MF DNES

„Ztracený“navigátor

Dnes je to 30 let, co Loprais poprvé vyhrál Dakar. Co dělá jeho druh z tatry?

- Robert Sára sportovní reportér MF DNES

P řesně před 30 lety na Dakaru poprvé zvítězili Češi. Že tehdy za volantem seděl Karel Loprais, ví kdekdo, koneckonců i za jeho dalších pět triumfů mu na podzim prezident Zeman udělil státní vyznamenán­í. Dakarští příznivci nejspíš znají i jméno druhého z posádky, mechanika Radomíra Stachury – věrného pobočníka, který s Lopraisem jezdíval až do roku 2000 a slavili spolu pět výher.

Ale co tehdejší navigátor? Kam se po vítězství „poděl“Tomáš Mück?

„Pro někoho je Dakar smysl života, jeho náplň. Pro mě jen krásný zážitek a nikdy jsem z Dakaru nechtěl žít.“Za to, že z vítězné posádky zmizel po dvou ročnících, však může i něco jiného, než jen to, že zkraje 90. let začal podnikat. „S Loprém jsme si lidsky nesedli. Nebudu to rozpitváva­t, ale na pivo prostě nechodíme,“říká Mück.

A tak sice jeden z prvních tří českoslove­nských vítězů dalších deset let na Dakar jezdil, ale povětšinou „utajen“ve francouzsk­ých týmech nebo coby řidič kamionů, které sloužily pořadatelů­m. Dakar jako pumpa na peníze

Ale zpět do tolik úspěšného ledna 1988. Tehdejší ročník se alespoň v obrysech podobal tomu letošnímu, který skončil v sobotu. Dakar slavil deset let, a tak pořadatelé připravili peklo od novoročníh­o vyjetí z Versailles. Řada posádek se ani nedostala do Afriky, další nepřežily první týden (364 posádek z 602) a konvojem zněla kritika, že je Dakar jen pumpou na peníze. „Říkalo se, že to postavili, aby co nejvíc lidí vypadlo hned v první či druhé etapě, aby bylo co nejméně práce. A to se jim povedlo,“potvrzuje Mück.

Konečná bilance pak zněla: šest mrtvých, 40 zraněných a 451 závodníků nedojelo do cíle! A aniž by to mělo snižovat výkon Čechoslová­ků – druhá tehdy skončila parta Jiřího Moskala z LIAZ – cestu na trůn jim otevřela tragédie. Byla to divoká doba, bez pořádných technickýc­h regulí, zásadních pravidel. A tak se na startu objevily třeba kamiony DAF, které skrývaly dva(!) tisícikoňo­vé motory.

„Jim auťáky jely 160 na půl plynu. Měly skoro trojnásobn­ý výkon než my, neměli jsme na ně. Jenže Dakar nevyhrávaj­í ti, kteří jsou nejrychlej­ší první týden,“vzpomíná Mück.

V úvodu šesté etapy, kdy se startovalo na široké pláni, vyrazil na plný plyn Nizozemec van de Rijt. Po 20 kilometrec­h však těžce havaroval a jeho navigátor, jehož náraz katapultov­al do vzdálenost­i 40 metrů, na místě zemřel. Vzápětí z rallye odstoupil i favorizova­ný De Rooy s druhým dafem a Lopraisova parta mířila za triumfem.

„Lopré nikdy nevyhrával tím, že by byl nejrychlej­ší. Měl obrovskou výhodu, že ráno odstartova­l, a když měla etapa 800 měřených kilometrů, tak tím stejným tempem dojel večer do cíle. Racionalit­a u něj vždy převážila nad emocemi. Za volantem podával profesorsk­ý výkon a na rozdíl od jiných tatrováků u něj se mi nestalo, že bych mu musel říkat, ať ubere pět procent, že už je to moc,“líčí 65letý Mück.

A tak se přesně před 30 lety objevil na břehu Růžového jezera, v tradičním cíli dakarské rallye, jako vítěz. Byl to pro Mücka zvláštní okamžik, protože ač byla tatra na Dakaru potřetí, on zažíval premiéru. A vítěznou. „Myslím, že je to mezi navigátory

primát. Navíc v autě byl motor, který jsem v malém kolektivu lidí konstruova­l. Tak to vítězství nemohlo být jiné než fajn.“

Byl okouzlen saharskými dunami, i třicet metrů vysokými. Vzpomíná na Lopraisovu hlášku, kterou mu v afrických etapách opakoval: „Nehleď pořád po dunách, dívej se i do itineráře.“A říká, že tehdy bez satelitní navigace jen s kompasem

a mapou to byl skutečný Dakar. „Když se zavedla navigace, ztratil kouzlo. Říkalo se, že stálo strašně moc peněz hledání lidí, kteří se ztratili v poušti. Dva tři každý den nedorazili do bivaku a musely létat vrtulníky. Na přelomu 80. a 90. let byl Dakar správná tvrďárna.“

Vzpomíná, jak měl při vítězném ročníku v „komnatě“pod levým zadním kolem spolunocle­žníka, novináře Jana Králíka, který následně o triumfu sepsal poutavou knihu Peklo zvané Dakar. I on a třeba i zpravodaj Rudého práva mohli za to, že se Loprais a spol. vraceli do Českoslove­nska jako hrdinové. Že plakáty z tatry visely mnohým klukům nad postelí a že následně „Monsieur Dakar“putoval po republice od besedy k besedě.

„Když jsme přijeli, byla to pecka, obrovský zájem. Ale já jel na jedinou besedu do Gottwaldov­a, pak jsem v Tatře oznámil, že je to pro mě ztráta času a že se raději budu věnovat práci. Jsem duchem motorář, takže sedět a vymýšlet nové motory je pro mě víc. Možná to bylo sobecké vůči těm lidem na besedách, ale oni stejně chtěli vidět víc Lopraise než navigátora. Lopré byl kvůli tomu naštvaný, i proto jsme se později rozešli.“

Jeli spolu ještě ročník 1990. A byť Mück odřídil v cizích týmech další Dakary, vrhl se na podnikání a ve firmě na úpravu motorů dnes pracují jeho dcera a syn. Oba inženýři, oba se potatili, k čemuž Mück řekne: „To je pro mě ten život. Dakary jsou jen krásná vzpomínka.“

 ??  ?? Historie Před třiceti lety poprvé na Rallye Dakar zvítězila českoslove­nská posádka: kamion Tatra s trojicí (zleva) Karel Loprais, Radomír Stachura a Tomáš Mück. Repro: Peklo zvané Dakar
Historie Před třiceti lety poprvé na Rallye Dakar zvítězila českoslove­nská posádka: kamion Tatra s trojicí (zleva) Karel Loprais, Radomír Stachura a Tomáš Mück. Repro: Peklo zvané Dakar
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia