Míří „šéf“Katalánců do exilu?

MF DNES - - FRONT PAGE -

BARCELONA, BRUSEL Španělská prokuratura včera obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Za ni lze uložit až třicet let vězení. Důvodem jsou snahy těchto politiků o nezávislost Katalánska, která odporuje španělské ústavě. Krátce poté vyšlo najevo, že obviněný premiér Carles Puigdemont odjel s některými vládními kolegy do Bruselu. Podle některých zdrojů zde katalánští politici chtějí získat azyl.

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza oznámil, že navrhl obžalovat celkem 20 lidí, z toho 14 členů sesazené katalánské vlády a šest osob z bývalého vedení regionálního parlamentu.

Prokuratura hodlá obžalovat politiky hned z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení, v případě neozbrojené vzpoury je maximální trest 25 let vězení. Obvinění se týká mimo jiné toho, že katalánští politici v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska. Podle prokuratury obvinění porušovali ústavu už dva roky, a to od listopadu 2015, kdy katalánský parlament přijal rezoluci o odtržení od Španělska po uspořádání referenda. To nakonec proběhlo letos 1. října.

Katalánská a španělská média později oznámila, že Puigdemont s pěti členy své vlády odcestoval do metropole Belgie i EU Bruselu. Televizní stanice La Sexta přitom uvedla, že hodlají v Belgii požádat o politický azyl.

Puigdemont zamířil do Bruselu den poté, co belgický státní tajemník pro azylové a migrační otázky Theo Francken uvedl, že by mohl belgické úřady požádat o azyl. Premiér Belgie Charles Michel však později Franckenova slova zpochybnil. Pokračování na

Poslanec katalánského parlamentu Lluís Llach z Puigdemontovy separatistické koalice Společně pro ano (JXSí) na Twitteru přímo napsal, že „premiér (katalánské) republiky je v exilu“, což by podle něho měla Evropa vnímat jako jasnou vinu španělské vlády.

Podle části španělských médií však odjel Puigdemont pouze jednat o podpoře pro nezávislost Katalánska s vlámskými nacionalisty usilujícími o rozdělení Belgie.

Španělské ministerstvo vnitra podle listu El País o pobytu katalánských politiků v Belgii ví. Podle úřadu to nepředstavuje žádný problém.

Horší by prý naopak bylo, kdyby se Puigdemont a ministři nadále snažili působit v Barceloně ve svých bývalých funkcích, které Madrid v pátek zrušil.

Sesazeným se chtělo do práce

Včerejší první pracovní den po převzetí správy Katalánska Madridem se obešel bez větších komplikací. Pouze jeden z katalánských sesazených ministrů Josep Rull dorazil do práce a prohlásil, že bude pokračovat ve svém úřadu.

Asi po hodině a po upozornění místní policie, že se vystavuje trestnímu stíhání, nakonec Rull svou kancelář opustil.

Do úřadu se ráno dostavil také sesazený generální tajemník katalánského ministerstva vnitra César Puig, který po několika minutách zase odešel. Uvedl přitom, že se „necítí být odvolán“a že odvolat ho může jen „jeho vláda“.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido včera v televizi Telecinco řekl, že sesazení katalánští ministři si mohou přijít do kanceláří pro své věci. Pokud budou pokračovat ve výkonu funkce, vystavují se podle ministra Zoida trestnímu stíhání.

Katalánská policie pak dostala pokyny, že sesazené politiky má do úřadu doprovázet, když si půjdou cokoli vyzvednout. (ČTK, ash)

Carles Puigdemont

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.