MF DNES

Nechutná vám Gambrinus? Sedíte ve špatné hospodě

-

Jitka Šrámková redaktorka MF DNES

Jedním z nejdéle sloužících sládků v Česku je Zdeněk Polák, který už 42 let vaří v pivovaru Plzeňský Prazdroj nejprodáva­nější české pivo Gambrinus. Sládek, který se věnuje i takzvané škole čepování, uvařil za svůj život přes 500 miliard půllitrů piva. To se blíží objemu dvou Boleveckýc­h rybníků, kam se Plzeňané chodí rekreovat.

Někteří pivaři si stěžují, že Gambrinus je v poslední době horší.

Ale já ho dělám stále stejně.

Takže v pivu je i prostor pro vaši invenci?

Je to tak. Stále ovlivňuji chuťové vlastnosti.

Dřív sládek chodil, ochutnával, sledoval barvu. Co dělá dnes?

Sládek také čichal k budoucímu pivu, jak nádherně voní. Když mi poprvé řekli, budete vařit přes počítač, řekl jsem, že nebudu, protože to nejde. Ale nakonec jsem zjistil, že všechno jde. Dřív se rmutovalo, což je proces na varně, kdy jsem ručně pustil páru, za dvacet minut ji zastavil, dnes to za mě dělá počítač.

Jste dnes víc obsluha strojů, nebo sládek?

I v době automatiza­ce jsem pořád sládek. Odeberu vzorky, pošlu je do laboratoře, oni mi odpovědí, jak vypadá třeba hořkost, abych na to mohl zareagovat. Třeba ubrat množství chmele.

O kolik víc Gambrinusu se dnes vyrábí?

Když jsem začínal, byla tu jedna varna, teď jsou čtyři. Dříve se za den dělalo maximálně 15 tisíc hektolitrů, teď třeba i 60. alespoň trochu přiškrtily nabídku ropy a zvedly její cenu na trhu. V březnu však dohoda končí.

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka nyní trhy čekají, že se současné omezení těžby prodlouží o devět měsíců. „Pokud budou těžební limity prodloužen­y o delší dobu nebo dojde k jejich zpřísnění, znamenalo by to nárůst cen. Naopak neuzavření dohody či dohoda na kratším období regulace by ceny snižovala,“předpoklád­á Křeček.

Ropné velmoci naznačují, že o další dohodu stojí. Saúdskoara­bský ministr energetiky Chálid Fálih ve čtvrtek prohlásil, že ani do března nebude na světovém trhu s ropou rovnováha,

Každý rok je jiné počasí, jiný chmel i ječmen. Liší se nějak jednotlivé várky Gambrinusu?

Dříve byly větší rozdíly než dnes. Každou várku posílám na rozbor, když mi třeba hořkost stoupá nad 30, tak i když mám limit do 41, musím zareagovat a v příští várce uberu pět deset kilo chmele.

Co byste řekl kritikům, kteří vám vyčítají chuť vašeho piva?

Že sedí ve špatné hospodě. V některých hospodách péče o pivo chybí. Hospodský načepuje pivo, vybere peníze a je mu to jedno. To ale nestačí. Rozhoduje třeba uskladnění. U sudu například nesmí stát vajíčka, jinak pivo nasákne jejich pach. Proto 15 let dělám školy čepování a učím, jak zacházet s pivem.

Aby vám pivo nezkazili?

Pivovar pivo vyrábí, hospodský ho dělá. V hospodě se pivo dá hodně zkazit. Když mi lidé nevěří, řeknu jim, dejte si v pěti hospodách jedno malé a garantuji vám, že všude bude chutnat jinak. Ale ne každý přijde na moje školení.

K vzestupu cen během podzimu ovšem přispěl také boj o moc v nejvyšších patrech saúdskoara­bské politiky a obecně nárůst napětí na Arabském poloostrov­ě. A také faktický

Máte oblíbenou hospodu?

Nemám. Můj koníček je ptát se lidí, kde jim chutná pivo. Tak zjišťuji, jak jsou na tom jednotlivé hospody.

A pak oslovíte ty hospodské, u nichž lidem pivo nechutná?

Někteří nechtějí. Když ale přijdou, dám jim ochutnat pivo, když řeknou, že je vynikající, já takové nemám, poradím třeba, že má špatný sklep či špatnou teplotu. Když přijde parta kluků, že potřebuje jejich hospodskou dostat na školení, poradím, ať jí ho zaplatí a řeknou mi, která to je, a já se na ni soustředím.

Traduje se, že Prazdroj se pije na žaludek, protože je to jediné zásadité pivo na světě. Jak je na tom Gambrinus?

To o Prazdroji je fáma nebo pověra, zkrátka není to pravda. Prazdroj se vaří z většího množství chmele, takže má větší hořkost. Proto ho lékaři doporučují. Stejně jako doporučují při žaludečníc­h potížích i vývar z chmele. Ale podle mne lze říct, že pivo je neskutečně zdravý nápoj. Dvakrát se vaří, jednou při rmutování, jednou s chmelem, zatímco limonády, to je voda a esence.

Když tolik doporučuje­te pivo, cítíte sám na sobě, že jste díky práci sládka zdravější?

Je mi 61 let, pracuju 42 let a pořád se cítím dobře. Těžko říci, jestli je to pivem, ale asi ano. Každý rok musím jít na kontrolu, protože děláme i noční, a zatím je vše v pořádku.

Ochutnávát­e piva? i konkurenčn­í

Musím ochutnat i konkurenci, která vyrábí velmi zajímavá piva. Když jsem v Jihlavě, ochutnám jihlavskéh­o Ježka, v Brně zase Starobrno, na jihu budějovick­é pivo. Zkrátka abych věděl, co se na trhu děje. Neříkám, že je pivo špatné, ale že má jiné chuťové vlastnosti. A každý si musí vybrat. bankrot Venezuely, což přinese pokles dodávek z této země. Analytici se však zatím přiklánějí k tomu, že cena ropy by dál výrazně stoupat neměla. Mluví se tom, že čínské hospodářst­ví

Do hry stále výrazněji promlouvaj­í Spojené státy, kde se rozjíždí méně nákladná těžba ropy z břidlic.

bude potřebovat stále méně černého zlata a že v zásobnícíc­h je ho i přes postupný pokles stále dost.

A navíc, do hry stále výrazněji promlouvaj­í USA, kde se rozjíždí méně nákladná těžba ropy z břidlic. „Tamní těžaři se v příštím roce chystají zvednout těžbu na rekordní úrovně, což bude značně brzdit případné zdražování ropy. Proto se nedomnívám­e, že cena ropy stoupne příští rok nad 70 dolarů, spíše bude stagnovat kolem současné úrovně 60 dolarů za barel,“říká analytik společnost­i Finlord Boris Tomčiak.

Je to sice vcelku dobrá zpráva pro české motoristy – takový vývoj přinese podle Tomčiaka stabilní cenu litru benzinu kolem 31 korun, nafty kolem 30 korun za litr – horší však pro konkurence­schopnost evropského hospodářst­ví. „USA budou více nezávislé na vývoji cen ropy. Již dnes je americká ropa WTI o sedm dolarů levnější než ropa Brent, což snižuje náklady americkému hospodářst­ví,“říká Křeček.

Pro evropské podniky ale nemusí být úplně zle. „Prohlášení Američanů však mohou mít i politicko-strategick­ý kontext a mohou být nadsazená. Rovněž se ukazuje, že při cenách pod 50 dolarů za barel není řada nových produkčníc­h kapacit rentabilní,“upozorňuje Václav Kučera ze společnost­i Colosseum.

 ??  ??
 ?? Foto: Martin Polívka, MAFRA ?? Sládek Zdeněk Polák vaří pivo už 42 let.
Foto: Martin Polívka, MAFRA Sládek Zdeněk Polák vaří pivo už 42 let.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia