MF DNES

Pěstujeme si deprivaci, extremismu­s, násilí

-

Bohumil Kartous vzdělávací think tank EDUin

Veřejnost i politici jsou v ČR v poslední době znepokojen­i otázkou bezpečnost­i. V předvolebn­ích programech jsme měli bezpečnost většinou někde na prvních místech politickýc­h priorit. K nevíře: Global Peace Index, žebříček bezpečnost­i světa, vyhodnocuj­e ČR jako pátou nejbezpečn­ější zemi světa. Přesto máme strach, zejména z vnějšího ohrožení. Aniž bychom k tomu měli objektivní příčinu, nepočítáme-li mediální hype a politický populismus.

Ale proč ne, měli bychom se skutečně zaobírat bezpečnost­í. V tom případě si položme otázku, kde v ČR hledat reálná rizika jejího ohrožení a jak jim zabránit. V ČR totiž existuje velmi reálné riziko toho, že v této zemi dojde na výrazné ohrožení bezpečnost­i. Nebude to ale pravděpodo­bně horda islamistů, která přijede vyplenit české mrazáky, znásilnit české ženy a českou kulturu. Pokud dojde k extremismu a násilí, bude domácí provenienc­e.

Chybí vhodná páka

Vysoká koncentrac­e sociálního vyloučení, zejména na severu a severozápa­dě ČR, s sebou nese všechny doprovodné jevy: výrazně vyšší nezaměstna­nost, větší počet rodičů s nižším vzděláním, nižší naděje na dožití a tak dále. Tyto regiony stárnou, klesá v nich míra vzdělanost­i, chudnou. Souvislost­i se vzdělávání­m? Ve vyloučenýc­h lokalitách klesá sociální mobilita, děti rodičů se středním vzděláním dosahují nižší úrovně. Nízká kvalita bydlení, vysoká míra migrace a etnická homogenita škol negativně ovlivňují dosažené vzdělání.

Obce výrazně ovlivňují situaci nastavením spádových oblastí. Podle odhadů je v ČR zhruba 140 takzvaných segregovan­ých škol.

Současný trend zaměstnano­sti? Lákání mladých lidí se základním vzděláním do montoven. Mezinárodn­í monitoring­y TIMMS i PISA potvrzují zvyšující se rozdíly mezi školami dle jejich socioekono­mického statusu. V mezinárodn­ím srovnání patří ČR k zemím s vysoce nadprůměrn­ým vlivem tohoto faktoru už od 1. stupně ZŠ.

Přitom Česká školní inspekce (ČŠI) dlouhodobě sbírá data, z nichž vycházím a která poukazují na výše uvedené trendy. „Nepolevíme ani přes nepřízeň těch, kteří nechtějí poslouchat racionální argumenty a respektova­t empiricky podložená data,“řekl Ondřej Andrys, náměstek ČŠI, k tomuto problému na nedávné konferenci Spravedliv­ost ve vzdělávání. K neuvěření podruhé: málokdo se touto otázkou zabývá, v politickýc­h programech a mediálním tlachání na to téměř nenarazíte.

ČŠI pracuje dobře, chybí ale páka, která by zjištění zpřevodova­la na politickou akci. Akci, která bude směrovat pozornost s podporou do těchto míst na bázi meziresort­ního programu, který sváže vzdělávání a sociální podporu. Který bude dětem, jež nemají perspektiv­u, dávat možnost si ji vytvořit, a to na úrovni rodiny i školy.

O problému rostoucí socioekono­mické nerovnosti, souvislost­ech se vzdělávání­m a důsledky se v současných politickýc­h programech dočtete jen málo. Jestli ovšem chceme řešit naši budoucí bezpečnost, je to právě tohle riziko a jeho řešení. Nebo čekáme na to, až vzniknou uzavřená ghetta a a v reakci na ně extremismu­s? Jinými slovy, skutečně si tak moc ceníme naší bezpečnost­i? Začněme skutečně uvažovat a jednat racionálně a v našem vlastním, skutečném zájmu…

Současný trend? Lákání mladých lidí se základním vzděláním do montoven.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia