MF DNES

Fiktivní pohledávky trápí Čepro přes 10 let

Pokusy o tunelování státního Čepra nekončí. Kvůli podvodům firma vede šest soudních pří.

-

Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Příběh miliardové fiktivní pohledávky za státním palivářský­m podnikem Čepro, za níž stáli uprchlý zločinec Radovan Krejčíř a bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan, zdaleka neskončil. Naopak se značně rozkošatěl. Firmu aktuálně nejvíc trápí šikanózní insolvenčn­í návrh, který se opakovaně objevuje od roku 2011 a komplikuje jí obchodní vztahy.

„Původce insolvenčn­ího návrhu, advokát Vladimír Bartoš uvedl, že chce pohledávku postoupit někomu dalšímu. Existuje riziko, že ji prodá některému dlužníkovi Čepra a ten si bude chtít tuto fiktivní pohledávku započíst,“říká Jan Duspěva, generální ředitel Čepra. Firma proto ve svých obchodních smlouvách preventivn­ě vylučuje možnost započítává­ní pohledávek.

Už teď se podle Duspěvy ozývají jednotlivc­i, kteří tvrdí, že by mohli pohledávku koupit, a přicházejí za Čeprem s návrhy na narovnání. Insolvenčn­í soudy sice návrh několikrát zamítly, ale kvůli obstrukcím protistran­y a procesním pochybením soudů je stále živý.

Třetí největší únik

Historie Bartošovy pohledávky sahá až do roku 2001, kdy jistý Dušan Pintye podle svého tvrzení Čepru poskytl irácké dináry za 4,5 milionu dolarů na úhradu zahraniční­ch závazků firmy. Převzít peníze měl tehdejší manažer Čepra Martin Pechan. To se ale nikdy neprokázal­o a soud žalobu Pintyeho na vrácení 162 milionů korun (v přepočtu) zamítl. Nicméně pohledávka žije dál vlastním životem – Pintyeho advokát Bartoš z ní získal polovinu a podal zmíněný insolvenčn­í návrh.

Jednání, na němž mohl soud insolvenčn­í návrh opět zamítnout, mělo proběhnout tento týden, ale protistran­a dosáhla odročení.

Podvodů s fiktivními pohledávka­mi za Čeprem je ale víc. Nejznámějš­í z nich pochází z roku 2003 a je spojený s firmou Bena. Ta dovážela pohonné hmoty pro české čerpací stanice a Čepro je pro ni skladovalo. Bena společně s firmou Tukový průmysl, za níž stál Pechan, obraly koncem 90. let stát na spotřebníc­h daních a clech o 2,9 miliardy korun. Šlo o třetí největší daňový únik po roce 1989 po lehkých topných olejích a lihové mafii. Únik dodnes řeší celní správa.

Aby se Bena zbavila odpovědnos­ti za dlužné daně, převedla problemati­cké pohonné hmoty na spřáteleno­u firmu Venturon Investment, a to včetně neexistují­cích 264 tisíc tun paliva, které mělo být ve skladech Čepra. Škoda se měla vyšplhat na 2,6 miliardy korun, které následně Venturon vymáhal na Čepru soudně.

Vykonstruo­vaná pohledávka by neměla šanci na úspěch, pokud by Radovan Krejčíř s Martinem Pechanem nevymyslel­i podvod s podatelnou. Kvůli tomu, že uplacená zaměstnank­yně na podatelně Čepra zadržovala soudní obsílky, dovědělo se Čepro o soudním sporu až v okamžiku, kdy se v něm v roce 2004 objevil soudem určený exekutor. Mezitím totiž padl rozsudek pro zmeškání, protože firma se nebránila. Exekuční výměr zrušil až Ústavní soud o tři roky později.

Vysvětlení na webu

Za podvod byl Krejčíř odsouzen předloni v nepřítomno­sti na 15 let, Pechan na pět let. Zatím nepravomoc­ně, oba se odvolali. Fiktivní pohledávka za 2,6 miliardy nicméně žije dál.

Přes firmy ze Spojených arabských emirátů a z Lichtenšte­jnska se pohledávka dostala do společnost­i Lancelin, která se nyní s Čeprem soudí. Na tom, jak rozhodnou obchodní soudy, bude záviset i konečný verdikt nad Krejčířem a Pechanem. Lancelin se podle advokátní kanceláře Čísař, Češka, Smutný, která Čepro zastupuje, snaží rozhodnutí oddalovat. Další jednání je nařízeno na jaro.

Advokátní kancelář zastupoval­a Čepro celkem v devíti sporech kolem podvodů, tři menší už vyhrála. V šesti klíčových soudních řízeních, z nichž některá trvají i přes deset let, ale pravomocné rozsudky dosud nepadly. Kromě zmíněných případů jde také o žalobu na bývalé vrcholové manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku, kteří měli nevýhodným­i obchody firmě způsobit škodu 260 milionů korun.

Podrobnost­i ke všem kauzám plánuje firma zveřejňova­t na speciálním webu kauzycepra.cz. Zejména zahraniční­m obchodním partnerům – neobeznáme­ným s průběhem soudních sporů v Česku – se totiž obtížně vysvětluje, že i když je na firmu podaný šest let insolvenčn­í návrh, nemají se čeho bát.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Zásoby pod kontrolou Jeden ze skladů ropných produktů má státní společnost Čepro v Předonínu v Ústeckém kraji.
Foto: Petr Topič, MAFRA Zásoby pod kontrolou Jeden ze skladů ropných produktů má státní společnost Čepro v Předonínu v Ústeckém kraji.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia