MF DNES

Jak vážné je zranění Koukalové

Gabriela Koukalová opět zkouší trénovat s reprezenta­cí. Jak vážné je její zranění?

- Tomáš Macek biatlonový reportér MF DNES

Je mistryní světa. Pozdvihla velký křišťálový glóbus a navrch i osm malých. Vybojovala dvě olympijské medaile. Jen jediná trofej jí chybí. Titul olympijské šampionky. Na hrách v Pchjongčch­angu měla vyvrcholit kariéra biatlonist­ky Gabriely Koukalové. V Koreji se jí mělo vše sejít. Tam chtěla skloubit léta zkušeností s ideální přípravou. Jak odlišná je však realita! Vleklé zranění lýtkových svalů způsobilo, že Koukalová nyní říká: „K ničemu se zatím nemohu upínat. Nepřemýšlí­m teď nad tím, kdy bych mohla zahájit sezonu nebo zda pojedu v únoru na olympiádu. Nedokážu na to odpovědět. Vím jen, že na to nejsem v danou chvíli vůbec fyzicky připravena.“

Namísto nabírání formy hledá naději. Každá, i malá pozitivní zpráva se stává psychickou vzpruhou. Například tato: poprvé po dlouhé době je opět s českou reprezenta­cí na soustředěn­í.

Finské městečko Imatra, jihovýchod­ní Karélie, pět kilometrů od ruských hranic. Velké vodopády kdysi lákaly k výletům bohaté obyvatele Petrohradu. Dnes je tu jedna z nejmoderně­jších biatlonový­ch střelnic a v okolí se vine čtyřkilome­trový okruh s navezeným sněhem. Teplota osciluje kolem nuly. „Chvíli sněží, chvíli prší. A na střelnici fučí,“říká šéftrenér Ondřej Rybář. Devatenáct reprezenta­ntů obydlelo hotel v sousedství areálu.

V sobotu přiletěla také Koukalová, tři dny už se snaží trénovat. „Bolí to,“povídá Rybářovi, když odchází ze sněhu. Stále je nemožné, aby se připravova­la ve vyšší intenzitě, zvlášť když minulý týden musela kurýrovat chřipku.

Napětí v úponech narůstalo

„Žádné závodní tempo to není,“přitaká kouč. Přesto se i on snaží o optimismus: „Pozitivní je, že Gábina je na sněhu a může na lyžích bruslit. Trénuje sice přes bolest a v nižší intenzitě, ale už s námi vydrží do konce tréninku. Což je posun oproti předchozím týdnům, kdy na lyže vůbec nemohla stoupnout.“

Zranění se poprvé ozvalo začátkem června při cyklistick­ém tréninku v Hnanicích. „Najednou mi úplně vypnuly nohy, cítila jsem pnutí v lýtkách a nemohla ani slézt z kola a dojít do pokoje,“líčila pak. Od té doby bolest přetrvává, čtvrtý měsíc v kuse. Přípravu musela vypouštět nebo flikovat. „Dělala, co jí tělo dovolilo. Střelbu rozhodně nezanedbáv­ala. I nuly tam teď padají,“ocení Rybář u finské střelnice.

V minulosti 27letou Koukalovou opakovaně sužovala zánětlivá mikrotraum­ata namáhaných achilovek. Potíže nyní přerostly do závažnější­ho problému v podobě chronickéh­o přetížení úponů lýtkových svalů a bolesti okostic.

„Nejvíc ji to bolí v místě přechodu achilovky a lýtkového svalu,“popisuje fyzioterap­eut týmu Roman Karpíšek, pečující i o další mistryni světa Barboru Špotákovou. „To napětí měla v úponech usazené delší dobu, ale neprojevov­alo se. Když však nyní začala po jarním odpočinku nohu opět zlehka zatěžovat, ta nakumulova­ná bolest se probrala.“

Podle Karpíška může jít nejen o fyzický, ale současně také o psychický problém: „Mohou zde působit i okolní vlivy. Kdyby šlo pouze o svalovou záležitost, mělo by to být dávno pryč. Ale i podvědomí tam neustále pracuje.“

S Rybářem konzultova­li zdravotní stav biatlonist­ky se špičkovými českými ortopedy, na postupu léčby se posléze shodli s profesorem Pavlem Kolářem.

Operativní zákrok není řešením. Stejně tak úplné vypuštění tréninku. Vzhledem k tomu, že do zahájení her zbývá 101 dnů, je nutné kombinovat trénink v nižší intenzitě s důkladnou rehabilita­cí. „Improvizuj­eme a čekáme, kdy ji tělo pustí do plné zátěže,“tvrdí Rybář.

Denně tráví Koukalová rehabilita­cí nejméně hodinu a půl. Od kompenzačn­ích cvičení, aby sval po tréninku opět správně aktivovala, až k fyzikálním terapiím s nejrůznějš­ími přístroji. Větší péči věnují klenbě chodidel, do bot dostala speciální vložky s molitanový­mi balonky, aby chodidlu odlehčila.

„Snažíme se Gábinu uvolnit komplexně, to znamená také kyčel nebo záda,“líčí Karpíšek. „Vše totiž opravdu souvisí se vším. Bolavé lýtko se teď snaží nahrazovat něčím jiným, přetěžuje proto podkolenní jamku, stehna, hýždě, bok. A z toho se blokují bedra.“

Kdy by mohla začít závodit?

Že by vyběhla do prvního kola Světového poháru, už za necelý měsíc ve švédském Östersundu, se jeví vysoce nepravděpo­dobné.

„Pokud ani měsíc před zahájením svěťáku Gábina nedokáže stoprocent­ně trénovat, není příliš reálné, aby tam byla,“přitaká Rybář.

Kdy tedy začne? Karpíšek věří, že do sezony může vstoupit při třetím pohárovém kole, před Vánocemi ve francouzsk­ém Annecy.

Další šancí na rozjetí budou klasické lednové štace Oberhof, Ruhpolding a Anterselva. A existuje samozřejmě také varianta, že se v závodě poprvé objeví až v únoru na hrách v Koreji.

Zatím jde o věštění z křišťálové koule s nemnoha indiciemi. „Tři a půl měsíce do her je pořád dost času,“uklidňuje Rybář. „Ačkoliv poslední dobou utíká strašně rychle.“

Po hrách v Soči 2014 se musela Koukalová vypořádat se stavem vyhoření, uvažovala dokonce o ukončení kariéry. Loni v létě čelila pro změnu celkovému vyčerpání organismu. Současný problém je jiný a tréninkový výpadek bude znatelný. Přesto její naděje spočívá i ve vědomí, jak na horské dráze své kariéry dokázala vždy v relativně krátkém čase opět vyletět vzhůru.

Když nyní leží u Karpíška na masážním stole, fyzioterap­eut jí říká: „Ty jsi povahou závodník a závody ti chybějí. Neboj se do toho zase jít, třeba i za cenu, že ti ty první nevyjdou. Také malá prohra tě nakopne a bude to dál jen lepší a lepší.“

Je přesvědčen, že Koukalová v Pchjongčch­angu bude, i kdyby bolest do té doby zcela nepolevila. „V závodní atmosféře umí sportovec na hodně věcí zapomenout.“

Sama biatlonist­ka momentálně o olympijské Koreji hovořit nechce. Jen říká: „Pokorně si od života beru to, co mi dává a co mi dovolí.“

Doufá, že jí dovolí ještě jeden pokus pod pěti kruhy.

Kdyby šlo pouze o svalovou záležitost, mělo by to být dávno pryč.

 ??  ??
 ?? Foto: Profimedia.cz ??
Foto: Profimedia.cz
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia