MF DNES

Kopie pro prezidenta

Hrad se pochlubil dokumentem, který Zeman získal od Putina. Není to originál, ale jenom opis

- Robert Oppelt reportér MF DNES

Mimořádný dar České republice od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Originál Obnoveného zřízení zemského z roku 1627.

Těmito slovy popisuje hradní mluvčí Jiří Ovčáček dar, který v Rusku obdržel prezident Miloš Zeman. O jeho mimořádnos­ti však historici pochybují.

Zvláště když Ovčáček na svůj twitterový účet přidal snímek dvou ručně psaných českých stránek spisu. V tom totiž spočívá hlavní problém: originál zásadního právního dokumentu pro české dějiny není psán ručně, ale je tištěný.

Žádný rukopisný originál dokumentu neexistuje. „Obnovené zřízení zemské v češtině vyšlo tiskem v roce 1627,“popisuje Hedvika Kuchařová, odbornice na staré tisky z knihovny Strahovské­ho kláštera.

České vydání následoval­o krátce po německém. Mělo ale jednu podstatnou vadu – úřední překlad zůstal nedokončen­ý, a tak si část knihy úředníci museli sami dopsat.

Přesný vytištěný náklad prvního vydání není znám, patrně se pohyboval ve stovkách kusů. Jednalo se totiž o základní právní dokument, který potřeboval­a každá radnice, každý úředník. „Podle oficiální evidence je známo asi 25 exemplářů, ale ve skutečnost­i jich bude dochováno víc,“dodává Kuchařová.

Výtisky lze běžně najít v Národní knihovně sídlící v pražském Klementinu. „V rámci historický­ch fondů máme 56 kusů, tři z roku 1627, další z pozdějších vydání. A další výtisky máme v novodobých fondech,“vypočítává mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. Tisklo se tak, že se z jednotlivý­ch písmenek složila do speciálníh­o rámu strana textu, po vytištění se rozebrala a složila se další strana.

Dar pochází podle několika zveřejněný­ch stránek z první poloviny 17. století. „Aby bylo možné se o rukopisu přesněji vyjádřit, museli bychom ho vidět celý – z fotografií nevyplývá, jestli má rukopis úřední potvrzení, nebo je bez nich, jestli má nějaké provenienč­ní poznámky. Takto by totiž mohl vypadat i běžný opis tisku z ruky písaře nějakého úřadu nebo městské kanceláře,“vysvětluje Kuchařová.

K nahlédnutí ve studovně

Opisy tisků byly tehdy běžnou záležitost­í. Podle Petra Maška, vedoucího oddělení zámeckých knihoven Národního muzea, jsou podobných dokumentů v knihovnách či archivech evidovány tři desítky. Dochovalo se jich ale patrně mnohem více.

V době, kdy nebyly kopírky, byl šikovný a rychlý písař pro úředníka jedinou šancí, jak si pořídit vlastní exemplář dokumentu srovnateln­ého s dnešní ústavou či zákoníky. Obnovené zřízení zemské obsahovalo ustanovení státního, soukromého a trestního práva nebo předpisy týkající se soudního řádu. Byla k němu připojena i řada dalších dokumentů. Jeho ustanovení se udržela v platnosti až do roku 1848.

Problemati­ckou se jeví i další informace, již mluvčí Ovčáček zveřejnil. „Jde o jediné kompletní Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Ve Strahovské­m klášteře je druhý exemplář, tomu ale chybí šest stran,“uvedl. Podle Kuchařové má strahovská knihovna více českých exemplářů tisku z roku 1627, standardní­ch, tedy doplněných rukopisně. „Kompletní rukopisné ze 17. století nemáme. Všechny naše exempláře jsou v případě zájmu k nahlédnutí ve studovně,“dodává knihovnice.

Dar pro prezidenta nepochází podle Ovčáčka z ruských sbírek. „Byl získán od sběratele ze Spolkové republiky,“uvedl pro MF DNES.

Hodnotu daru lze jen těžko odhadnout. „Obecně platí, že vyšší hodnotu mají první vydání. Vzácnou se může kniha stát, pokud obsahuje ručně vepsané poznámky autora, překladate­le nebo někoho z majitelů významnějš­ího postavení,“popisuje Maňáková. Jako na jedinečný tisk se může pohlížet na exemplář se zvláštním příběhem, patřící významné osobnosti, ale o nikom takovém se mluvčí nezmínil.

 ?? Foto: Twitter ?? Dárek Strana z dokumentu, který dostal Miloš Zeman.
Foto: Twitter Dárek Strana z dokumentu, který dostal Miloš Zeman.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia