Když ani čtyři tituly v F1 nestačí

Na voze má č. 44 a teď i 4. titul v F1. Lewis Hamilton ale nekončí

MF DNES - - SPORT - Robert Sára motoristický reportér MF DNES

Díval se do zrcadla, zadumaná tvář a v hlavě otázka: „Není čas odejít?“Lewis Hamilton se ocitl na životní křižovatce a hledal cestu dál. Jako kluk snil o formuli 1, o vítězstvích i titulu mistra světa. Toho všeho už dosáhl. Teď zatoužil po životě „normálního“chlapíka.

„Už jsem párkrát myslel na to, že by bylo dobré začít žít na jednom místě, potkávat se s lidmi, chodit každý den se psy nebo surfovat.“

Jak obyčejné, ale jak výjimečné pro hvězdu F1. Pak Hamilton kruciální otázku před pár lety sám sobě zodpověděl. „Tohle všechno můžu dělat po čtyřicítce. Také chci odejít na vrcholu, ale myslím, že toho ještě můžu hodně dokázat. Bude to velká výzva a bez těch by byl život nudný,“říkal v neděli, když v F1 získal svůj čtvrtý titul.

To se předtím povedlo jen čtyřem jiným mužům (Schumacher, Fangio, Prost, Vettel), načež 32letý pilot přidal: „Čtyřka je skvělé číslo, ale teď chci pětku.“Nezní to z jeho úst jako něco nabubřelého, spíš realita. Mercedes, za který jezdí, formuli dominuje a jeho vítězné DNA nemá být ani příští sezonu nikterak zničeno. Už teď chce stáj s Hamiltonem uzavřít novou tříletou smlouvu, která by započala v sezoně 2019 a vynesla jezdci 120 milionů liber (3,5 miliardy korun)! Nyní bere o 20 milionů liber méně.

Šlo by o nejvyšší kontrakt v dějinách britského sportu a zároveň jsou to peníze, které Hamilton neodmítne. A tak se zdá jasné, že alespoň čtyři roky ještě v seriálu F1 zůstane.

„Lewis jezdil v této sezoně jako bůh. Teď je nejrychlejším pilotem v seriálu, je o dvě desetiny rychlejší než ostatní. Možná je vůbec tím nejlepším v historii. Takže nevidím důvod, proč by neměl pokračovat ve vítězném tažení,“tipuje Niki Lauda, trojnásobný mistr světa a jeden z Hamiltonových šéfů.

I proto se častěji a častěji objevuje otázka, zda jsou při Hamiltonově formě rekordy Michaela Schumachera skutečně nepřekonatelné? Nebo je sedm titulů a 91 výher (Hamilton je teď na kótě 62) jen další životní výzvou Brita? „Michael zůstává největším velikánem našeho sportu, ale pokud Lewis zůstane, tak se k těm sedmi titulům přiblíží,“míní Jenson Button, šampion z roku 2009. Martin Brundle, uznávaný britský komentátor F1, přidává: „Kdysi jsem si myslel, že 91 výher Michaela je mimo dosah smrtelníků, ale Lewis ukazuje, že to není pravda.“

Pryč je hurikán Rosberg

Hamiltonovi nahrává i klima uvnitř stáje, které změnil loňský odchod Nika Rosberga. Teď je v něm jasnou a ctěnou jedničkou, Valtteri Bottas se mu nikterak neplete do cesty a je – nemyšleno pejorativně – poslušným týmovým lokajem. Už neslyšíte zprávy o vzájemné nevraživosti, ostrých soubojích na tratích, ze kterých týmoví šéfové šedivěli. Nyní stojí na piedestalu jen Hamilton.

„Když máte dva silné jezdce, jako to bylo u nás, probíhá bitka v rámci týmu. Je to jako hurikán, který má velmi silnou energii a který uvízl uvnitř místnosti. Teď tento hurikán a balík energie investujeme do auta. Je to mnohem šťastnější období,“přiznal Hamilton. „Letos jsem si užíval závodění jako nikdy. Miluju to a budu dál jezdit.“

K tomu připočtěte techniku Mercedesu. Ještě v půlce sezony se Brit o titul přetahoval se Sebastianem Vettelem z Ferrari. Kdekdo čekal, že jejich souboj vygraduje až v posledním závodě roku. Jenže Ferrari šlo v té době nadoraz, nejspíš za svůj technický limit, což se projevilo jejich poruchami ve druhé půlce roku.

A tak Hamilton o prvenství rozhodl už tři závody před koncem sezony a Fernando Alonso, dvojnásobný mistr světa, mohl teď o jeho triumfu říct: „Tento ročník byl pro něj příliš lehký, žádní soupeři.“

Že je to až příliš neuctivé?

Nikoliv, když si poslechnete další Alonsova slova. „Lewis je velmi talentovaný jezdec, šampion této generace. Vyhrával v kategoriích před příchodem do F1. Vyhrál závody, v kterých měl dominantní auto, v kterých měl jen dobré auto a i ty, ve kterých jeho auto dobré nebylo. A to je něco, co nedokázali všichni mistři světa.“

Už příští rok napoví, jestli Hamilton skutečně začne bouchat na Schumacherovy rekordy, koneckonců už letos ho překonal v počtu vítězných kvalifikací. Jeho hlavním sokem opět bude Vettel, možná začne „zlobit“doposud poslušný Bottas. Snad – pro dobro celé F1 – bude mnohem spolehlivější (a konkurenceschopnější) Red Bull s Maxem Verstappenem a Danielem Ricciardem. Ať už to bude jakkoliv, Hamilton znovu bude favoritem č. 1.

Foto: AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.