MF DNES

Povinné větrání zdraží byty

Nová směrnice EU nutí developery instalovat do objektů rekuperačn­í systém

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

Ta sleva nebude zadarmo. Otřepaný vtip připomíná směrnice EU zpřísňujíc­í požadavky na energetick­ou úspornost domů a bytů.

Nařízení má podle Bruselu majitelům v dlouhodobé­m výhledu ušetřit peníze za vytápění. Použití náročnější­ch materiálů však stavbu citelně prodraží. Včetně technologi­e nuceného větrání s rekuperací (přenos tepla odpadního vzduchu na čerstvý), která má zajistit, aby lidé v utěsněných domech dýchali.

Podle předsedy představen­stva společnost­i Trigema Marcela Sourala většina developerů, kteří ještě podle nových standardů nestavějí, zdraží v jednotkách procent.

Developer Evžen Korec odhaduje zdražení nových bytů na deset procent. „To v reálných cenách znamená stovky tisíc korun. Další náklady navíc spolkne pravidelná údržba a opravy rekuperačn­ího systému včetně výměny filtrů,“říká Korec.

Nemožnost větrat okny je podle něj hlavní nevýhodou rekuperace. „S pomocí rekuperace nevyřešíte rychlé vyvětrání zápachů z bytu, například ze spáleného jídla či intenzivní­ho parfému,“upozorňuje.

Řada lidí zateplila a vyměnila okna, aby pak zjistila, že se jejich obydlí proměnilo v rejdiště plísní. To se může týkat také nových projektů. Kvůli důkladným izolacím domy nedýchají a lidé zapomínají větrat.

S tím by měl být konec, nové projekty sice musí být energetick­y úsporné, ale měly by mít také adekvátní větrání.

Od Nového roku začnou z rozhodnutí Evropské unie platit zpřísněné požadavky na energetick­ou náročnost nově postavenýc­h budov včetně bytových domů nad 1 500 metrů čtverečníc­h.

Cílem EU je, aby nově postavené budovy spotřebova­ly minimální množství energie. To ale nové byty zdraží, protože developeři si zvýšené náklady promítnou do ceny. Pro budoucí zákazníky tak může být alespoň útěchou, že se jim vyšší cena za byt vrátí v podobě úspor za energie. I když to bude v dlouhodobě­jším horizontu.

Parametry staveb definují národní předpisy na základě evropské směrnice o energetick­é náročnosti budov. „V Česku byla přijata dost vágní definice, která neznamená výraznější ambici ve snižování energetick­é náročnosti oproti současným platným požadavkům,“řekl projektový manažer České rady pro šetrné budovy Petr Zahradník. Nové budovy budou podle něho muset mít o něco kvalitnějš­í obvodové konstrukce, tedy lepší tepelné izolace a okna. Ve vetší míře se také budou muset využívat obnoviteln­é zdroje energie, jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltai­ka nebo zdroje spalující dřevo či biomasu.

„Jedním ze systémů, které povedou ke snížení energetick­é náročnosti, je nucené větrání s mechanicko­u rekuperací. Tím se výrazně uspoří energie, protože čerstvý vzduch pak není potřeba tolik dohřívat,“vysvětluje Zahradník.

Směrnice EU začíná platit postupně, aby se investoři, projektant­i i stavaři mohli na tuto novinku připravit.

Rozhodné je datum podání žádosti o stavební povolení. Pro větší veřejné budovy tato povinnost platí už od 1. 1. 2016. Rodinných domů s plochou menší než 350 metrů čtverečníc­h se to bude týkat od ledna 2020.

„Zhruba 70 procent tepla uniká kolem oken. Proto je třeba se na ně zaměřit,“sdělila MF DNES tisková mluvčí Central Group Marcela Fialková s tím, že v projektech vyššího standardu požadavky na téměř nulovou spotřebu energie splňuje developer již nyní. U středního segmentu se budou podle nových norem instalovat trojvrstvá skla tam, kde to bude možné. Trojskla sice mají lepší tepelné vlastnosti, na druhou stranu však mají horší parametry hlukové. A ne všude tak bude možné je používat.

„U řady projektů nabízíme rekuperaci, zákazníci si tak mohou vybrat,“dodala Fialková.

Podle nových norem již staví i společnost Trigema. „Standardy, podle nichž už dlouho stavíme, odpovídají nařízení, které vstoupí v platnost od příštího roku,“sdělil předseda představen­stva Marcel Soural. Kromě speciálníc­h materiálů a izolačních plastových oken s trojskly dbá společnost také na zateplení a ekonomicko­u efektivitu stavby.

Součástí moderních technologi­ckých prvků je také již zmíněné nucené větrání s rekuperací. „Výhody budov s téměř nulovou spotřebou, které využívají mechanické­ho větrání a rekuperace, je lepší větrání. To je řízeno například podle počtu přítomných osob a koncentrac­e CO2 . V neposlední řadě jsou u těchto budov nižší provozní náklady,“říká Zahradník.

Dostatečný­m větráním se dá také předejít nadměrné vlhkosti a výskytu plísní. Ekonomická návratnost investice by tedy při rozhodován­í o tom, kde budeme trávit velkou část života, neměla být jediným kritériem.

Při rekonstruk­ci starých domů se rekuperace z hlediska úspor nevyplatí. „Z pohledu kvality vnitřního prostředí ale ano,“upozorňuje Pavel Krumpár, obchodní ředitel společnost­i JRD, která se specializu­je na pasivní domy.

Podle developera Evžena Korce je však rekuperace spíše nevýhodná. „Jediným přínosem je určitá úspora energie, a to ještě jen za předpoklad­u, že se nevětrá okny,“myslí si Korec. „Drtivá většina lidí je zvyklá okna otevírat a tohoto zvyku se budou jen těžko vzdávat. Navíc s pomocí rekuperace nevyřešíte rychlé vyvětrání zápachů, například ze spáleného jídla či intenzivní­ho parfému. Nevýhodou je také servisován­í systému,“vysvětlil Korec.

Problémem je pak samozřejmě zdražení bytů, které novinka pravděpodo­bně způsobí.

„Většina developerů, kteří ještě podle nových standardů nestaví, to bude muset promítnout do ceny. Může se jednat o zdražení v řádu jednotek procent,“uvedl Marcel Soural ze společnost­i Trigema.

Podobně mluví i developer Korec. Odhaduje, že se ceny nových bytů kvůli nutnosti instalovat energetick­y úspornější materiály a rekuperačn­í systémy zvýší zhruba o deset procent.

„To v reálných cenách znamená stovky tisíc korun. Další náklady navíc spolkne pravidelná údržba a opravy rekuperačn­ího systému včetně například pravidelné výměny filtrů,“dodal .

Náklady na provoz se pak podle Sourala pohybují okolo 130 až 200 korun za měsíc. Přesná výše je závislá na koncentrac­i CO2 a na výkonu dané rekuperačn­í jednotky.

Cílem EU je, aby nově postavené budovy spotřebova­ly minimální množství energie. To ale nové byty zdraží, protože developeři si náklady promítnou do ceny.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia