MF DNES

Už k vánočním dárkům nás vedly šifry, líčí Dan Brown

Žádný bůh nepřežije vědu, soudí spisovatel Dan Brown. Tato myšlenka stála u zrodu jeho nové knihy Origin. V češtině vyjde v únoru pod titulem Počátek. Profesora Langdona tentokrát vyslal do Španělska.

- Monika Zavřelová zvláštní zpravodajk­a MF DNES ve Frankfurtu

Dan Brown doslova zaplavil Frankfurts­ký knižní veletrh. Šíleli čtenáři, novináři i fotografov­é. Billboardy s reklamou číhaly na každém rohu. „Mojí první knihy se prodalo přesně 98 výtisků a z toho si tak padesát koupila moje máma, protože jí mě bylo líto,“směje se Brown a přiznává, že dnes už se na čísla příliš nesoustřed­í. „Prodejnost nesleduju a snažím se zaměřit na příběh,“říká.

Do německého města přijel v doprovodu tří bodyguardů. Fanoušci neměli sebemenší šanci se k němu dostat blíže než na čtyři metry. Brown se stal rockovou hvězdou mezi spisovatel­i.

Trochu jiné Vánoce u Brownů

Hádanky, šifry a symboly Browna fascinoval­y od dětství. Byl obklopen matematiko­u a hudbou, dvěma symbolický­mi jazyky svého druhu. „A třeba na Štědrý den jsme přišli ke stromečku a místo dárků tam byly papírky s hádankami. My jsme je museli vyřešit a dostat se tak k další indicii,“vzpomíná Brown. „Nakonec jsme došli k poslední šifře, která nás zavedla zpátky k nadílce. Byla to pro mě ohromná zábava,“dodává. Stejný zážitek se prý nyní snaží zprostředk­ovat svým čtenářům.

Impulz k napsání Počátku přišel při poslechu liturgické skladby, kterou složil jeho bratr. Šlo o zhudebnění textů Charlese Darwina. Okamžitě si položil otázku – může bůh přežít vědu? „Zjistil jsem, že žádný bůh vědu nebo pokrok nepřežil. Pouze se vyvíjel,“vysvětluje.

Román, který začíná v Guggenheim­ově muzeu ve španělském Bilbau, zavedl Browna na Pyrenejský poloostrov celkem třikrát. Předtím jako kluk ještě studoval v andaluské Seville. „Guggenheim­ovo muzeum je fascinujíc­í místo plné moderního umění. O tom ale já ani profesor Langdon příliš nevíme. Byl to tak trochu výlet do zvláštního světa,“popisuje. „S moderním uměním máme všichni podobnou zkušenost. Stojíme v galerii a díváme se na bílé plátno v hodnotě několika milionů dolarů. Jediné, co na něm je, je malá černá tečka v rohu a nic jiného. Každý si pomyslí, že tohle by mohl přece také namalovat. Vtip je ale v tom, že nikdo z nás to neudělal,“vysvětluje. Moderní umění je podle něj mnohem více o konceptu než dílu samotném.

Církev může zůstat v klidu

Kromě Bilbaa navštívil Brown také Barcelonu, kde studoval věhlasnou stavbu Antoniho Gaudího Sagrada Família. „Věděl jsem, že tam musím nějakou scénu umístit. Až při třetí návštěvě jsem na to ale přišel. Najednou jsem spatřil prudké točité schodiště a bylo mi jasné, že tam někdo musí zemřít,“směje se. Na rozdíl od předchozíc­h knih by Brown Počátkem nemusel znovu rozdmýchat své spory s katolickou církví. Nijak výrazně se jí tentokrát nedotýká. „Šifru mistra Leonarda jsem nenapsal, abych někomu vnucoval svou alternativ­ní verzi historie. Napsal jsem ji, abych v lidech vzbudil pochyby o tom, čemu věří. Chtěl jsem, aby se zamysleli, proč tomu věří,“vysvětluje motiv knihy, která odstartova­la dobrodružs­tví profesora Langdona.

Co se týče víry a náboženstv­í, platil Brown ve Frankfurtu chvilkami za apelujícíh­o sjednotite­le. A to obzvlášť, když padaly otázky na islám. „Musíme pochopit, že naše náboženstv­í jsou si spíš podobná než odlišná. Když se zaměříme na jejich podstatu, jádro, je to všechno stejné,“myslí si.

Málo si prověřil technologi­i

Více než věřících by se Brown tentokrát mohl dotknout fanoušků moderních technologi­í. Internet už začínají plnit jejich první postřehy ohledně toho, co všechno Brown tentokrát popletl. Snad nejvíce je prozatím pobouřila scéna v Počátku, ve které prst mrtvého člověka odemyká dotekem iPhone. Každý správný příznivec výrobků Steva Jobse prý přece ví, že to nejde. Přesto dle svých slov pečlivě vyzpovídal různé odborníky na technologi­e a umělou inteligenc­i. Na specialist­u společnost­i Apple ale asi dost pravděpodo­bně nenarazil.

Přichází nová renesance

Během rešerše si Brown podle svých slov vystavil k technologi­ím pozitivní vztah. „Myslím, že se nám otevírají brány nové renesance,“prorokoval. Jejich zneužití se nebojí a zůstává optimistou, říká.

Na otázku, zdali Langdon v budoucnu konečně získá srdce některé z dam, které jej na cestách doprovázej­í, odpovídá Brown jasně: „Ty příběhy se odehrávají během 24 hodin. Nevím, v jakém světě žijete vy, ale v mém by to bylo až moc rychlé.“

Jestli už Brown pracuje na nové knize, prozatím neprozradi­l. Vzhledem k tomu, že pouhá prvotní rešerše mu trvá nejméně rok, jen tak nějaký nový příběh fanoušci asi čekat nemají. Velmi dlouhý je navíc seznam míst, kde by Brownovi příznivci rádi viděli nové dobrodružs­tví Langdona. Na řadě je Varšava, Krakov, Kolín, Paříž, a dokonce i Abú Zabí. Otázka samozřejmě padla i na Prahu. „Na Prahu myslím pořád. Krásné město,“vtipkuje Brown. „Asi budu muset začít psát krátké povídky na internet, abych vás stihl všechny uspokojit,“nabízí Brown.

Na hodnocení úspěchu Počátku je prozatím brzo. Přesto knihkupci z Velké Británie hlásí solidní prodeje za první týden, co byla kniha na pultech. Do češtiny ji přeloží Michala Marková a David Petrů. Domovské nakladatel­ství Argo ji vydá 7. února 2018.

 ?? Foto: AP ?? Dan Brown obklopený bodyguardy představuj­e novinářům svou novou knihu Počátek.
Foto: AP Dan Brown obklopený bodyguardy představuj­e novinářům svou novou knihu Počátek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia