MF DNES

Fakta Bulan a Wanita

-

Narození tygřích dvojčat – samečka Bulana a samičky Wanity – očekávala pražská zoo s velkým napětím i s obavami. Nyní jsou dvě čilá tygřata hlavním tahákem zahrady. Ale ještě nejméně rok se budou chovatelé strachovat, než si dovolí konstatova­t, že odchov tygrů malajských byl úspěšný.

Pražská tygřata se narodila 3. října loňského roku. Pro samici Banyu to byl druhý pokus o to, stát se matkou. Mláďata z prvního vrhu z jara loňského roku nepřežila.

„I tehdy se samici narodila dvě mláďata, to je zhruba průměrný počet, jaký je u vrhů v zahradách i v přírodě popisován. Tygřici se může narodit až pět mláďat, ale to nebývá časté,“vysvětluje kurátor chovu savců Petr Brandl.

První dny života tygřat prožívali chovatelé s nejistotou. Už od pohledu bylo jasné, že jedno z mláďat je výrazně menší, než by mělo být. „Samice nás k mláďatům první dny nepustila, takže k vážení jsme se dostali až s odstupem několika dní, když Banya ve své obezřetnos­ti trochu polevila a odešla se vyvenčit,“popisuje kurátor. Samice tygrů v prvních dnech věnují mláďatům maximální péči a leckdy je neopouštěj­í ani kvůli potravě a hladovějí. Až po několika dnech začnou hledat potravu a na krátké chvíle nechávají potomky o samotě.

Hlavně nezanechat lidský pach

Na první setkání s koťaty se ošetřovate­lé museli pečlivě připravit a vše provést tak, aby samice po návratu nezačala mláďata z nervozity přenášet či schovávat, a tím jim neublížila. K tygřatům proto šla chovatelka, na kterou je samice zvyklá. „Čekala jsem, až Banya sama odejde z porodnice, a vypustila jsem ji do venkovního dvorku, tak jsme ji oddělili od mláďat. Když jsem šla tygřata kontrolova­t, měla jsem na botách návleky a na rukou jednorázov­é rukavice,“popisuje Věra Makovská, vrchní chovatelka kočkovitýc­h šelem.

Předtím, než se chovatelé mláďat šelem dotýkají, sahají v některých případech na podestýlku, aby mláďata nebyla cítit cizím pachem.

Při vážení týden po porodu chovatelé zjistili, že větší z koťat je sameček, váha pod ním ukázala hodnotu 1,75 kilogramu. Menší byla samička a vážila 1,05 kilogramu. „Přestože byla malá, byla čilá, neměla problém s krmením, postupně přibírala a máma ji nijak neodstrkov­ala,“dodává Pavel Brandl.

Naposledy ošetřovate­lé vážili tygřata před Vánocemi a Bulan jim přitom dal jasně najevo, že je šelma, která má všechny pudy divokého zvířete, a že se mu manipulace nelíbí. Vzhledem k tomu chovatelé další vážení neplánují. „Domníváme se, že sameček bude mít aktuálně přes deset kilo, samička je stále o něco menší. V tuto chvíli je čilá a vypadá spokojeně. Mluvit o tom, že se odchov zdařil, ještě nemůžeme. Mláďata tygrů malajských pokřtila Zoo Praha loni v prosinci. Sameček dostal jméno Bulan, což v malajštině znamená Měsíc, a samička Wanita, což znamená Žena. Tygr malajský je kriticky ohrožený živočišný druh. V přírodě je podle odhadů pouhých 250 až 340 dospělých jedinců. V evropských zoologický­ch zahradách je sedmnáct dospělých zvířat.

Dokud jsou koťata u matky, což je zhruba do roku a půl, tak se může stát cokoli,“popisuje Brandl.

Den tygřích koťat je v mnohém podobný dennímu režimu malých dětí. Spánek střídá krmení, hry a péče mámy. „Dospělí tygři prospí až kolem dvaceti hodin denně, ale

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia