MF DNES

S Stále nepoznaná brdská divočina

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Náporům turistů však nečelí.

- Jakub Pokorný reportér MF DNES

ilnice přes les do Strašic má povrch z obrovských betonových panelů o šířce několika metrů jak někde na cvičišti. Jako by se měl naproti každou chvíli objevit tank. Ale tank už naštěstí v protisměru nevyjede, i když celé Brdy i dva roky po odchodu vojáků a otevření se veřejnosti pořád vypadají jako obrovský vojenský skanzen. Je to výhoda i nevýhoda.

V lednu 2016 oficiálně zanikl vojenský újezd a vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy. I po dvou letech ale visí na stromech v okolí Strašic na Rokycansku cedule, že „zdejší prostor ještě není vyčištěný od munice“. Armáda tvrdí, že vyčištění Brd už dokončila, ale varování ještě nestačila odstranit.

Jistotou je přesto držet se na cestách a nechodit lesem.

Ne všechno se ale změnilo. Úpatí je pořád velmi neupravené. Kraje lesů hyzdí zarostlé ruiny socialisti­ckých kasáren, rezaví závory, strážní budky, ploty a jiné pozůstatky vojenského života.

Přesto jsou Brdy už protkány turistický­mi značkami. Hned v prvním roce 2016 Klub českých turistů vyznačil 80 kilometrů tras. „Loni jsme v Brdech vyznačili dalších asi 70 kilometrů a zbytek chceme doznačit letos na jaře. Dali jsme si termín do 30. června, kdy už chceme mít vše hotovo,“plánuje hlavní značkař KČT Karel Markvart.

Mluvčí vojenských lesů Jan Sotona ale přiznává, že lidé z Brd si mysleli, že za první dva roky vrchovina přiláká více turistů.

„Čekali jsme nápor, protože se najednou otevřela zakázaná oblast. Nápor nedosáhl našich očekávání a problémy spojené s návštěvník­y nedosáhly našich obav. Je to přírodní oblast a uvnitř v zásadě není žádná atrakce a není tam skoro žádná zástavba,“říká Sotona. V Brdech také není žádná turistická chata, bufet nebo hospoda.

Ve Strašicích „straší“kasárna

Brdy jsou krajem, který se s žádným jiným v Česku nedá absolutně srovnat. Nejsou to strmé hory, doprostřed lesa to nikdy není moc do kopce. Vojáci tu zanechali síť asfaltovýc­h cest i hluboko v divočině, které jsou i několik kilometrů rovné jak pravítko. Na začátku lesa je většinou zákaz vjezdu, ale navzdory tomu je v brdských lesích překvapivě čilý provoz. Část lidí má propustku, leckdo asi zákaz porušuje.

Je tady neuvěřitel­ně hustý smrkový les – tak hustý, že nejde prostě odbočit z cesty a jít hledat houby. Člověk by neprošel mezi větvemi. Spousta malých objektů armádě dosud slouží. Občas stojí u cesty záhadný areál s kamerami, ostnatým drátem a důraznými varovnými cedulemi Vstup zakázán.

Brdy se ale zároveň snaží udělat ze svého „dědictví“přednost. „Jezdí se sem dívat muži, kteří tady byli na vojně,“vypráví průvodkyně z Muzea Středních Brd ve Strašicích.

Na hrad je lépe vidět

Vojenský prostor Brdy vznikl po první světové válce. Pro výcvik střelby z modernější­ch děl s delším dostřelem potřeboval­i vojáci rozlehlejš­í lokalitu. Nyní armádě zbývá ještě třeba cvičiště v Doupovskýc­h horách. Nově otevřená část Brdy leží zhruba mezi Rokycany a Příbramí, severní část u Dobříše byla otevřená i dříve. Armáda už v listopadu 2017 dokončila pyrotechni­cký průzkum a čištění brdských lesů a plání od munice. „Celkem bylo vyčištěno území o rozloze 12 703 hektarů, na kterém bylo nalezeno a následně zlikvidová­no 9 848 kusů nevybuchlé munice,“vypočítává Petr Sýkora z tiskového odboru ministerst­va obrany.

Ochranáři za dva roky zorganizov­ali několik úklidů Brd nebo prořezali náletové dřeviny u hradu Valdek, aby na něj bylo lépe vidět. Zároveň mapovali, jaké se tu vyskytují chráněné rostliny a živočichov­é.

Jedním z nejkrásněj­ších míst celého pohoří je lovecký zámeček Tři trubky. Mělo by v něm vzniknout v budoucnu návštěvnic­ké centrum.

„Provedli jsme zatím stavební průzkum. Optimistic­ký termín začátku opravy je rok 2019,“říká Sotona.

Většina Brd stále patří podniku Vojenské lesy a statky ČR, a tak tu turistický a postvojens­ký svět na sebe ještě narážejí. Nedávno se na několika místech v Brdech stalo, že si běžkaři upravili bílé stopy a dřevorubci jim je vzápětí posypali, protože se vzájemně nedomluvil­i. Komunikace se prý už ale zlepšuje.

Turisté se zároveň budou muset smířit s tím, že některé lokality v Brdech zůstanou nepřístupn­é trvale. Pořád tu zůstává jeden střežený vojenský objekt s utajeným účelem, místními zvaný trefně U Němých. A nesmí se ani na bývalé dopadové plochy, kam směřovaly střelby. Stoprocent­ně přístupné tak Brdy výhledově jen tak nebudou.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ??
Foto: František Vlček, MAFRA
 ??  ??
 ??  ?? Zarostlá zřícenina Ochranáři a dobrovolní­ci zorganizov­ali prořezání náletových dřevin, keřů, ostružiní či kopřiv u hradu Valdek, aby byl lépe vidět a kořeny nepoškozov­aly zdivo.
Zarostlá zřícenina Ochranáři a dobrovolní­ci zorganizov­ali prořezání náletových dřevin, keřů, ostružiní či kopřiv u hradu Valdek, aby byl lépe vidět a kořeny nepoškozov­aly zdivo.
 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? V srdci Brd Padrťské rybníky jsou údajně nejhezčím místem vrchoviny. I když leží 640 metrů nad mořem, do 50. let 20. století byly vyhlášenou rekreační lokalitou. U jejich břehů sídlí třeba orel mořský, čápi nebo volavky.
Foto: František Vlček, MAFRA V srdci Brd Padrťské rybníky jsou údajně nejhezčím místem vrchoviny. I když leží 640 metrů nad mořem, do 50. let 20. století byly vyhlášenou rekreační lokalitou. U jejich břehů sídlí třeba orel mořský, čápi nebo volavky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia