MF DNES

Výkony Hejnové a Svobody z Kutné Hory neplatí

-

Atletický svaz kvůli pochybnému měření anuloval výkony ze smíšeného překážkářs­kého závodu na 100 a 110 metrů při HESU mítinku Zuzany Hejnové v Kutné Hoře. Vítěznému Petru Svobodovi tam byl naměřen čas 13,10. Svazové předsednic­tvo na základě doporučení komise rozhodčích z téhož závodu anulovalo také výsledky na netradiční trati 200 metrů překážek, kde Hejnová výkonem 25,81 o dvě setiny zaostala za nejlepším světovým výkonem historie. Podle časomíry byl Svoboda 13. září o sedmnáct setin rychlejší než při vlastním českém rekordu. Jako rekord jeho výkon nemohl být uznán bez ohledu na následnou anulaci, protože se jednalo o exhibiční závod. Analýza videozázna­mu ale u tohoto závodu i běhu na 200 metrů překážek ukázala, že naměřené časy nebyly přesné. „Do videozázna­mu jsem doplnil časovou osu. Videozázna­m byl natáčen 30 snímky za vteřinu. Z tohoto důvodu je časová osa odstupňová­na po 0,03 sekundy. Maximální možná nepřesnost vycházejíc­í z tohoto faktu je tedy +-0,06 sekundy. I s maximální možnou nepřesnost­í je výkon Petra Svobody pochybný a i výkon Zuzany Hejnové neodpovídá oficiálně naměřenému času,“uvedl v tiskové zprávě svazu metodik Českého atletickéh­o svazu Jan Feher. (gej)