Metropole po vichřici sčítá a napravuje škody

MF DNES - - KULTURA - — Daniel Podlipný s využitím ČTK

Hlavní město se včera pustilo do nápravy škod po nedělním úderu vichřice Hewart. Tisíce domácností v České republice zůstávají stále bez elektřiny, v Praze byly výpadky elektřiny jen v okrajových oblastech. Problémy způsobily dva spadlé stromy do vedení a silný vítr otevíral „přípojkové skříně“na domech. „Měli jsme problémy v okrajových částech Prahy, tam, kde je venkovní vedení. Jde například o oblast kolem Horních Počernic, obce Kolovraty, dále pak Uhříněves, Dubeč a Čestlice. Bylo potřeba zajistit, aby elektřina v odhalených skříních nebyla nebezpečná,“sdělil mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

Nejhůře z pražských areálů dopadlo Výstaviště v Holešovicích. Silná bouře zde poškodila především Průmyslový palác. Škody utrpěla montovaná hala na místě původního levého křídla a vítr strhl střechu z historické střední části paláce. Celý areál byl v neděli uzavřen, včera odpoledne se jej však podařilo uvést do provozu. Nicméně Průmyslový palác nadále zůstává do odvolání uzavřen.

Silný vítr ničil převážně stromy. Do pražských lesů a parků platil v neděli zákaz vstupu. Včera byla situace již klidnější, ale varování o zvýšené opatrnosti nadále platilo. Pracovníci Lesů hl. města Prahy odstraňovali od brzkého rána vzniklé škody. Nejvíce jich vichřice napáchala v Kunratickém lese.

„Výraznější škody v pražských lesích jsme prozatím zaznamenali v Kunratickém lese. V parcích pak ve Stromovce, kde padlo asi patnáct stromů. Některé popadané stromy jsme řešili ihned v neděli, zejména pokud spadly přes nějakou komunikaci nebo mohly způsobit neprůchodnost mostků přes vodní toky,“říká mluvčí správy pražských lesů Petra Fišerová.

Zákaz vstupu platil v neděli také na pražské hřbitovy. Včera však bylo všech devětadvacet hřbitovů, řešili, podle radního městská část po zajišťující firmě nepožadovala. „Stejně tak nemáme ani statistiku toho, kolikrát členové týmu přivolávali městskou policii. Nicméně bylo to mnohdy i několikrát za noc,“dodává Solil.

Informacemi o tom, jak agenturní pracovníci v uniformách Prahy 1 pracovali, nedisponuje ani městská policie. „Pro městskou policii je oznámení od členů takzvaného antikonfliktního týmu stejné jako od jakéhokoliv jiného občana. Z pohledu legislativy nemají jeho členové postavení úřední osoby,“vysvětluje mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

O tom, jak antikonfliktní tým zafungoval, příliš nevypovídají ani čísla udávající případy rušení nočního klidu. Během letošního června až září strážníci zaznamenali celkem 476 oznámení o rušení nočního klidu. Loni to bylo za stejné období 450 případů.

Podle radního Solila však byli obyvatelé Prahy 1 s prací nočních hlídek spokojeni. „Dostal jsem i několik žádostí o rozšíření působnosti týmů. Jeden z občanů dokonce nabízel finanční spoluúčast na projektu,“tvrdí radní. které spravuje Správa pražských hřbitovů, opět v provozu. „V šest hodin jsme začali s odstraňováním asi osmdesáti spadlých stromů a v osm hodin jsme všechny naše hřbitovy otevřeli. Některá místa nadále zůstávají neprůchodná a zapáskovaná. Platí navíc zákaz vjezdu osobními automobily. Na Olšanském hřbitově rozvážíme lidi se sníženou schopností pohybu šestimístnou elektrokárkou zdarma,“řekl ředitel Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha.

Areál Pražského hradu se po bouři také vrací do normálu. Zavřená zůstává jen Královská zahrada a Jelení příkop, kde pokračuje odstraňování především spadaných větví. Hrad byl v neděli na doporučení hasičů z preventivních důvodů uzavřen. Ze střechy totiž létaly předměty a ohrožovaly bezpečnost návštěvníků.

Zavřená zůstala včera trojská zoo, především však z preventivních důvodů a za účelem úklidu. „Naštěstí jsme nepřišli o žádná zvířata a dosavadní škody se zatím nejeví příliš vysoké. Za tu největší můžeme považovat zničení zhruba dvou třetin střechy seníku. Popadané stromy poškodily také některé ploty a vyhlídky, například u výběhu vlků,“uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pražská zoologická zahrada dnes nabídne speciální doprovodný program, kde si zvířata smlsnou na zlámaných větvích po vichřici. Nejraději mají vrbu jívu a ovocné stromy. (TOP 09) tyto změny nenavýšily konečnou cenu, kterou radnice bezpečnostní agentuře zaplatila. Celkem přišel Prahu 1 antikonfliktní tým na 600 tisíc korun bez DPH. Finance radnice čerpala z vlastního bezpečnostního fondu. Ten plní například ze zisků od filmových štábů, které natáčejí v ulicích Prahy 1.

Minimálně do příštího května lidé

Botanická zahrada se dnes také vrátí do normálního provozu. Venkovní části expozic vichřice příliš neublížila.

„Díky preventivnímu ošetření rizikových dřevin, které v zahradě průběžně probíhá, musíme konstatovat, že to nebylo tak hrozné. Celkem spadlo nebo bude muset být pokáceno třináct stromů. Výrazně poškozené větve jsou na dvou dřevinách,“řekl kurátor dřevin mírného pásma Tomáš Vencálek.

Foto: Yan Renelt, MAFRA

Pražská zoo „Za největší škodu můžeme považovat zničení zhruba dvou třetin střechy seníku. Popadané stromy poškodily také některé ploty a vyhlídky, například u výběhu vlků,“uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.