Vyšel z vězení, dostane neprůstřelnou vestu

Kočkův vrah Ďuričko na svobodě

MF DNES - - FRONT PAGE - — Jakub Pokorný, Petr Wojnar

KARVINÁ Oblečen do teplákové bundy a v ruce dvě tašky. Bohumír Ďuričko včera opustil po devíti letech vězení. Muž, který byl zvyklý na bílé košile a drahá saka.

Hned se mu draly do očí slzy, když před branou řekl: „Slíbil jsem svým dětem, že dneska budu doma, a budu. Akorát nevím, jak se tam dopravím.“Nakonec si pro něj přijel advokát, který mu zároveň obstaral neprůstřelnou vestu kvůli častým výhrůžkám na internetu.

Bohumír Ďuričko, podnikatel, agent StB, sponzor a známý Jiřího Paroubka, zastřelil v roce 2008 v opilosti Václava Kočku mladšího.

Kočkovi jsou známý pražský podnikatelský klan. Ďuričko dostal dvanáct a půl roku vězení, ale včera byl za dobré chování předčasně propuštěn z vězení. Musí splnit několik podmínek – nepít alkohol, nepřibližovat se ke Kočkovým a rok má domácí vězení.

Václav Kočka starší byl včera osobně přítomen u karvinského soudu, který o Ďuričkovi rozhodoval. S jeho propuštěním se však nesmířil. Ďuričko se přesto odvety ze strany Kočkových neobává.

„Jsem fatalista. Co se má stát, se stane. Denně umírají při různých katastrofách perspektivní mladí lidé. To já jsem v poslední třetině života a chci jej jen prožít v klidu,“zafilozofoval před věznicí propuštěný Ďuričko. Kočkovým musel platit odškodné, ale bez prostředků nezůstane, protože má nárok na penzi.

Jakub Pokorný Petr Wojnar

říběh Bohumíra Ďurička je příběhem jednoho z největších společenských pádů posledních let.

Člověk zvyklý na jachty, doutníky a večírky po boku vrcholných politiků oblékl uniformní šedomodré vězeňské tepláky. S každým dalším soudním stáním mu šedivěly a bělely vlasy čím dál víc.

Včera vrah Václava Kočky mladšího vězeňský mundúr po letech opět svlékl. Byl podmínečně propuštěn a opustil věznici.

„Nejradši bych vyrazil někam na jih k moři do Itálie, ale mám rok nařízené domácí vězení, takže nemůžu,“svěřil se čerstvě propuštěný Ďuričko.

Ten je svým způsobem celebritou mezi zločinci. Stal se jí však z úplně jiného důvodu než Jiří Kajínek, který šel rovněž letos na svobodu.

Čtyřiašedesátiletý Ďuričko totiž býval známým bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka a podnikatelem, který před uvězněním vlastnil majetek asi 13 milionů korun a pravidelně sponzoroval sociální demokracii.

V centru Prahy provozoval hotel AXA, chvíli působil ve vedení příbramského fotbalu a v Dukle Praha. Pak zastřelil v roce 2008 v afektu Václava Kočku mladšího, tedy příslušníka další známé pražské rodiny. Kočkovi provozují matějskou pouť a mají i spoustu dalších firem.

Ďuričko tehdy seděl s Kočkou starším u jednoho stolu v baru po křtu knihy Jiřího Paroubka. Oba se hádali, kdo má víc peněz. Do toho přišel Kočkův syn, Ďurička udeřil a on po něm instinktivně začal střílet.

Václav Kočka mladší na místě zemřel. Ďuričko dostal 12,5 roku vězení. Jeho přítelkyně Lucie byla v době vraždy těhotná a dcera Adrienna se narodila, když už byl otec za mřížemi.

Ďuričkoviny

V roce 2011 po tříletém pobytu ve vězení publikoval Ďuričko svoje bulvární a jemně pornografické paměti pod provokativním názvem „Kočkoviny“. Kniha je dnes celá k přečtení na internetu.

Popisuje tam hlavně pikantnosti ze svého soukromí. Třeba jak pomáhal na svatbě Jiřího Paroubka v Mariánských Lázních „unést“jeho nevěstu Petru Kováčovou do jednoho z přilehlých barů. Sám pak ale Paroubkovi poslal SMS, kde jsou.

„Opravdu si o Petře myslím, že na Jiřím miluje hlavně intelekt. Osobně si ho (Paroubka) při souloži neumím představit,“píše v knize neomaleně Ďuričko.

Svoje přátelství s Jiřím Paroubkem Ďuričko možná asi trochu zveličoval, ale na společenských akcích se vídali. „Nemyslím si, že byli vyloženě blízcí přátelé. To víte, každý premiér najednou zjistí, že se všichni začnou považovat za jeho kamarády,“poznamenal včera jeden z bývalých Paroubkových spolupracovníků.

Šéf ČSSD se musel od Ďurička navenek distancovat už pár let před vraždou, když na Ďurička prasklo,

Firma neexistuje a hotel už vlastní někdo jiný. Jsem z toho kolotoče pryč a už se k tomu určitě nevrátím.

Foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V jiném světě Bohumír Ďuričko před branou karvinské věznice. Vrací se do světa bez majetku i bez politických přátel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.