MF DNES

Tygříci dostali chuť na maso

Čtyřměsíčn­í Bulan už na sebe sáhnout nenechá. Se sestrou jsou hvězdami zoo

-

Petra Hátlová redaktorka MF DNES

mláďata jsou mnohem aktivnější a spí méně,“dodává Brandl. Banya je stále vzornou mámou, jen v době krmení jde její láska trochu stranou. „Tygřata stále od mámy pijí mléko, ale vedle toho už před několika týdny začala jevit zájem o maso, olizovala je, ochutnával­a kousky, které zbyly po samici, či okusovala kosti. Dnes už maso tvoří základ jejich jídelníčku. Při krmení jde mateřský pud stranou a samice si umí prosadit svou,“dodává Brandl. I tak jsou tygřata k vidění s hovězími žebry, s kuřecím masem či s králíkem, které jim do výběhu chovatelé dávají.

Dlouhou chvíli si koťata krátí hraním. K tomu jim do výběhu chovatelé dávají kartony, kusy kůží nebo dřevěné hračky. „Všechno, s čím si hrají, pro ně musí být bezpečné. O nic se nesmějí poranit. Do hry často zapojí i mámu. Lezou a skáčou po ní, skoro to vypadá, jako by jim sloužila místo tělocvičné­ho nářadí,“líčí Brandl.

Pražská zoo se mláďat tygra malajského dočkala poprvé od svého založení, Evropa na tygřata čekala čtyři roky. „Odchov se zatím podařil jen ve dvou zoo v Evropě, a to v Halle a Tierparku Berlín, kde se mláďata narodila v roce 2013,“dodává Brandl.

Tygři se osamostatň­ují kolem dvou let věku, do té doby vedení zahrady předpoklád­á, že zůstanou v Praze. Co bude dál, zatím není jisté. Jednou z možností je i to, že by jedno z mláďat v zahradě zůstalo i v dospělosti. „To záleží na mnoha faktorech. Pro další chov je samozřejmě důležité i to, zda by se k našemu odchovu podařilo získat jedince z nepříbuzné­ho chovu. To je ale poměrně složitý proces,“dodává Brandl.

 ?? Foto: Zoo Praha ?? Tygří dvojčata povyrostla. Pomalu opouštějí mléčnou stravu a stávají se z nich masožravé šelmy.
Foto: Zoo Praha Tygří dvojčata povyrostla. Pomalu opouštějí mléčnou stravu a stávají se z nich masožravé šelmy.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia