MF DNES

Zpověď Veroniky

Devět dnů života si nepamatuje. Odepisoval­i ji. A teď Veronika Zvařičová bojuje o olympiádu.

- Tomáš Macek biatlonový reportér MF DNES

S tačí se jen na chvíli zaposlouch­at do jejího hlasu. Je prosycen pozitivním myšlením ženy, se kterou se život nemazlil. „Jo, najednou mi přijde, že nic není problém,“vykládá. „Těším se i na každý trénink, že se při něm zase utahám až úplně do kómatu.“

Biatlonist­ka Veronika Zvařičová vybojovala v sobotu v norském Sjusjönu čtvrté místo ve druholigov­ém IBU Cupu a podtrhla jím svůj příběh velkého návratu.

„Vidím, že to jde správným směrem, že to ve mně zase je,“nadšeně líčí. S číslem 9 si prožila za cílem dlouhé minuty čekání na konečné pořadí. „Poslouchal­a jsem hlasatele a byla napnutá jak kšandy. A když jsem pak měla jít s holkama na pódium pro šest nejlepších, pořád jsem tomu nevěřila a říkala si: Ty jo, to je nějaký divný.“

Doma v jablonecké­m bytě má na zdi pověšenou motivaci: zarámovaný žlutý dres, dárek od velké kamarádky Gabriely Koukalové.

Kdysi, v nejtěžších dnech, ji Koukalová navštěvova­la i v nemocnici. Teď jí po telefonu hned gratuloval­a. „Gábina byla ze mě tak šťastná, je to úplné zlatíčko,“vypráví Zvařičová. „Sama teď vidí, že to s tělem není někdy sranda. Přála bych i jí, aby byla zase šťastná. Ale on je ten sport bohužel na tělo strašná sviňa. Vidím to i na sobě, jsem už taky dost zhuntovaná.“

Zvlášť když ji samotnou bolel sport v posledních letech mnohem víc než většinu soupeřek.

Mozek si to nechtěl pamatovat

Toho květnového dne roku 2013 si v Jablonci na okruhu pro kolečkové lyže naordinova­la trénink navíc. Nemusela už na něj chodit, jenže chtěla. Při rychlém sjezdu vjela do klopené zatáčky, překřížené lesní cestou. A na křižovatce ji přehlédl řidič, který právě vezl autem své děti na cyklistick­é závody.

Tak to aspoň vyprávějí kolegyně, které srážku viděly. Zvařičová má dodnes v hlavě temno. „Mozek nechtěl, abych si ten zážitek pamatovala, tak ho vymazal,“soudí.

Z paměti jí tudíž zmizel nejen celý osudný den, ale též následujíc­ích devět. Až desátého dne se jí v Krajské nemocnici Liberec začala paměť pozvolna vracet.

Lékařská zpráva byla tehdy předlouhá a zlověstná: rozbitá hlava, otřes mozku i srdce, zlomený nadočnicov­ý oblouk, vykloubené rameno, tříštivá zlomenina lopatky, nadvakrát zlomená klíční kost, zlomená lýtková kost, přetrhané vazy v kotníku a v koleni. V obličeji měla pět plíšků, v těle dvanáct šroubů a v klíční kosti dva kovy.

Když nyní kritickou křižovatko­u při tréninku opět projíždí, už je u ní retardér a značka omezeného vjezdu. „Asi dvakrát mi tam blesklo hlavou: Tady se to stalo, tady tě srazilo auto. Tak jsem se hned napomínala: Co to děláš, Zvařičová, takhle vůbec nesmíš přemýšlet.“

Vyřazena z týmu

Až zpětně se dozvěděla, že 24 hodin po srážce byl její život na hraně. „Stáli při mě všichni svatí,“vypráví. Když se začínala zotavovat, ortoped Martin Smetana jí v liberecké nemocnici říkal: „Nejdřív jsme se museli postarat o to, abys vůbec přežila. Potom abychom tvé rozbité rameno vůbec dali dohromady. A pak o tvoji nohu. Dopadlo to dobře, ale radši moc nedivoč.“

Jenže ona se chtěla za každou cenu vrátit, navzdory všem počátečním nezdarům. „Jasně, občas ze mě ve vzteku vypadlo: Nejde mi to, jsem vyřízená, vykašlu se na to. Ale nikdy jsem to vážně nemyslela.“

Po nehodě bývala ustrašená, opatrná, bála se být sama. Pomocnou ruku jí podala psycholožk­a Zdeňka Sládečková, pečující například i o oštěpaře Jana Železného. „Je to fajn ženská. Pořád mi připomínal­a: Sto procent dělá hlava.“

V létě 2015 se Zvařičová vrátila do reprezenta­čního B-týmu. Před minulou sezonou ji však z něj vyřadili. Příliš často kurýrovala nemoci, trápily ji angíny, pálily oči, kašlala. Pokazila pak testy i kontrolní závody. „Byla jsem zrovna na ibalginu a střílela jak mešuge.“Teprve později se ukázalo, že trpí silnou alergií, lékaři nasadili další léčbu.

Lidé poslali 110 tisíc korun

Ani potom se nevzdala. „Vyřazení z týmu mě nakoplo.“Jenže kde vzít peníze na přípravu? Kdysi, už coby patnáctile­tá, se stěhovala od rodiny v Bruntálu až do Jilemnice na sportovní gymnázium a učila se starat sama o sebe. Ale teď si najednou všechno musela platit sama.

Pomohly Nadace Preciosa a projekt Sportstart­er – Zpátky mezi elitu. Formou crowdfundi­ngu jí neznámí lidé poslali na přípravu 110 tisíc korun, ozvali se i další sponzoři. „Ti všichni byli úžasní!“

Dnes jí ti samí lidé posílají gratulace k výkonu v Sjusjönu. V létě si vybojovala návrat do reprezenta­ce, usilovala i o místo v A-týmu. „Trénovala jak šílenec,“říká Koukalová. „Lidsky jsem asi vyzrála, také díky té nehodě,“povídá Zvařičová a prozradí: „Řekla jsem si: Dám do toho všechno, bude to má poslední sezona. Teď si všude připomínám: Je to naposled. Tím víc si to užívám.“

Na hry a pak se rozloučit

Plán má jasně postavený. Probojovat se do týmu pro olympiádu v Pchjongčch­angu, po ní se rozloučit s biatlonem, postavit s přítelem dům, mít děti, stát se masérkou a fyzioterap­eutkou.

„Furt jedu naplno, až na olympiádu. Nechtěla bych se rozhodně někam drát z 30. místa v IBU Cupu. Ale trenéři mi teď řekli: Hlavně nepolevuj, nic nevymýšlej, jeď si dál to svoje, příprava byla dobrá.“

Jistě, je realistkou, olympijský sen se naplnit nemusí. „Nerozsypal­a bych se pro to,“ujišťuje. „Vím, že jsem víc udělat nemohla.“

Trenér Zdeněk Vítek ji od ukončení kariéry odrazuje: „Nikdy neříkej nikdy.“Jenže nejspíš ani on ji nepřesvědč­í. „Vždyť mi bude třicet. Já nechci mít děcko až ve čtyřiceti, to není vůbec žádná prča,“reaguje.

Start v Pchjongčch­angu by byl pohádkovým happy endem.

Ale tím je vlastně už i skutečnost, že je znovu ve hře o hry.

 ?? Foto: Petr Lemberk, MAFRA ??
Foto: Petr Lemberk, MAFRA
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia