MF DNES

Jindřich VIII. píše Suchému

Pražské Divadlo Semafor přichystal­o novou verzi své klasiky Šest žen. Jiří Suchý upozorňuje, že závěrečnou píseň složil sám anglický král.

- Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

Nejdřív pár čísel. Novinka Divadla Semafor, která má premiéru dnes večer, se jmenuje Šest žen. Pojednává o anglickém panovníku Jindřichu VIII. A Jiří Suchý ji za svou dlouhou divadelní kariéru uvádí už počtvrté.

„Je to hra, která má u nás dlouhou tradici. Už v Redutě v roce 1959, krátce před založením Divadla Na zábradlí, jsme se ji pokusili uvést v takové komorní verzi,“popisuje Jiří Suchý. „Ivan Vyskočil hrál hlavní roli, doprovázel nás Akord club, Vlasta Sodomová a Viktor Sodoma tam zpívali. Já také,“vzpomíná.

V Redutě to tehdy nebyla ani tak klasická hra. „Četl se fiktivní deník Jindřicha VIII. a do toho jsme zpívali písničky, které s tím neměly nic společného,“vysvětluje Suchý.

Podruhé po hře sáhli v roce 1962, když se tehdejší Semafor rozpadl po odchodu Evy Pilarové, Waldemara Matušky a Karla Štědrého. Hlavní roli převzal Miroslav Horníček. „Tenkrát už pro Šest žen Jiří Šlitr napsal speciální písničky a dali jsme tomu víc divadelní podobu,“vzpomíná Suchý.

Rozverný večírek

Ke hře se s Horníčkem vrátili ještě jednou zkraje let devadesátý­ch. „Hrálo se to u nás a mělo to celkem 220 repríz. Jezdili jsme s tím i do Německa – dvakrát jsme udělali turné po Spolkové republice. Mělo to docela značný úspěch,“vzpomíná na dvojí spolupráci s Horníčkem.

„Nacházím se nyní v takovém stadiu, že se podívám na některou starou hru a říkám si, jak bych to dnes udělal jinak. A poněvadž Šest žen prakticky nikdo ze současné generace nezná, tak jsem si říkal, že je zkusíme obnovit,“vypráví Suchý, proč se rozhodl hru zpracovat i počtvrté.

„Ale ona zase zestárla, tak jsem ji z takových sedmdesáti pětasedmde­sáti procent předělal,“upozorňuje. Některé osvědčené písničky zůstaly zachovány, zbylé nahradili. „Dali jsme tomu nový kabát. Je to nová hra na staré téma,“dodává. Diváky tak čeká četba fiktivního deníku Jindřicha VIII. (Felix Slováček ml.) a setkání s šesti královnami.

Suchý upozorňuje, že nová verze obsahuje jednu zásadní kuriozitu. „Finálovou píseň nám napsal sám Jindřich VIII. Je to autentická píseň Pastime with Good Company a pojednává o rozverném večírku pro dobrou společnost,“popisuje. Narazil na ni na internetu, když si znovu studoval osobnost anglického krále. „Hned mi padla do ucha a věděl jsem, že to je ono. Taková půvabná píseň, všichni jsme se do ní zbláznili. Já jsem ji opatřil českým textem. Takže finále hry o Jindřichov­i VIII. nám napsal Jindřich VIII. Můžeme si přát něco lepšího?“směje se.

Žánr novinky, tedy mluvené slovo a scénky střídající se s živým orchestrem, částečně připomíná dosud poslední premiéru Semaforu, kterou bylo dubnové uvedení kusu Začalo to Vestpocket­kou. „Z Vestpocket­ky jsem si vzal poučení, že není dobré mít jeviště rozdělené na dvě poloviny. Na jedné půlce hrál orchestr, na druhé divadlo. Teď jsem orchestr rozprostře­l po celém jevišti a máme víc prostoru,“srovnává Suchý.

„Původně jsem si říkal, že už budeme dělat jen takovéhle koncerty orchestru, který zároveň hraje divadlo, ale už mám za lubem jinou věc. Takže občas se vrátíme i k normálnímu Semaforu,“naznačuje k dalším plánům.

„Jenom kostým Jindřicha VIII. nás stál veliké peníze, protože to je přesná kopie jeho historické­ho obleku. Bude to vyfešákova­nější,“láká ještě Suchý na novinku, kterou čeká první repríza ve středu 6. prosince.

 ?? Foto: Tomáš Krist, MAFRA ?? Čtvrtý pokus Jiří Suchý připravil pro Semafor čtvrtou verzi hry Šest žen, která se odehrává v době anglického krále Jindřicha VIII.
Foto: Tomáš Krist, MAFRA Čtvrtý pokus Jiří Suchý připravil pro Semafor čtvrtou verzi hry Šest žen, která se odehrává v době anglického krále Jindřicha VIII.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia