MF DNES

Koupání místo těžby

Město zvažuje za miliony koupit vápencový lom. Místo má sloužit jako neoficiáln­í koupaliště.

- Benedikt Lederer redaktor MF DNES

Těžká technika je v řeporyjské­m vápencovém lomu Požáry potichu a možná už se ani neprobudí k těžebnímu životu. Nepříliš vzhledná jáma by se mohla proměnit na zelené místo s vodou na koupání.

Magistrát totiž zvažuje, že od společnost­i Strabag obří lom odkoupí. „Jde o jeden z největších zdrojů znečištění v hlavním městě. Okolí je přitom krásné, proto bychom z něj chtěli udělat místo, kde by se dalo koupat,“říká pražská radní pro životní prostředí Jana Plamínková (Trojkoalic­e/STAN).

Ani povoleno, ani zakázáno

Nešlo by však o oficiální koupaliště, které musí splňovat řadu podmínek, ale o vodní plochu, kde by se dalo koupat neoficiáln­ě,jako je tomu u běžných rybníků, kupříkladu v parku Stromovka. Plavání tam sice není povoleno, ale ani zakázáno. Cena, za kterou by město lom vykoupilo, je zatím v řešení. „Objevila se částka 120 milionů korun, což za lom dávat nechceme,“líčí Plamínková. Vlastník se debatě o ceně lomu Požáry nebrání.

„Otázka prodejní ceny je v tuto chvíli otevřená a je k jednání s konkrétním potenciáln­ím kupcem,“ uvádí mluvčí firmy Strabag Edita Novotná. Dodává, že jednání s hlavním městem byla neoficiáln­í a není vůbec dané, že pozemek s lomem bude na prodej. Společnost Kamenolomy ČR, která je vlastníkem lomu a zároveň patří firmě Strabag, zvažuje totiž různé varianty využití řeporyjské­ho prostoru, z nichž jednou je úprava prostoru, aby byla lokalita přístupná lidem.

„Je však třeba si uvědomit, že k realizaci podobného záměru by vedla ještě dlouhá cesta a skutečné využití prostoru je velmi předčasné předjímat,“dodává Novotná. Několik nápadů rekultivac­e lomu už společnost měla. V minulosti navrhovala lom zaplnit sutí, čímž by celou lokalitu srovnala do jedné roviny. Proti tomu protestova­li lidé z okolí.

Jak zjistila MF DNES, společnost zvažuje i možnost lom přetvořit na přírodní amfiteátr, což na neformální schůzce sdělila zástupcům magistrátu a Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Město však k návrhu nebylo příliš vstřícné.

Amfiteátr přiláká dopravu

Prokopské a Dalejské údolí, kde se Požáry nacházejí, je totiž jednou z cenných přírodních oblastí a metropole se obává, že by lokalitě uškodilo, kdyby k přírodnímu divadlu v lomu jezdili lidé auty a parkovali tam. Zároveň mělo město nejasnosti ohledně dotěžení a následné rekultivac­e lomu. „Nešlo totiž jen o amfiteátr, ale též o možnost dotěžení zbývajícíh­o prostoru vedle něj o další desítky metrů hluboko,“popisuje mluvčí IPR Marek Vácha.

Lom stále není zcela vytěžený, tudíž další variantou pro vlastníka je nejdřív získat zbývající vápenec a až poté prostor upravit. Společnost v současnost­i nemá pro těžbu povolení, může ho však získat. Už dříve firma uvedla, že vytěžit zbývající surovinu by mohlo trvat okolo dvou let.

Město by však chtělo lom koupit ještě před další těžbou, neboť už nyní povrchový důl zatěžuje ovzduší metropole prachem. Firma upozorňuje, že lom je stále veden jako takzvaný aktivní dobývací prostor, tedy místo vytyčené pro těžbu, a zrušit toto označení by bylo náročné.

Ne však nemožné, jak MF DNES potvrdil mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek. Praha by mohla lom v případě vlastníka odkoupit. Pokud by ho chtěla upravit na odpočinkov­ý prostor a ukončit v něm těžbu, muselo by předtím s kultivací souhlasit ministerst­vo průmyslu a obchodu.

V Řeporyjích jsou dva lomy Požáry. Ten menší – těžebně neaktivní – je přírodní památkou, kde už dříve byly nalezeny zkamenělin­y. Sousední větší lom Požáry zvažuje město odkoupit. Nejde však o jediné místo, které chce Praha zkultivova­t na prostor vhodný pro koupání. „Chceme vyčistit rybník Šeberák,“popisuje plány metropole radní Plamínková. Šeberák s rybníkem Olšaňákem koupil magistrát v roce 2016 za zhruba 50 milionů korun. Bývalý majitel nechal Šeberák vypustit, v plánu měl postavit na vodní hladině plovoucí domy.

Dalším místem pro koupání má být hostivařsk­á přehrada. V ní už se sice každý rok lidé koupou, má však problém s kvalitou vody. Magistrát by chtěl vodní plochu vyčistit a zároveň filtrovat vodu, která přitéká do přehrady z čistírny odpadních vod v Praze-Újezdě, aby se současná situace zlepšila.

 ?? Foto: Michal Sváček, MAFRA ?? Ztichlý lom Nepoužívan­ý vápencový lom Požáry v Řeporyjích je už dnes částečně zatopený a občas se do něho lidé chodí koupat. Praha i současný majitel by ho chtěli rekultivov­at.
Foto: Michal Sváček, MAFRA Ztichlý lom Nepoužívan­ý vápencový lom Požáry v Řeporyjích je už dnes částečně zatopený a občas se do něho lidé chodí koupat. Praha i současný majitel by ho chtěli rekultivov­at.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia