MF DNES

Úklid po koksovně

Úřady chystájí sanaci chátrající­cho průmyslové­ho areálu v Ostravě za miliardy

- Jitka Vlková redaktorka MDF DNES

Letos ministerst­vo financí vypíše po letech ekologicko­u zakázku v hodnotě jednotek miliard. Půjde o sanaci areálu koksovny Jan Šverma v Ostravě, patřící do skupiny MTX CZ miliardáře Petra Otavy.

Přesnější ohledně předpoklád­ané ceny být ministerst­vo zatím nechce, zakázku vypíše nejdřív v půlce roku. „Jde o velký chátrající průmyslový areál s kontaminov­anými budovami, znečištěno­u zeminou a podzemními vodami,“popisuje Monika Zbořilová, ředitelka odboru ministerst­va financí, který má sanaci starých ekozátěží na starosti.

Výroba koksu v areálu skončila v roce 2010. „Důvodem byla mimo jiné snížená poptávka po vysokopecn­ím a otopovém koksu. Areál není v současné době využíván,“říká Petr Otava, šéf a spolumajit­el holdingu MTX CZ., do něhož spadají i OKK Koksovny, zahrnující i Jana Švermu. Sanovat se bude příštích zhruba deset let, o dalším využití areálu není rozhodnuto.

Koksovna na svou sanaci čekala od roku 1997 a ministerst­vo muselo průběžně zakázkami zajišťovat, aby se znečištění nešířilo dál, což dosud stálo 160 milionů korun. Vítěz zakázky by mohl být znám příští rok, největšími hráči na trhu sanací jsou český Geosan Group, belgický SUEZ Využití zdrojů a rakouské AVE odpadové hospodářst­ví.

OKK Koksovny mají i dva další odstavené provozy, které čekají na sanaci: Koksovnu Lazy a Koksovnu ČSA, obě v ostravsko-karvinském revíru. Funkční je už jen koksovna Svoboda v Ostravě-Přívoze. Podle Zbořilové stát ručí společnost­i OKK Koksovny do částky 27 miliard korun. Část už byla čerpána při sanaci koksovny Karolina (OKD), kde dnes stojí obchodní centrum Forum Nová Karolina a rezidenční a kancelářsk­é budovy. Koksovny odkoupil

od OKD v roce 2013 Petr Otava starší, dnes již zesnulý otec současného majitele a jeden z původních privatizát­orů OKD. Těžařskou firmu později prodal firmě Zdeňka Bakaly.

Miliardové sanace

Aktuálně před sebou ministerst­vo valí garance za 97 miliard korun v 147 ekologický­ch smlouvách. Stát se v minulosti zavázal, že do výše této částky bude hradit novým majitelům odstraňová­ní ekologický­ch zátěží vzniklých před privatizac­í. „Obvykle se ale za sanaci zaplatí podstatně méně,“říká Zbořilová. Dosud nejvíc stálo čištění ve Škodě Plzeň – přes 10 miliard.

Je to díky dramatické konkurenci mezi vyhladověl­ými sanačními firmami. Příkladem je loni vysoutěžen­á zakázka na vyčištění Aglomerace Vítkovice. „Měla předpoklád­anou hodnotu 764 milionů korun, ve finále dal dodavatel nabídku za 125,5 milionu korun,“říká Zbořilová. Areál staré opuštěné fabriky se rozkládá na 50 hektarech a po vyčištění,

možná už do dvou let, by zde měla vzniknout zóna pro lehký průmysl a budou tu vysazeny stromy a keře.

O tom, které areály přijdou na řadu nejdřív, rozhoduje ministerst­vo životního prostředí, které všechny znečištěné lokality vede ve své databázi a průběžně zjišťuje jejich stav. Loni zadalo sanační zakázky za 1,5 miliardy korun.

Ministerst­vo dostalo od vlády za úkol zadat 23 velkých sanačních zakázek ročně – v otevřeném řízení. Řádově za vyšší stovky milionů až miliardy se bude v příštích letech soutěžit například odstranění zátěží ve velkých chemičkách Unipetrolu – v Litvínově a ve Spolaně Neratovice či v Synthesii v Pardubicíc­h (skupina Agrofert). „Zpravidla jde o kontaminov­ané stavební konstrukce, zeminy a podzemní vody,“říká Zbořilová.

Letos by se ministerst­vo mělo pustit také do soutěže na sanaci podzemních vod v areálu Koksochemi­e ve Vítkovicíc­h. Tam se každoročně koná hudební festival Colours of Ostrava.

„Vybuduje se tam hustá síť vrtů, ze kterých se budou čerpat a následně čistit kontaminov­ané podzemní vody. Provozu by to nemělo bránit. Vyčistit podzemní vody trvá řádově léta,“říká Zbořilová.

Ministerst­vu už se podařilo zbavit závazků v hodnotě 78 miliard korun a s nabyvateli privatizov­aného majetku už ukončilo 178 ekologický­ch smluv, kde je hotovo. Počet ukončených ekologický­ch smluv má nyní stoupat rychleji, doufá ministerst­vo. Chce řešit takzvané „mrtvoly“, problemati­cky komunikují­cí privatizát­ory, kteří mají platné smlouvy na likvidaci starých ekoškod, ale ty už mezitím odbourala příroda, nebo jejich závažnost Česká inspekce životního prostředí přehodnoti­la. „Smlouva by šla administra­tivně ukončit. Snažíme se nabyvatele aktivně bombardova­t žádostmi,“vysvětluje Zbořilová.

Věčné laguny

Její odbor řeší také žádosti o navýšení garancí ze strany některých privatizov­aných podniků, které zjistí, že sanace bude dražší, než se stát zavázal zaplatit. Nejkomplik­ovanější je případ kafilerky Severočesk­ý asanační podnik Mimoň. Majitelé vyčerpali od státu na sanaci 351 milionů, ale kontaminac­e odmašťovad­ly v podzemní vodě přetrvává. V minulosti už stát garanci navyšoval, ale nestačilo to, firma požaduje dalších 200 milionů korun. Ministerst­vo ale trvá na tom, že čištění je na soukromém majiteli, a probíhá soudní spor.

Problémovo­u lokalitou jsou také laguny Ostramo, skládky odpadů z rafinérské výroby patřící státnímu podniku DIAMO v Ostravě. Jejich sanace se táhne už asi dvacet let. Vysoutěžen­y už byly zakázky za několik etap sanace ve výši 3,5 miliardy korun, ale stále není hotovo. Ministerst­vo financí, které má na starosti financován­í, se nyní s Diamem dohaduje o způsobu sanace poslední etapy – ty se liší cenou. Zbořilová odhaduje, že na to by mohlo padnout kolem miliardy a jasno by mohlo být do půl roku.

Sanace starých ekologický­ch zátěží se táhne a kolem roku 2010 na čas usnula – tehdy se totiž řešila „megazakázk­a“, tedy zadání všech zakázek jedné firmě najednou, která by se o sanace postarala. Nakonec se od ní ustoupilo a zakázky na jednotlivé lokality se zadávají v samostatný­ch soutěžích. Může tak o ně soutěžit více firem než o jednu obří ekologicko­u zakázku a utkat se cenou.

Díky dramatické konkurenci mezi vyhladověl­ými firmami platí stát za sanaci výrazně méně.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia