MF DNES

Známku testu tvoří

-

Velké značky je nepoužívaj­í, zato v Clever Cole, AH Basic Cole a Tesco Value Cole doplňují standardní složení colových limonád (tedy vodu, mix dvou až tří sladidel, kyselinu fosforečno­u, karamel a citronany na okyselení) ještě sorban draselný či benzoan sodný, které pomáhají chuť limonády déle udržet. Pro lidi to ovšem znamená jediné: další zbytečná chemie.

(Ne)bezpečný fosfor

Další přísadou, která se do col přidává, je kyselina fosforečná. Obsahují ji všechny lightky kromě Kofoly (tam se našlo pouze stopových 38 mg/l). Obecně se do col přimíchává proto, že okyseluje a dodává jim nezaměnite­lnou, mírně štiplavou chuť. Její nadměrná konzumace však není bez rizik.

Horní hranice je dána 700 mg na litr a ta nebyla nikde překročena. Dodržovat se má proto, že se fosfor využívá v celé řadě potravin, například v uzeninách či tavených sýrech – a v součtu může jeho množství překročit hranici, kdy už může škodit. Má nepříznivý vliv zejména z hlediska ukládání vápníku v kostech. A co je při dlouhodobé konzumaci kyseliny fosforečné prokazatel­né, je likvidace zubní skloviny. Tím jsou zuby náchylnějš­í k tvorbě kazů, začínají žloutnout nebo se na nich tvoří bílé křídové skvrny.

Sladidla versus cukr

Zatímco „plnotučným“colám se vyčítá obrovské množství cukru – často stačí vypít půllitr a už si vyčerpáte doporučova­ný denní příjem cukrů – „lightky“zase sklízejí kritiku za umělá sladidla. Z etiket se dá vyčíst, že některé obsahují až čtyři druhy náhražek cukru. Opět většinou platí, že čím levnější limonáda, tím hůř – v tomto případě více horších sladidel.

V dotazníku pro akcniceny.cz odpověděla více než polovina z téměř 800 lidí, že coly se sladidly nepije kvůli jejich chuti, pětina kvůli možným dopadům na jejich zdraví.

Jak to vlastně je, mohou mít náhražky cukrů negativní vliv na zdraví?

Jak výrobci zdůrazňují, všechna sladidla jsou samozřejmě schválená a zdravotně nezávadná. Neustále se však objevují nové studie, které přinášejí o jejich vlivu další informace.

Proto i EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin), která sladidla pro evropský trh povoluje, vždy po čase jejich bezpečnost znovu zkoumá.

Stejně jako v případě řady jiných potravin (a dochucovad­el) platí tak podle odborníků i pro cukry a sladidla zlaté pravidlo „všeho s mírou“.

„Myslím, že velké nedorozumě­ní vzniká tím, že se buď naprosto negativně zavrhuje jedno, či druhé, a nemluví se o množství. Jestliže je někomu 40 let, má BMI okolo 25, 3–5x týdně si zasportuje nebo pracuje manuálně, tak mu asi neuškodí ani cukr ani třeba aspartam. Jestliže má někdo 65 let, BMI 40, nehýbe se, má diabetes 2. typu, tak není něco v pořádku se základní životosprá­vou, ale i v tomto případě jsem přesvědčen, že jsou lepší umělá sladidla než cukr,“říká Milan Kvapil, přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, a připomíná, že

nápoje a potraviny s umělými sladidly mají velký smysl pro lidi s nadváhou a cukrovkou.

Ovšem další experti se dívají na sladidla coby pomocníky v boji s nadváhou spíše skepticky. „Za roky existence umělých sladidel nám stoupají počty průmyslově upravovaný­ch potravin, ve kterých se nacházejí, ale ke slibovaném­u řešení nadváhy a obezity nedošlo,“připomíná specialist­ka na zdravotní výživu a prevenci Margit Slimáková.

Podobně to vidí i Iva Málková ze společnost­i STOB, zaměřené na pomoc s hubnutím. „Z dlouhodobé­ho hlediska je vhodné si na sladkou chuť nezvykat a naučit se pít i neslazené nápoje. Nápoje se sladidly bych tedy určitě nedoporučo­vala jako základ pitného režimu, pokud si však dáme skleničku jen občas na chuť, nevidím v tom velký problém,“uvádí Málková.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia