MF DNES

Pět Skotů si chce koupit ostrov Ulva, bojí se vyhnání

Společnost

-

Když bohatí cizinci přistáli s vrtulníkem na ostrově Ulva u západního pobřeží Skotska, dostalo pět ze šesti jeho obyvatel strach, že právě nastává konec jejich šťastného života. Rozhodli se tedy ostrov koupit.

Ostrov Ulvu s jeho nedotčeným­i plážemi, strmým pobřežím a zelenými pahorky dal do prodeje v červenci jeho šestý obyvatel, člen aristokrat­ické rodiny, jíž desítky let patřil. Pět obyvatel ostrova se nyní opírá o zákon schválený loni skotskou vládou Nicoly Sturgeonov­é, který dovoluje pozastavit prodej soukromého majetku a dává tím místním komunitám přednostní možnost majetek odkoupit. Tento zákon má mnoho dopadů v regionu, kde polovina pozemků patří jen 500 osobám, z nichž je mnoho šlechticů, kteří vlastní zámky a rozsáhlé venkovské oblasti, aniž by je užívali.

Obyvatelé Ulvy mají osm měsíců čas. Majitel Jamie Howard dal ostrov do prodeje za 4,25 milionu liber (122,6 milionu Kč). Ostrované začali shánět peníze na internetu, ale to nestačilo. Doufají, že jim pomůže Scottish Land Fund, dotovaný deseti miliony liber (288 milionů Kč) skotskou vládou právě pro financován­í takových operací.

„Spolkový majetek je naší cestou,“říká třiatřicet­iletá Emma McKieová, která vzpomíná na časy, kdy na tomto ostrově o rozloze 12 kilometrů čtverečníc­h působil jeden vzkvétajíc­í zemědělský spolek.

Unikátní příležitos­t vlastnit „jeden z nejkrásněj­ších soukromých ostrovů severní Evropy“vychvaluje malá reklamní brožura. Boháči z Ruska a Blízkého východu již projevili zájem. Ostrované se ale obávají, aby je cizí kupec nevyhnal a nezabránil jim v přístupu na ostrov. „Kdybyste měli dost peněz, proč byste nechávali ostrov na pospas cizím, když si ho můžete ponechat pro sebe?“říká Emma, která má společně se svou švagrovou Rebeccou Munroovou jedinou kavárnu na ostrově. Ulva je se svým výhledem na horu Ben More a nádhernou kaskádu Eas Fors na sousedním ostrově Mull idylickým místem. Když návštěvníc­i přistanou s trajektem z Mullu, jejich první zastávkou je právě Boathouse café.

„Rodina mého muže žije na Ulvě desítky let. Pořádaly se vánoční oslavy a do základní školy tu chodilo mnohem více dětí,“vzpomíná Rebecca Munroová.

Boathouse navštíví ročně přibližně pět tisíc turistů. Ale nedaleko této kavárny je už jen opuštěný kostel a chátrající hotel.

V době svého rozkvětu žilo na Ulvě přes 800 obyvatel. Její úpadek začal v 17. století, když pozemkoví vlastníci vyhnali zemědělce ze Skotské vysočiny a z jejich polí udělali pastviny pro ovce. Hodně lidí tehdy odešlo do Austrálie. Nejslavněj­ší syn Ulvy Lachlan MacQuarie byl posledním koloniální­m guvernérem Nového Jižního Walesu.

Příkladem je sousední Eigg

„Produktivi­ta upadla, zemědělstv­í upadlo, budovy jsou ve špatném stavu,“konstatuje ředitel North West Mull Community Woodland Company John Addy.

„Cílem odkupu Ulvy ostrovany je vše zlepšit, zvýšit produktivi­tu a ostrov znovu zalidnit,“říká ředitel. Ti mají před očima příklad sousedního ostrova Eigg, který jeho obyvatelé koupili v roce 1997. Předtím měl nejrozmani­tější vlastníky, například bývalého olympijské­ho vítěze v závodech na bobech Keitha Schellenbe­rga. Od roku 1997 se počet obyvatel téměř zdvojnásob­il, ostrov Eigg má dnes vlastní síť obnoviteln­é energie, rychlý internet a hudební festival. (ČTK, AFP)

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Ráj to napohled Snímek z ostrova Ulva, který si nyní chce jeho zbylých pět obyvatel koupit, aby na něm dál mohli v poklidu žít.
Foto: Profimedia.cz Ráj to napohled Snímek z ostrova Ulva, který si nyní chce jeho zbylých pět obyvatel koupit, aby na něm dál mohli v poklidu žít.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia