MF DNES

Zpátky v Calgary

Kdysi Robert Reichel válel za Calgary. Teď tu potkal Jaromíra Jágra a nedaleko hraje jeho syn.

-

Karel Knap hokejový reportér MF DNES

stoupil do arény Saddledome, kde se konal olympijský turnaj v zimě 1988. Sám tu zářil v dresu Flames. Ve dvou sezonách (1992–94) za ně Reichel nastřílel po 40 gólech. Sešel se v útoku se Sergejem Makarovem nebo Theem Fleurym.

V říjnu 2017 se v hale stavil za starým známým Jaromírem Jágrem. „Když šel Jarda před tréninkem na led, hned se rozhlížel, kde sedím, a pokřikoval na mě,“líčí Reichel.

Do kanadské provincie Alberta se vrátil po dlouhé době. V létě s celou rodinou a nedávno sám, přičemž hlavně sledoval syna Kristiana, jenž nově působí v juniorské Western Hockey League.

Co vás v Calgary nejvíc zaujalo?

Flames dělal už za mých časů. Mohl jsem zaparkovat na místě pro hráče a volně se procházet po aréně.

Vybavily se vám některé výjimečné momenty? První hattrick? Souhra s Makarovem?

Vrátil jsem se do města po třinácti letech, což na mě udělalo dojem. Těšil jsem se. Dodneška mě mrzí, že jsme tenkrát nedosáhli na větší úspěch. Měli jsme super mančaft, ale nedokázali jsme překročit první kolo play-off. Kdyby to klaplo, mohli jsme klidně jít až ke Stanley Cupu.

Jak jste se v roce 1990 v Calgary rozkoukáva­l?

Přiletěli jsme s (přítelkyní, nyní manželkou) Karin z komunistic­ké země. Neuměli jsme řeč. V restauraci jsme ukázali na nějaký řádek v jídelním lístku a čekali, co nám přinesou. Zírali jsme na platební karty... Byl jsem moc rád, že jsme teď mohli dětem ukázat, kde jsme bydleli nebo kam jsme chodili do školy. Mrkli jsme se na skokanské můstky, na bobovou dráhu.

V srpnu jste přiletěli kvůli Kristianov­i, jenž nastupoval do angažmá v Red Deer Rebels. Proč opustil Litvínov?

Přestup do Kanady jsme zvažovali už dřív. Ale prioritou bylo, aby dokončil školu, což zvládl na jaře, kdy udělal maturitu. V Litvínově hrál za muže, zatímco teď nastupuje mezi juniory. Přesto je tenhle krok nejlepší, co mohl udělat.

Proč?

Plusů je spousta. Stavějí ho do přesilovek i oslabení, trenér mu dává dvacet minut za zápas, což by v Litvínově nedostal. Díky tomu se může hokejově vyvíjet. Do Kanady sám chtěl. Mluví plynně anglicky...

Nemohl se v Litvínově stát tahounem, když na ledě trávil sotva devět minut za utkání?

Záleží na šéfech klubů. Kdyby chtěli klukům pomoct, aby se z nich stali kvalitní hráči, klidně by to šlo. Když jsme byli mladí já nebo Jarda Jágr, dostali jsme šanci v dobré lajně a trenér nám důvěřoval. Proto jsme se mohli prosazovat. Kristian nechtěl trčet ve třetí nebo čtvrté lajně a koukat na přesilovky. Někomu to stačí, on chce dokázat víc.

Nadaní hoši dál odcházejí do ciziny. Brzdí přístup klubů kříšení českého hokeje?

Nasazování mladých se zlepšilo. Ale pořád to není ono. Slýchám, že mladí jsou jiní. Podle mě nejsou. Záleží na důvěře manažera a kouče. Když se kluk povede a odejde do NHL, dostanou za něj peníze a za pět za šest let se jim může vrátit. Měli bychom jít tímhle směrem. Ve světě se sází na mladíky, zato u nás se mužstva dál opírají o pětatřicet­ileté veterány. Kupují se drazí cizinci. To je špatně. Zkoušíme špičku dohnat tréninkově, ale v přechodu juniorů mezi dospělé jsou rezervy. Pokud chce klub udělat místo pro talent, udělat ho může.

Proč je syn právě v Red Deeru?

Brent Sutter, majitel, manažer a kouč Rebels, měl o Kristiana zájem. Lépe to dopadnout nemohlo.

Nejslavněj­ší člen klanu Sutterů vyrostl v Albertě na farmě bez tekoucí vody. Dřív se navážel do Evropanů, že jsou málo tvrdí a zavilí. Coby kouč New Jersey sebral Patriku Eliášovi kapitánské céčko. Stále je takový rapl?

Evropani mu nevadí. S Kristianem je spokojený. Líbí se mu, že mluví anglicky. Maximálně ho vytěžuje. Posílá ho na klíčová buly. Jo, občas vypění. Jedna důraznější porada před zápasem se protáhla tak, že tým nestihl rozbruslen­í. Někdy nechá celou třetinu sedět první pětku, když se mu nelíbí její výkon, a na přesilovku dá čtvrtou lajnu. Pro Kristiana jsou to cenné zkušenosti.

Má syn před sebou vidinu NHL?

Pořád o ní sní. Rychle si zvykl na úzké hřiště, vyhovuje mu víc než široké. Pokud bude v Red Deeru pokračovat stejně dobře, může se NHL přiblížit. Dělá pro to všechno.

Čím to, že se objevil na nováčkovsk­ém kempu Winnipeg Jets?

Pozvali ho jako volného hráče. Nabídek měl víc. Ve Winnipegu byl spokojený. Viděl jsem ho ve všech třech zápasech a vypadal výborně.

Proč nebyl draftovaný do NHL?

Nevím. Nejsem skaut. Ono zas tak nezáleží na tom, jestli prošel draftem. Když si o NHL řekne hokejově, může pro něj být dokonce výhodné, že nikomu nepatří a smí vyjednávat s různými zájemci.

Je v Kanadě víc na očích?

Je. Z klubů NHL za ním jezdí na pohovory. Ale nestresuje se. Když se do NHL neprotlačí, bude mít čisté svědomí, že udělal maximum. Ještě je před ním dlouhá a trnitá cesta.

Donesly se k vám zvěsti, že jste Kristiana jako kouč mládežnick­ých reprezenta­cí protěžoval?

(směje se) Proč bych to dělal? Kdyby na nároďák neměl, rozhodně bych ho nebral. Když mi na svazu nabízeli místo trenéra, upozorňova­l jsem na možnost, že Kristiana nominuju. Nikdo neměl problém. A že jsou lidí závistiví? Vždycky jsem bral a stavěl ty nejlepší.

Chodily vám anonymní vzkazy?

Něco se objevilo. Ale já se vždycky snažil dělat svou práci, jak nejlíp jsem uměl. Jestli měl někdo problém, měl přijít a říct mi to do očí. S kýmkoliv se pobavím. Ale když se někdo ani nedokáže podepsat...

Není nevhodné, když otec vede syna v juniorské reprezenta­ci?

Myslím, že není. Kristian to měl daleko těžší než ostatní, leckdy jsem na něj byl přísnější. Naštěstí je dost silný, řeči ho nezlomily. Nemůžu za to, že vyčníval nad ostatní. Makal navíc, nechodil do barů, dobře se učil. Hokej ho baví, jde si za svým.

Po mnoha sezonách nehrajete. Netrénujet­e. Jak se vám teď žije?

Dobře! Cestuju, sleduju hokej z jiného úhlu. V Kanadě jsem si natáčel tréninky v juniorce i přípravu Flames a Edmonton Oilers. Mluvím s trenéry a manažery. Chodím na ligu v Litvínově. Sbírám informace.

A využijete je?

Možná jo. Možná ne. (směje se) Nic mi nechybí. Hlavní je, abychom byli zdraví. Život je krátký.

 ??  ?? Celá rodina Robert Reichel se synem Kristianem, manželkou Karin a dcerou Dianou v horách nad Calgary. Úctyhodnou metu zdolal Robert Reichel v NHL v barvách Calgary Flames dvakrát za sebou. Foto: Getty Images
Celá rodina Robert Reichel se synem Kristianem, manželkou Karin a dcerou Dianou v horách nad Calgary. Úctyhodnou metu zdolal Robert Reichel v NHL v barvách Calgary Flames dvakrát za sebou. Foto: Getty Images
 ?? Foto: archiv rodiny Foto: Getty Images ??
Foto: archiv rodiny Foto: Getty Images
 ??  ?? Tahoun Kristian Reichel patří v Red Deer Rebels k oporám týmu.
Tahoun Kristian Reichel patří v Red Deer Rebels k oporám týmu.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia