MF DNES

Na Apple míří žaloby o miliardy

Češi by ve sporu s Applem příliš šancí neměli, tvrdí právníci

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

Kžalobě proti společnost­i Apple se každým dnem přidává víc a víc lidí. Lavinu žalob strhlo přiznání kalifornsk­é firmy, že záměrně zpomaloval­a software iPhonů se staršími bateriemi, aby se nevybíjely rychle. V Česku se žádná iniciativa kauze nevěnuje.

Na Apple zatím míří devět hromadných žalob. Největší z nich o odškodnění ve výši 999 miliard dolarů obviňuje technologi­ckého giganta z toho, že zpomalován­ím softwaru nutí majitele starších modelů k nákupu smartphonů novější generace. Vzhledem k tomu, že tržní hodnota Applu počátkem roku činila asi 880 miliard dolarů, těžko se dočkají vyplacení celé částky.

Většina žalob byla doposud podána ve Spojených státech. Jedna žaloba o 500 milionů šekelů (3,1 miliardy korun) se objevila v Izraeli. Jak uvedl deník Sydney Morning Herald, právní kroky proti Applu plánuje i australská kancelář Shine Lawyers z Queensland­u.

V Česku je to složitější

„Čeští občané se mohou teoreticky obrátit na soud s tvrzením, že byli jako zákazníci postupem Applu klamáni a v důsledku toho jim vznikl nárok na náhradu škody či zadostiuči­nění za nemajetkov­ou újmu. Osobně si však nemyslím, že by měli v takovém sporu příliš velkou šanci na úspěch,“řekl MF DNES advokát Václav Kučera z advokátní kanceláře Toman, Devátý & Partneři.

Podle něj není úplně jasné, jak by mělo být jednání Applu právně kvalifikov­áno. Předběžně lze nicméně uvažovat o zmiňovaném klamání spotřebite­le a nekalosout­ěžním jednání.

„Dalším problémem je to, že české právo na rozdíl od toho amerického nezná institut takzvaných hromadných žalob. V Česku by tak bylo nutné posuzovat každou žalobu individuál­ně,“vysvětlil Kučera s tím, že by to bylo velmi složité. Hromadné žaloby přitom podle něj nejsou běžné ani v Evropské unii.

Pravděpodo­bnost, že by spotřebite­l jako kupující mohl před českými soudy uspět s individuál­ní žalobou o významnějš­í kompenzaci, je poměrně nízká i podle advokáta Miroslava Hájka z poradenské skupiny Vilímková Dudák & Partners.

„V případě žaloby na náhradu škody by bylo těžké prokázat, že zde nějaká škoda vůbec vznikla. Navíc v momentě, kdy by kupující na základě nedostatku informací namísto nákupu náhradní baterky zvolil nákup nového modelu, by záruční lhůta již zřejmě uplynula, takže domáhat se náhrady z titulu odpovědnos­ti za vady výrobku by bylo obtížné,“vysvětlil Hájek a dodal, že za takové jednání by mohl být Apple v krajním případě pokutován ze strany České obchodní inspekce, protože by se mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku.

Funkci, která omezuje výkon procesoru u telefonů se staršími bateriemi, zavedl Apple loni v operačním systému iOS 11.2.1. Týkala se pouze iPhonů 6, 6S a SE. Americký gigant se tím podle svých slov snažil zamezit samovolném­u vypínání telefonů v okamžiku, kdy slábnoucí baterie nebyla schopna ustát požadavek procesoru na více energie. Později funkcí disponoval­y také iPhone 7 a 7 Plus.

I když Apple uživatele uklidňuje, že se mohou snížení výkonu vyhnout výměnou baterie, kterou kvůli stížnostem a žalobám zlevnil ze 79 dolarů (1 682 Kč) na 29 dolarů (617 Kč), rozruch neustává. Slevu přitom společnost chtěla zavést až na konci ledna, ale okolnosti ji přinutily konat rychleji.

Podle vyjádření Applu je celá kauza velké nedorozumě­ní. Firma se ve svém prohlášení obhajuje, že by nikdy neudělala nic, co by záměrně zkrátilo životnost jakéhokoli­v produktu nebo snížilo jeho výkonnost.

„České právo na rozdíl od toho amerického nezná institut takzvaných hromadných žalob.“

 ??  ??
 ?? Foto: Apple ?? Pomalejší iPhone SE je jedním z chytrých telefonů od společnost­i Apple, který se starší baterií a novým softwarem funguje pomaleji.
Foto: Apple Pomalejší iPhone SE je jedním z chytrých telefonů od společnost­i Apple, který se starší baterií a novým softwarem funguje pomaleji.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia