvních tříd. Ve středních Čechách to bylo ve spolupráci se společností Prestige Photo. Její majitel Zdeněk Černoušek říká, že nahodit „směvnou“atmosféru je to nejdůležitější.

Tím úplným základem ale bývá komunikace. „Já si je vedu hned od prvního okamžiku. Jde to přesně podle mě,“říká Černoušek a tvrdí, že je obrovským režisérem. Nejprve musí navodit onu atmosféru plnou smíchu. Ptá se dětí, jak se jim líbí ve škole, co mají rády. Pokud ho přijmou za kamaráda, má prakticky vyhráno a může se pustit do práce.

Reklama na úsměvy

Než si však děti vezme samostatně k focení, ještě každého z nich nějak ocení.

„Já mám ve zvyku, že se mi vždycky nejprve představují, ale nechci příjmení, jenom jména. Teď se podívám na to dítě a hned na něm vidím něco hezkého. Každé dítě, ještě než si mi tam sedne, tak ho oslovím jménem a nějak pochválím a ty děti se úplně rozplynou,“říká Černoušek. Kolegové mu často říkají, že dělá reklamu na zubní pastu, protože mu všechny děti ukazují zuby. U všech boduje jeho osobní a krásný přístup. Majitel fotostudia vzpomíná třeba na focení prvňáčků v Základní škole U Santošky na Smíchově. Tam jej prý paní učitelka obdivovala, že jako fotograf to s dětmi krásně umí.

„Paní učitelko, já nejsem fotograf, já jsem sběratel dětských úsměvů,“odvětil Černoušek.

Prvňáčci možná své fotografie plně neocení, ale rodiče bývají nadšení. Nefotí se však v každé škole a rodiče se sami ptají, proč ne zrovna u nich. Zdeněk Černoušek jen krčí rameny. Dává si přitom záležet, aby o projektu věděla každá škola.

„Máme už na to takový systém, ba dokonce vyčleňuju dva lidi, kteří školy oběhnou ještě osobně, nejenže dostanou upozornění mailem,“vysvětluje Černoušek a lituje zklamané rodiče, kterým škola nevyhověla.

Když ho po skončení focení, než si sbalí věci, děti chválí, že prý je úplně „suprovej“, tak má často v očích slzy.

„Lehce se mi poté tvrdí, že mám v práci samé nádherné zážitky,“dodává.

Každé dítě oslovím jménem a nějak pochválím.

Foto: Prestighe photo

Tabla prvňáčků Letos se tradičního projektu MF DNES zúčastnilo 832 prvních tříd z celé ČR.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.