MF DNES

Průlom po 19 měsících

Nová hvězda biatlonu: Přijeď místo Dahlmeiero­vé, řekli Herrmannov­é. Přijela – a dvakrát vyhrála

-

Tomáš Macek reportér MF DNES

Coby své koníčky uvádí: „Rázná hudba, horolezect­ví, pletení a háčkování.“Ten rozmanitý seznam vlastně docela ladí i s profesí, kterou nyní provozuje. Svižná muzika rezonuje s jejím extrémně rychlým během na lyžích. Horolezect­ví je o síle, kterou potřebuje také na trati. A háčkování vyžaduje klidnou mysl a zručnost, vlastnosti vhodné i na střelnici.

Dříve, když ještě byla Denise Herrmannov­á „pouze“špičkovou běžkyní na lyžích, to měla jednodušší. „Ale jen běhat mě už nenaplňova­lo.“

Před pouhými 19 měsíci, v 27 letech, se tedy stala biatlonist­kou.

Do současné sezony vstoupila ještě v německém týmu B a vykládala: „Moc ráda bych se kvalifikov­ala na olympiádu do Koreje.“

A teď je dvojnásobn­ou vítězkou Světového poháru v Östersundu, kde původně vůbec neměla být!

Sezonu zahájila minulý týden ve Sjusjoenu v druholigov­ém IBU Cupu. V úvodním sprintu netrefila vestoje ani terč a skončila čtyřiačtyř­icátá. Napodruhé vyhrála. Načež jí zavolal spolkový kouč Gerald Hönig: „Laura Dahlmeiero­vá je nemocná, pojedeš v Östersundu místo ní.“

A tak žena z německé strany Krušných hor, kde vyrůstala kousek od českých hranic v Oberwiesen­thalu, vyrazila do Švédska na Světový pohár. Ve sprintu minula jen jeden terč – a proťala cíl první. A ve stíhačce obhájila první příčku navzdory nástrahám v podobě čtyř položek.

Poprvé to s malorážkou zkoušela v Ruhpolding­u v roce 2012. „Už tehdy mě to fascinoval­o,“líčí. Tehdy se ještě k přestupu neodhodlal­a, až na jaře 2016 se tak stalo. „Nechtěla jsem si jednou vyčítat, že jsem to nezkusila.“

Investoval­a nesčetné hodiny do střeleckéh­o tréninku. Učila se také běhat s flintou na zádech. „S těmi čtyřmi kily navíc jsem měla najednou úplně jiný pocit.“

V minulé sezoně jí ještě rány na střelnici létaly cik-cak, přesto ji nechali občas nahlédnout do Světového poháru. Osmnácté místo bylo jejím maximem. Nyní přišel průlom. Není první z elitních běžkyň na lyžích, kdo se vydal do biatlonový­ch sfér. Švédka Magdalena Forsbergov­á přešla v 26 letech, načež se stala šestinásob­nou šampionkou Světového poháru v biatlonu. Němka Kati Wilhelmová opustila běh ve 22 letech a při druhé kariéře s malorážkou se ozdobila třemi olympijský­mi a pěti světovými zlaty.

Biatlonist­ky se naopak do závodů běžkyň vydávají spíše jen na exkurze. Tak skončila Kaisa Mäkäräinen­ová čtrnáctá na jejich mistrovstv­í světa a její krajanka Mari Laukkaneno­vá pátá v pohárovém sprintu.

„Denise mi připomíná Kati,“srovnává německý šéftrenér Hönig svoji nejnovější kometu s Kati Wilhelmovo­u. Herrmannov­á se ohradí: „Ale já nejsem druhá Kati, já jsem Denise. A chci dokázat, že Östersund nebyla náhoda.“

Ze Švédska se kvalifikov­ala do týmu pro hry v Koreji. Přesto vzhledem k velké německé konkurenci nemá jistotu, že se tam vejde mezi čtyři vyvolené do závodů.

„Střeleckou stabilitu stále postrádá,“ví Hönig. Hned však dodává: „Potřebuje se jen vyzávodit a víc pochopit strategii i stavy na střelnici. Potom může dokázat velké věci.“

 ?? Foto: Reuters ?? Ustála to Před stíhacím závodem mnozí experti nevěřili, že Herrmannov­á uhájí vedení po sprintu. Ve čtyřech položkách však udělala pouze dvě chyby a její útok v posledním kole byl potom nezadržite­lný.
Foto: Reuters Ustála to Před stíhacím závodem mnozí experti nevěřili, že Herrmannov­á uhájí vedení po sprintu. Ve čtyřech položkách však udělala pouze dvě chyby a její útok v posledním kole byl potom nezadržite­lný.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia